پازوکی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد گرانی لوازم خانگی هستیم، گفت: لازم است دولت از تولیدکنندگان حمایت لازم را به عمل آورد.

اکبر پازوکی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به گرانی بازار لوازم خانگی، اظهار داشت: ما کاسب هستیم و قیمت اصلی دست ما نیست، در واقع ما جنس را با قیمت مشخصی از تولیدکننده خریداری می کنیم و آن را با یک سود ناچیز می فروشیم ولی در بسیاری از موارد مانند احتکار، گرانفروشی، کم فروشی و قاچاق نیز ما را مقصر می دانند.

وی افزود: در حال حاضر شاهد گرانی هستیم ولی گرانفروش صورت نمی گیرد که لازمه آن صحبت و بررسی دولت با تولیدکنندگان است تا قیمت تمام شده کالا را همراه با سود تولید کننده محاسبه کند و براساس آن لیست قیمت را در اختیار مردم قرار دهد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی عنوان کرد:  تصریح کرد: مردم قدرت خرید ندارند و بازار روند آرامی را طی می کند چرا که قیمت ها آنقدر گران شده است که مردم توان خرید ندارند، از طرفی شرکت ها به جای تولید کالا در بازار، خودشان فروشگاه می‌زنند و پا در کفش تولید کننده می کنند.

پازوکی عنوان کرد: تولید کننده حق دخالت در توزیع کالا را ندارد و تنها موظف به فروش محصولات به بنکدار یا خرده فروش می باشد ولی متاسفانه تولید کنندگان به فروشگاه های زنجیره‌ای، تعاونی ها و….بار می‌دهند و یا خودشان فروشگاه می زنند.

وی بیان کرد: دلیل اصلی این حجم از افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی را باید از تولید کننده و سازمان صمت پرسید؛ دولت باید مواد اولیه‌ای که تولید کنندگان استفاده می کنند را از نظر قیمت رصد کند و قیمت تمام شده محصول را به دست آورد و سپس قیمت کالا را با سود مشخص تولید کننده تعیین کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد هشت قلم کالایی که در داخل تولید می‌شود، مواد اولیه آن در داخل تولید می‌شود، پس چه کسی باید پاسخگوی دلایل این حجم از افزایش قیمت باشد؟

وی با بیان اینکه ۲۰ هزار واحد صنفی وجود دارد، گفت: وقتی دولت می تواند ۲۰ هزار واحد صنفی را رصد و نظارت کنند، لازم است که ۵۰ کارخانه لوازم خانگی را نیز بازرسی و رصد کند چرا که ما به نظارت و بازرسی ها کاری نداریم ولی طبق حوزه ما، کالا باید توسط توزیع کننده، توزیع شود.

پازوکی خاطرنشان کرد: حقوق کارمندان این سال ها چند درصد افزایش یافته است ولی آیا یک کارگر می تواند یک ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک بخرد؟ ما در برخی کالاها کمبود داریم چرا که برخی کالاها هنوز در داخل کشور تولید نمی شود و در اینجا باید از تاجران استفاده کرد تا بتوانیم تکنولوژی آن را وارد کشور کنیم و در آن به خودکفایی برسیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار داشت: مگر ما در سال‌های پیش یخچال ساید بای ساید تولید می کردیم؟ این رقابت باعث می‌شود که شرکت های تولیدی ما سرمایه گذاری های هنگفتی انجام دهند، از طرفی دولت به تولید کننده ضمانت دهد که با سرمایه ‌گذاری های هنگفتی که انجام می دهد، آنها را حمایت می‌کند.

وی تصریح کرد: ما در هر مورد از مواد اولیه، قطعه ساز، دولت، تولید کننده، توزیع کننده و خدمات پس از فروش هر جا که به مشکل برخوردیم به مردم، صنعت و دولت ضربه وارد می شود پس باید دقت کرد که لازمه آن داشتن برنامه ریزی، استراتژی و نقشه راه است.

پازوکی گفت: یک تولیدکننده اجازه نمی‌دهد کارخانه‌اش ورشکست شود، پس به هر قیمتی که باشد، مواد اولیه برای کارخانه‌اش می خرد، دولت باید مواد اولیه کارخانه و تولید کننده را تامین کند و سپس بر آن نظارت داشته باشد تا از افزایش قیمت در صنعت لوازم خانگی جلوگیری شود، منظور از نظارت این نیست که چوب لای چرخ تولید کننده بگذاریم. امیدواریم دولت در این چرخه تولید کننده را حمایت و نظارت کند و بعد در کف بازار کیفیت و خدمات را نظر سنجی کند.

انتهای پیام/