رفیعی با اشاره به افزایش 25 درصدی فروش بیمه نامه نسبت به سال گذشته، گفت: در طرح جهش تولید، دولت به حق بیمه دیم‌زارها یارانه می‌دهد.

فتح الله رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: بیمه کشاورزی از یک ماه گذشته آغاز شده است که طی آن بیمه محصولات بخش زراعت تا پایان سال و بخش دام، طیور و آبزیان تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ مهلت دارد.

وی با اشاره به فروش ۲۲۰۰ نفر بیمه نامه از یکم مهرماه سال جاری تاکنون، افزود: در بخش آبزیان حدود چهار میلیون قطعه ماهی، در بخش دام حدود ۵۵ هزار راس، در بخش طیور پنج میلیون قطعه و در زراعت ۲۰۰۰ هکتار بیمه نامه داشته‌‌ایم؛ کار ما به‌تازگی شروع‌شده و باید بارندگی‌هایی وجود داشته باشد تا مردم کشت خود را انجام دهند تا زمانی که بارندگی وجود نداشته باشد، شرایط بیمه‌نامه نیز به همین صورت است ولی به محض افزایش بارندگی‌ها و شروع کشت، استفاده از بیمه نامه نیز افزایش می‌یابد.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی عنوان کرد: میزان فروش بیمه نامه نسبت به سال قبل ۲۵ درصد افزایش داشته و استقبال‌ها نسبت به سال قبل خوب بوده است چون مردم می دانند بارندگی‌ها کم بوده از این گونه طرح استقبال می‌کنند.

وی تصریح کرد: سال گذشته حدود ۷۰۰ میلیارد ریال در همه بخش‌ها و به‌ویژه خشکسالی (۶۲۰ میلیارد ریال خشکسالی و مابقی سایر عوامل خطر) به ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر غرامت پرداخت کرده است.

رفیعی بیان کرد: میزان پرداخت حق بیمه نسبت به سال قبل افزایش آن‌چنانی نداشته و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد می‌باشد ولی میزان پرداخت خسارت نسبت به سال قبل حدود ۳۰ درصد افزایش‌یافته است یعنی پرداخت مبلغ غرامت نسبت به سال قبل ۳۰ درصد بیشتر می‌‌شود.

مدیر صندوق بیمه کشاورزی گفت: کشاورزان مطلع هستند که امسال نیز مانند سال گذشته تنش خشکسالی قطعی است و تنها کانالی که دولت می‌تواند از طریق آن به مردم و کشاورزان کمک کند، صندوق بیمه است پس پیشنهاد می‌شود مردم از این نوع بیمه صندوق استقبال کنند.

وی گفت: برنامه طرح جهش تولید در دیم‌زارها را داریم که در آن دولت به حق بیمه یارانه می‌دهد یعنی قسمتی از حق بیمه را دولت و ستاد اجرایی فرمان امام پرداخت می‌کند و در بیمه دیم زار‌ها دولت برای هر هکتار نزدیک به ۲۵۰ هزار ریال، یعنی حداقل ۱۵ درصد مبلغ آن را پرداخت می‌کند.

انتهای پیام/