رئیس مجلس گفت: گزارش مالی شرکت های دولتی از سوی سازمان برنامه و بودجه در تاریخ مقرر ارسال شده است اما مجامع آن را امضا نکرده اند.

به گزارش سفیرافلاک، محسن زنگنه نماینده تربت حیدریه در مجلس در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۹ آبان ) قوه مقننه با استناد به تبصره ۴ ماده ۱۸۲ آیین نامه داخلی مجلس، گفت: دولت مکلف است گزارش عملکرد بودجه سال گذشته و صورتهای مالی حسابرسی‌شده، بودجه تفصیلی سال‌جاری و عملکرد بودجه مصوب شش‌ماهه اول سال‌جاری تمامی شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و شرکتها و مؤسساتی که مستلزم ذکر یا تصریح نام است از قبیل: شرکتهای تابعه وزارت نفت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، بیمه مرکزی ایران، شرکت سهامی بیمه ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک ملی ایران و سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین بودجه پیشنهادی سال آینده آنها و شاخصهای کلان کل بودجه را تا پانزدهم آبان‌ماه هر سال به همراه گزارش ارزیابی بر مبنای شاخصهای مالی و عملکردی به تفکیک به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

وی ادامه داد: متاسفانه چند روزی از تاریخ مذکور در قانون گذشته و این گزارش ارسال نشده است، با توجه به اینکه هفته آینده صحن علنی داریم و هفته بعد آن نمایندگان به حوزه انتخابیه می روند، از رئیس مجلس می خواهیم بر اساس قانون از دولت بخواهید گزارش بودجه شرکت های دولتی را حداکثر تا پایان هفته آینده اعلام کند.

محمدباقر قالیباف در توضیح این تذکر گفت: جهت اطلاع بگویم، دولت در تاریخ مذکور گزارش مربوط به شرکت های دولتی را داده اند و این گزارش به کمیسیون ارجاع داده شد، اشکالی که وجود دارد این است که امسال مجامع باید در حقیقت گزارش را امضا و ارسال کنند تا بتوانیم پیگیری های بعدی را انجام دهیم. زیرا گزارش ها بدون امضا مجامع و با امضای سازمان برنامه و بودجه ارسال شده که باید پیگیری کنیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که مجامع گزارش ندهند از جهت حقوقی مجامع  مسئول عملکرد شرکت ها هستند و ما در مجلس با علم بر اینکه رسیدگی ها و نظارت های بعدی مجلس روشن باشد که چه کسی باید پاسخگو باشد، پیگیری می کنیم. اما در تاریخ مقرر گزارش از سوی دولت آمده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم