تیم ملی فوتبال ایران در ششمین دیدار مرحله گروهی انتخابی جام جام جهانی ۲۰۲۲ در اردن به مصاف سوریه می‌رود که در صورت پیروزی برابر رقیب دیرینه خود قدم بزرگی برای صعود مستقیم برخواهد داشت.

به گزارش سفیرافلاک، تیم‌های ملی ایران و سوریه در حالی سه شنبه شب در اردن به مصاف هم می‌روند که این دومین دیدار آنها در مرحله گروهی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲، چهاردهمین دیدار آنها در مسابقات انتخابی جام‌های جهانی مختلف و سی اُمین دیدار دو تیم در تاریخ تقابل‌های شأن است.

در ۲۹ بازی گذشته تیم ملی ایران ۱۷ و تیم ملی سوریه تنها یک بار پیروز شده و ۱۱ دیدار دو تیم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. بیشترین پیروزی را تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی جام‌های جهانی مقابل سوریه به دست آورده و در این چارچوب سوری‌ها را ۶ بار شکست داده است. کمترین تقابل دو تیم در جام ملت‌های آسیا بوده و دو تیم در این بازی‌ها تنها یک بار با هم روبرو شده‌اند که آن یک دیدار هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

از ۲۹ بازی گذشته دو تیم ۱۵ بازی در ایران، ۷ بازی در سوریه و ۷ بازی نیز در کشورهای ثالث برگزار شده که تنها پیروزی تیم سوریه مقابل ایران نیز در یکی از دیدارهایی بوده که به میزبانی ایران و در تهران برگزار شده است. سوری‌ها هرگز در خاک خود یا کشور ثالث موفق به شکست دادن ایران نشده‌اند.

در ۲۹ دیدار گذشته جمعاً ۶۲ گل رد و بدل شده که سهم تیم ملی ایران ۴۷ و سهم تیم ملی سوریه ۱۵ گل بوده است. بهترین گلزن ایران مقابل سوریه هم علی دایی با ۴ گل است که نفراتی مثل مهدی طارمی، سردار آزمون، جواد نکونام، آرش برهانی، علی کریمی و حمید علی دوستی با ۳ گل بعد از دایی قرار دارند. بهترین گلزنان سوریه مقابل ایران نیز «اَنَس ساری» و «ماهر سعید» هر کدام با ۲ گل هستند.

طلسم ۴۸ ساله سوریه مقابل ایران
از اولین، آخرین و تنها پیروزی تیم ملی سوریه مقابل ایران بیش از ۴۸ سال می‌گذرد و در این مدت زمان طولانی سوری‌ها هرگز موفق به پیروزی دوباره‌ای مقابل فوتبال ایران نشده‌اند.

دومین تقابل دو تیم منجر به اولین، تنها و آخرین پیروزی سوریه مقابل ایران شده است. در دیداری که ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۵۲ در ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه) در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۷۴ برگزار شد، سوریه با تک گل عبدالغنی تاتیش که در دقیقه ۱۲ به ثمر رساند پیروز شد. امروز که قرار است ایران و سوریه بار دیگر مقابل هم بازی کنند، ۴۸ سال و ۶ ماه از آن بازی می‌گذرد.

اولین و آخرین گلزن
اولین و آخرین بازی دو تیم با نتایج مشابه یک بر صفر به سود تیم ملی ایران به پایان رسیده که زننده اولین گل ملی برای ایران اکبر کارگرجم در نخستین بازی و زننده آخرین گل نیز علیرضا جهانبخش در بیست و نهمین بازی دو تیم هستند.

ایران - سوریه در ایستگاه سی‌ام/ طلسم ۴۸ ساله سوری‌ها مقابل ایران
علیرضا جهانبخش آخرین گلزن ایران به سوریه

بهترین پیروزی ایران و پر گل ترین بازی
در بازی که می‌توان آن را پر گل ترین بازی دو تیم دانست، تیم ملی ایران بهترین نتیجه را مقابل سوریه به دست آورد. در دیدار هجدهم دو تیم که در چارچوب مسابقات غرب آسیا ۲۰۰۴ در ورزشگاه آزادی برگزار شد، تیم ملی ایران با نتیجه ۷ بر یک پیروز شد تا این بازی که در ۸۱/۶/۱۶ انجام شد، با ۸ گل پرگل‌ترین بازی دو تیم باشد و تبدیل به بهترین نتیجه ایران شود.

برای تیم ملی ایران در آن بازی آرش برهانی (۲ گل) علی دایی، نیکبخت واحدی، محمد نصرتی، علی کریمی و فرهاد مجیدی گلزنی کردند. تنها گل تیم ملی سوریه را هم ماهر سعید به ثمر رساند.

روند این بازی به گونه‌ای بود که ۴ گل از ۸ گل در ۸۰ دقیقه بازی به ثمر رسید و ۴ گل دیگر در ۱۰ دقیقه پایانی زده شد. این بازی تا دقیقه ۸۰ با نتیجه ۴ بر صفر به سود ایران در جریان بود و سوری‌ها در دقیقه ۸۰ به گل رسیدند. پس از آن تیم ملی ایران در دقایق ۸۶، ۸۷ و ۸۹ گل زنی کرد تا سنگین‌ترین شکست سوریه برابر ایران رقم بخورد.

