ائمه جمعه لرستان با اشاره به لزوم حرکت هماهنگ لرستان با برنامه های کلان دولت، عنوان کردند: عدم ثبات مطلوب بازار مایه نگرانی مردم است.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته خرم آباد با اشاره به اجرای صدها برنامه فرهنگی، اجتماعی، بصیرتی و عمرانی همزمان با آغاز هفته بسیج، اظهار داشت: در این دو سال اخیر که بسیج مردمی در مقابله با ویروس کرونا نقش آفرینی کردند بزرگداشت بسیج حال و هوایی دیگر دارد بسیجیان همیشه و در همه حال مطیع ولایت بوده اند و در خدمت رسانی به مردم همیشه پیش رو عمل کرده اند.

وی افزود: دانشجویان، طلاب، عشایر و در یک کلام نقش اقشار مختلف بسیج در دفاع مقدس، سازندگی، عمران و آبادانی، در مقابله با ضد انقلاب داخلی، محرومیت زدایی و مقابله با ویروس کرونا ماندگار و ارزشمند است البته همیشه در طول تاریخ انبیا به انسان هایی برخورد می کنیم که مخلصانه و با ایمان راسخ دل در گرو ذات اقدس الهی سپرده اند و در حمایت از انبیا جلو دار بوده اند.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: امروز ما بسیج را با ویژگی انجام کار مخلصانه برای خدا و به دور از پول و شهرت و به دور از قصد نفوذ و رسیدن به زرق و برق دنیا می شناسیم؛ بسیج، خستگی ناپذیر و مقاوم در راه رسیدن به آرمان ها و ارزش های اسلامی، پرتلاش در اقامه عدل، نهراسیدن از مشکلات و سختی و در رویارویی با مشکلات سستی به خود راه نمی دهد.

وی با اشاره روز عصای سفید در اول آذرماه و ضرورت توجه به روشندلان و نقل حکایتی از زندگی یک نابینا، تصریح کرد: از مسئولین و مدیران درخواست حمایت و اقدام بهنگام برای صاحبان عصای سفید را داریم؛ اگرچه این افراد دیده شان بر دنیای فانی بسته شده است اما در دل و جان خود دنیای زیبایی دارند و قابل تحسین است که غیر ممکن ها را ممکن ساخته اند، برای بهبود شرایط زندگی این ها کمک کنیم، نهادهای حمایتی، دستگاه های مختلف، نیکوکاران، خیران به کمک روشندلان و خانواده های آن ها بشتابند.

امام جمعه خرم آباد بیان کرد: مسئله اشتغال، مناسب سازی معابر، پیاده روها، پارک ها، اماکن ورزشی، مذهبی تسهیل در امر ازدواج آن ها و فرزندانشان ضروری است که باید توجه کرد.

وی بابیان اینکه آینده برای کشور و استان ما روشن و امیدبخش است، گفت: شرط این روشنی و امید، انسجام دستگاه‌های قضایی، مقننه، مجریه و همراهی همه مردم است، دولت با کمک ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان برنامه‌های خوبی هماهنگ کرده است باید در استان همراه با اقدامات دولت، حرکت و تلاش کنیم تا عقب نمانیم؛ تجربه سه دهه گذشته می‌گوید استان در برنامه‌هایی که دستگاه‌های کلان کشوری داشتند عقب‌مانده است و ما شاهد چنین وضعی هستیم استان ما باید هماهنگ با برنامه‌های کلان دولت حرکت کند تا عقب نماند.

شاهرخی بیان کرد: نماز جمعه و سلاح به دست امام‌جمعه برای امربه‌معروف و نهی از منکر، شفاف‌سازی و پاسخگو کردن مسئولان، فراخوانی به عدالت اجتماعی، فراخوان همه مؤمنین به ساده زیستی و برای رصد کردن ساده زیستی کسانی است که بیت‌المال را در اختیاردارند.

وی گفت: در راستای ساخت مسکن ملی سه تفاهم‌نامه میان بنیاد مستضعفان با وزارت مسکن و راه شهرسازی امضاشده است که ضرورت دارد مسئولان ذی‌ربط و اصحاب رسانه به‌طور مستمر، سهم استان لرستان از دستگاه‌های مربوطه را مطالبه و پیگیری کنند.

