سرهنگ سوری با اشاره به حمایت بسیج از ۳۶ محله حاشیه‌نشین در لرستان، گفت: رویکرد بسیج، مردم محور و در راستای تقویت نظام بوده است.

به گزارش سفیرافلاک، سرهنگ مجید سوری ظهر امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: زمانی‌ که امام خمینی (ره) دستور تشکیل سازمان بسیج مستضعفین را دادند، کشور با مسئله تسخیر لانه جاسوسی و مسائل داخلی درگیر بود، تأسیس سازمان بسیج مستضعفین مصادف شد با عبور از بحران‌هایی که اوایل انقلاب رخ داد.

وی افزود: آن چیزی که دشمن آن را برای ملت ایران تهدید تلقی می‌کند یک سازمان به‌عنوان بسیج آن را به فرصت تبدیل کرده است، چهار دهه از عمر بابرکت سازمان بسیج مستضعفین می‌گذرد به ‌جرات می‌توان گفت که اگر بسیج نبود سرنوشت کشور جور دیگری رقم می‌خورد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه لرستان عنوان کرد: در هشت سال دفاع مقدس، ارتش انقلابی آمادگی جنگ را نداشت و با مسائل و مشکلاتی مواجه بود همکاری بسیج و نیروهای بسیجی در کنار ارتش بود که سرنوشت دفاع مقدس را به سمت مطلوبی پیش برد.

 وی تصریح کرد: پس از دوران دفاع مقدس در عملکرد بسیج را در همه عرصه‌های مختلف مشاهده کردیم که در بحث سازندگی، سیاسی و اقتصادی و در هر عرصه‌ای که کشور به آن نیاز داشت بسیج همیشه حضوری پررنگ و پرشور از خود به نمایش گذاشت…

سوری با اشاره به اینکه بسیج یعنی مردم، بیان کرد: بسیج سازمان‌یافته، تشکل‌های مردمی را دورهم جمع کرد، رویکردهای بسیج، مردم محور و در راستای تقویت نظام بوده است، امروز ما در عرصه محرومیت‌زدایی و سازندگی شاهد حضور فعال بسیج هستیم؛ آنچه لازم است در مناطق محروم انجام بگیرد به‌وسیله بسیج سازندگی در حال انجام و به وقوع پیوستن است؛ هر جا که نیاز به محرومیت‌زدایی تجلی‌گاه حضور بسیج سازندگی در کشور است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه لرستان بیان کرد: رویکرد دیگر بسیج، توجه به مسائل اجتماعی است، سازمان‌های زیادی درگیر مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند ولی بعد از مطالبه مقام معظم رهبری درزمینهٔ مقابله با آسیب‌های اجتماعی بسیج ورود و حضور چشمگیری داشته است؛ هویت پاسداری بسیج باعث شده هر جا نیاز به حمایت و پاسداری باشد، ورود کنیم؛ درزمینهٔ اجتماعی هم بسیج ورود چشمگیری داشته است.

وی اظهار کرد: بسیج در لرستان ۳۶ محله حاشیه‌نشین را تحت پوشش قرار داده‌ و چون می‌خواهیم به نقطه مطلوب برسیم، اقدامات را وارد فضای رسانه‌ای نکرده‌ایم. ولی روی این ۳۶ محله‌ای که در استان شناسایی‌شده تمرکز کرده‌ایم. به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی و کمبود امکاناتی که در حاشیه شهرها وجود دارد از اقدامات بسیج در استان است.

 سوری بابیان اینکه رویکرد دیگر بسیج رویکرد خودسازی است اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که جوانان را دغدغه‌مند کنیم تا فرصتی برای خودسازی خود داشته باشند. معمولاً همه فرصتی برای خودسازی نیاز داریم. حلقه‌های صالحین در حوزه تربیت در همین جهت شکل‌گرفته تا از طریق آن فرصتی را برای نوجوان و جوانانمان فراهم کنیم تا بتوانند به خودسازی خود و تقویت خود بپردازند.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه لرستان گفت: راه‌اندازی حدود ۲۰۰ مهد قرآنی در استان، تشکیل چهار هزار حلقه صالحین متشکل از نوجوانان و جوانان و تربیت ۲ هزار حافظ قرآن از اقدامات فرهنگی بسیج در استان لرستان است.

 وی افزود: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یکی از رویکردهای اصلی بسیج مستضعفین است. معتقدیم هر جای دنیا که توانسته‌ایم موانع را برداریم الگو گیری از ارزش‌های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت بوده است.

سوری بابیان اینکه سازمان بسیج قبل از هر چیز یک سازمان فرهنگی است، اظهار داشت: تولید کارهای مستند در حوزه ایثار و شهادت و جمع‌آوری آثار و دست‌نوشته‌های شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را درهرصورت جزو وظایف اصلی خودمان می‌دانیم.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه لرستان بیان کرد: امنیت جامعه و مردم جزء وظایف ذاتی بسیج است. این امنیت از طریق گردان‌ها و دسته‌های رزمی در جامعه پیاده شده که برکاتی برای انقلاب و مردم داشته و اگر امروز امنیتی داریم بخش عظیمی از آن را مدیون رشادت بسیجیان و استفاده از ظرفیت بسیج هستیم.

وی گفت: رویکرد دیگر، حضور مؤثر و اثربخش بسیج در اقشار مختلف است. بسیج فرهنگیان، بسیج رسانه، بسیج پزشکی، بسیج سازندگی، بسیج هنرمندان و تمام اقشار بسیج حضوری مؤثر داشته‌اند.

سوری بیان کرد: در بسیج اقشار به دنبال این هستیم که تفکر بسیجی را در دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی پیاده کنیم. کارکنان دستگاه‌ها را از مأموریت محوری به رسالت محوری سوق دهیم. اینکه دستگاه خودش فساد ستیز باشد، نه منشأ فساد، سالم‌سازی دستگاه و پیگیری روند تکریم ارباب‌رجوع در دستگاه‌های دولتی به‌خوبی اجرایی شود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه لرستان گفت: در بحث تکریم ارباب‌رجوع در ادارات باید اصل خدمت را در ادارات و ارگان‌های دولتی به مردم ارائه دهیم و باید در ادارات نهادینه شود.

 وی با اشاره به فعالیت بسیج استان درزمینهٔ محرومیت‌زدایی، اظهار کرد: از سال گذشته تاکنون بسیج سازندگی بالغ‌بر ۵۰۰ طرح و پروژه در لرستان پیاده کرده است، احداث ۳۰۰ مسکن در مناطق محروم توسط بسیج سازندگی، ۱۹ کانال آب‌بر در بخش کشاورزی، احیای پنج قنات در استان، احداث پنج استخر ذخیره آب برای کشاورزان، ساخت ۲ مرکز بهداشت، احداث ۲۰ مدرسه با استفاده از ظرفیت بسیج و خیرین و حدود ۱۴۵۰ طرح اشتغال‌زایی در استان توسط بسیج ایجادشده است.

انتهای پیام/