غیبت سوریه در دیدار رسمی
یکی از پیروزی‌های ۳ بر صفر ایران مقابل سوریه، به دلیل غیبت تیم ملی سوریه در دیداری رسمی رقم خورد. در دیداری که مقرر بود در فروردین سال ۵۶ و در چارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین به میزبانی شیراز برگزار شود، سوری‌ها در محل مسابقه حاضر نشدند تا نتیجه این بازی به شکل انضباطی ۳ بر صفر به سود ایران شود.

ایران - سوریه در ایستگاه سی‌ام/ طلسم ۴۸ ساله سوری‌ها مقابل ایران
مهدی طارمی تنها بازیکنی که در دیدارهای ایران و سوریه هت تریک کرده

یک هت تریک و ۴ دبل
در تاریخ دیدارهای دو تیم تنها یک بار هت تریک صورت گرفته که آن هم توسط مهدی طارمی برای ایران بوده است. در بیست و هفتمین دیدار دو تیم که دیداری دوستانه و تدارکاتی بود و با نتیجه ۵ بر صفر به سود ایران به پایان رسید، مهدی طارمی در دقیقه ۳۷ دروازه سوریه را گشود و دو بار دیگر به فواصل ۲۰ دقیقه ۲۰ دقیقه گلزنی اش را تکرار کرد تا تنها هت تریک را در تاریخ تقابل‌های دو تیم رقم زده باشد.

در دیدارهای گذشته دو تیم ۴ بار هم دبل اتفاق افتاده که یک بار سهم بازیکنی از سوریه بوده و ۳ بار هم مهاجمان ایرانی دبل کرده‌اند. اَنَس ساری تنها بازیکن سوریه است که در تاریخ تقابل‌های دو تیم موفق به دبل کرده است. سردار آزمون، آرش برهانی و حمید علی دوستی هم ۳ مهاجم ایرانی هستند که در دیدارهای گذشته دو تیم موفق به دبل شده‌اند.

جدول کامل بازی‌های گذشته ایران و سوریه

ردیفعنوان بازیمحل برگزارینتیجه بازی
۱مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴تهرانایران یک – سوریه صفر
۲مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴تهرانایران صفر – سوریه یک
۳مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸دمشقایران یک – سوریه صفر
۴مقدماتی جام جهانی ۹۷۸شیرازایران ۳ – سوریه صفر
۵جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۰کویتایران صفر – سوریه صفر
۶مقدماتی جام ملت‌های ۱۹۸۴فیلیپینایران ۳ – سوریه یک
۷مقدماتی جام ملت‌های ۱۹۸۴اندونزیایران یک – سوریه صفر
۸مقدماتی جام ملت‌های ۱۹۸۸نپالایران یک – سوریه یک
۹مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴تهرانایران یک – سوریه یک
۱۰مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴دمشقایران یک – سوریه یک
۱۱مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸دمشقایران یک – سوریه صفر
۱۲مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸تهرانایران ۲ – سوریه ۲
۱۳مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۰حلب (سوریه)ایران یک – سوریه صفر
۱۴مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۰تهرانایران یک – سوریه یک
۱۵قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۰اردنایران یک – سوریه صفر
۱۶قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۰اردنایران یک – سوریه صفر
۱۷قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۲سوریهایران ۲(۴)- سوریه ۲(۲)
۱۸قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۴تهرانایران ۷ – سوریه یک
۱۹قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۴تهرانایران ۴ – سوریه یک
۲۰مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۰۷تهرانایران یک – سوریه یک
۲۱مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۰۷دمشقایران ۲ – سوریه صفر
۲۲مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰تهرانایران صفر – سوریه صفر
۲۳مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰دمشقایران ۲ – سوریه صفر
۲۴قهرمانی غرب آسیا ۲۰۰۸تهرانایران ۲ – سوریه صفر
۲۵مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸مالزیایران صفر – سوریه صفر
۲۶مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸تهرانایران ۲ – سوریه ۲
۲۷دوستانهتهرانایران ۵ – سوریه صفر
۲۸دوستانهتهرانایران ۳ – سوریه صفر
۲۹مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲تهرانایران یک – سوریه صفر
۳۰مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲اردنایران؟؟ – سوریه؟؟

سی اُمین بازی
سی اُمین بازی دو تیم ایران و سوریه نیز دیداری است در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که این دیدار از ساعت ۱۹:۳۰ روز سه شنبه ۲۵ آبان به میزبانی سوریه و در کشور اردن برگزار می‌شود.

این دیدار در حالی برگزار می‌شود که تیم ملی ایران با ۱۳ امتیاز در صدر جدول و سوریه با ۲ امتیاز در انتهای جدول قرار دارد. پیروزی احتمالی در این دیدار تاحدود زیادی صعود به جام جهانی را قطعی کرده و در مقابل احتمال صعود سوریه را حتی روی کاغذ نیز از بین می‌برد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر