قائد رحمت گفت: آبشخورهای لرستان با هدف پیشگیری از طاعون نشخوارکنندگان کوچک، ضدعفونی می شوند.

نبی اله قائد رحمت در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با توجه به شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک، اقدامات و برنامه ریزی برای پیشگیری از این بیماری در استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: یکی از عواملی که می تواند سبب شیوع این بیماری شود، آبشخورها است که در این راستا آبشخورهای سفید کوه ازنا و خرم آباد توسط محیط زیست ضد عفونی می شوند.

معاون محیط زیست لرستان تصریح کرد: طاعون نشخوار کنندگان کوچک بیشتر حیوانات اهلی را مبتلا می کند و سپس به سایر جانوران حیات وحش منتقل می شود که ضد عفونی آبشخورها و کنترل چشمه ها به دلیل استفاده مشترک مد نظر قرار دارد.

قائد رحمت تصریح کرد: علاوه بر این نیز، واکسیناسیون دام های استان انجام شده و به گفته دامپزشکی بیش از ۹۴ درصد دام ها علیه بیماری طاعون واکسینه شده اند و با توجه به فصل کوچ عشایر، همه روستاهایی که در این مسیر قرار دارند به دقت بررسی می شوند تا این بیماری شیوع پیدا نکند.

وی با اشاره به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: خوشبختانه تاکنون موردی در استان مشاهده نشده و با توجه به فصل مهاجرت پرندگان، گشت هایی از تالاب ها، رودخانه و سدها در حال انجام است و همه اقدامات لازم صورت می گیرد تا از شیوع بیماری پیشگیری شود.

معاون محیط زیست لرستان عنوان کرد: به همه مرغداری های مسیر تالابها و رودخانه ها هشدار داده شده که مراقبت های لازم و نکات بهداشتی را مد نظر قرار دهند.

انتهای پیام/