حسن نژاد با اشاره به عدم برخورداری شهرهای لرستان از آب شرب پایدار، گفت: در حال حاضر ۲۱ درصد از ظرفیت مخازن سدهای لرستان پر است.

داریوش حسن نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: میزان حجم ۶ سد در حال بهره‌برداری لرستان، معادل ۲۸۰ میلیون مترمکعب ذخیره منابع آبی است که این میزان حجم در مدت مشابه سال گذشته ۸۱,۴۳ میلیون مترمکعب بوده است، در حال حاضر ۲۱ درصد از ظرفیت مخازن سدهای استان پر است به‌طوری‌که ۴۱ درصد نسبت به سال گذشته کاهش را شاهد هستیم.

وی افزود: دبی ورودی آب به داخل مخازن ۶ سد استان، ۷۰ لیتر در ثانیه (۷ صدم مترمکعب) و میزان خروجی آب ۲.۵۸ مترمکعب می‌باشد؛ بر اساس آمارهای هواشناسی میزان بارش نزولات آسمانی در سال ۱۳۹۹_۱۴۰۰ برابر با ۳۴۴ میلی‌متر بوده است که نسبت به سال آبی گذشته ۴۳ درصد و نسبت به دوره آماری ۳۹ درصد با کاهش مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد: کاهش شدید نزولات آسمانی در سال آبی باعث کاهش شدید منابع آب زیرزمینی و آبدهی رودخانه‌های استان شد به‌طوری‌که دبی رودخانه‌های استان در سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته به‌طور متوسط ۸۰ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد و حتی بسیاری از رودخانه‌ها ازجمله بازه‌هایی از کشکان، سیلاخور، مادیان رود، کاکا شرف و … با ۱۰۰ درصد کاهش آبدهی عملاً خشک شدند.

وی تصریح کرد: رودخانه کشکان در محل پلدختر با دبی میانگین ۱۸ مترمکعب بر ثانیه که سال گذشته در همین زمان ۳۲, ۵ مترمکعب در ثانیه بوده است، حدوداً ۴۵ درصد و نسبت به بلندمدت ۴۷.۵ مترمکعب بر ثانیه، حدوداً ۶۳ درصد کاهش داشته است.

حسن نژاد گفت: دبی چشمه‌های انتخابی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد و نسبت به بلند مدت، نزدیک به ۵۵ درصد کاهش داشته است که این روند کاهش تا زمان شروع بارندگی‌ها نیز ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در راستای وضعیت آب‌های زیرزمینی در سال آبی ۹۹ و سال جاری، بیان کرد: متوسط آب‌های زیرزمینی استان نسبت سال آبی گذشته با ۲ متر افت، حجمی معادل ۱۳۲ میلیون مترمکعب را دارا می‌باشد که نسبت به سال گذشته حدود ۲۲۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی گفت: متوسط اختلاف سراب سطح‌های آب زیرزمینی مهرماه نسبت به شهریور ۱۴۰۰، حدوداً ۶۰ سانتی‌متر افت آب‌ها را شاهد هستیم؛ دشت اشترینان با حدود ۴ متر افت سطح آب و نزدیک به ۱۲.۵ میلیون مترمکعب کسری مخزن و دشت الشتر با حدود ۳ متر افت سطح آب و حدود ۲۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن بیشترین میزان تغییرات و کسری را در سال ۱۳۹۹ -۱۴۰۰ نسبت به سال قبل داشته است.

حسن نژاد با اشاره به اینکه معمولاً هرساله بارندگی‌های استان از اوایل آبان ماه آغاز می‌شود ولی متأسفانه امسال هم بارندگی‌ها با تأخیر شروع‌شده است، خاطرنشان کرد: اگر امسال این وضعیت ادامه داشته باشد بیشترین آسیب را خواهیم دید به‌نحوی‌که ما حتی برای مصرف آب شرب هم به مشکل بر خواهیم خورد، چون هیچ‌یک از شهرهای استان از آب شرب پایدار برخوردار نیستند و همه آب‌های ما از منابع آب زیرزمینی و چشمه‌ها تأمین می‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان بابیان اینکه تقریباً در سال گذشته میزان حجم سدهای ما پر بوده‌اند و در حال حاضر میزان حجم اکثر سدها تخلیه‌شده است، بیان کرد: آب برخی از این سدها متعلق به سال‌های گذشته و به شکل دپو بوده است ولی در حال حاضر ذخیره کافی وجود ندارد مثلاً در حال حاضر سد ایوشان فقط ۱.۷ مترمکعب میزان ذخیره آب آن است درحالی‌که در سال گذشته این سد ۱۵ میلیون مترمکعب آب داشته است؛ درصورتی‌که بارندگی‌ها کاهش داشته باشند و مخازن سدها و آب زیرزمینی‌ پر نشود طبعاً بیشترین چالش را در بحث آب شرب و کشاورزی خواهیم داشت، به خاطر اینکه منابع آب زیرزمینی ما نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

وی بابیان اینکه امیدواریم امسال شاهد بارندگی مطلوبی باشیم، گفت: ما برای این سه وضعیت، پیش‌بینی‌هایی را انجام و برآوردهایی را در بدترین، خوش‌بینانه ترین و نرمال‌ترین حالت انجام داده‌ایم و در زمان مناسب و در صورت نیاز، در اختیار سایر دستگاه‌ها قرار می‌دهیم؛ امیدواریم که وضعیت بهتر شود و به لطف خداوند و دعای مردم این بارندگی‌ها زیاد و به‌موقع بیاید و از این نظر مشکلی متوجه مردم شریف لرستان نشود.

انتهای پیام/