انقلاب فرهنگی همان فرهنگ باوری، فرهنگ‌سازی و مهندسی فرهنگی است

حجت‌الاسلام ابراهیم طهماسبی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته کوهدشت، اظهار داشت: انسان بایستی همواره خشم و غضب خود را به خاطر خداوند متعال کنترل کند و چراکه مومن این غیور بودن، لطیف و حلیم است.

وی با اشاره به اینکه بایستی غضب در اختیار ما باشد نه اینکه ما در اختیار او باشیم، افزود: اخلاقیات تمرین و تدریج می‌خواهد و این‌یک درسی عملی برای انسان در جامعه به شمار می‌رود.

امام‌جمعه کوهدشت با اشاره به اهمیت تولید داخلی و مانع زدایی ها در این راستا، عنوان کرد: امام خمینی (ره) فرمودند اگر وابستگی اقتصادی داشته باشیم همه وابستگی‌های سیاسی و نظامی هم بعد آن می‌آید، پس باید در اقتصاد قوی بود، مقام معظم رهبری نیز در این راستا فرمودند: اگر تولید داخلی را رونق دهیم هم مسئله تورم و هم مشکل اشتغال برطرف خواهد شد.

وی با اشاره نگاه نو به فرهنگ در گام دوم انقلاب و الزامات آن، تصریح کرد: هویت جامعه به روش، منش، آداب و فرهنگ آن بستگی دارد، انقلاب فرهنگی همان فرهنگ باوری، فرهنگ‌سازی و مهندسی فرهنگی است.

طهماسبی ضمن تقدیر از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم، گفت: دولت قبل ۸ سال مسائل کشور را درگرو برجام قرارداد ولی دولت جدید در میان مردم حضوری فعال دارد و اقدامات مثبتی در طول این مدت انجام داده است.

امام‌جمعه کوهدشت با اشاره به عملیات ادراکی دشمن، بیان کرد: دشمن از آغاز به‌کارگیری دولت جدید به‌خصوص در ابعاد اقتصادی و دیپلماسی به‌شدت عصبانی است.

وی با اشاره به حملات سایبری خط مقاومت به مراکز حساس امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا، گفت: ایران با کشورهای همسایه و شرقی تعامل خوبی دارد و آمریکا از این قضیه بسیار ناراحت است.

طهماسبی با اشاره به اهمیت پیاده‌سازی عدالت اجتماعی در جامعه، بیان کرد: همه مسئولان در سفر پیشرو ریاست جمهوری به اولویت‌های شهرستان همچون آب و اشتغال جوانان توجه ویژه‌ای داشته باشند، بایستی یک مدیریت چابک و جهادی در این راستا باشد، جوانان کوهدشتی نمونه هستند باید تمام امکانات را برای اشتغال آنان فراهم کرد.

عدم ثبات مطلوب بازار مایه نگرانی مردم است

حجت‌الاسلام مراد امیدی در خطبه های این هفته نماز جمعه سلسله با گرامیداشت و تبریک آغاز هفته مقدس بسیج، اظهار داشت: بسیج در کلام امام (ره) یعنی شجره طیبه و بسیجیان عزیز در هر قشر و مکانی که هستند باید بدانند در مقابل آنها شجره خبیثه‌ای است که به دنبال ایجاد رفاه، عدالت و جهاد در جامعه نیستند، لذا بسیجیان باید مراقبت کنند که در همه سطوح به مردم کمک کنند.

وی ضمن گرامیداشت روز روشندلان، افزود: شایسته است که در حکومت اسلامی خیابان‌ها، پیاده‌روها، ادارات و بالاخص اتاق مسئولان طوری باشد که دسترسی برای این قشر آسان باشد، لذا بهزیستی و متولیان امر باید پیگیر این مطالبات باشند.

امام‌جمعه سلسله با اشاره به وضعیت اقتصادی مردم، عنوان کرد: گرانی و تورم هنوز روی دوش مردم است و بازار ما به یک ثبات خاص نرسیده است که این مایه نگرانی می‌باشد.

وی تصریح کرد: بخش مهمی از مشکلات اقتصادی فعلی کشور به خاطر سیاست‌های غلط دولت قبلی بود، ازجمله از تصمیم‌های نابجا شرطی کردن اقتصاد با برجام و اروپا بود که به همین خاطر خیلی از کشورها با ایران میانه‌ای ندارند و این خیانتی بود که صورت گرفت.

امیدی دومین علت مشکل اقتصادی کشور را نقدینگی و خلق پول افسارگسیخته که درواقع توسط مسئولین افسارگسیخته انجام شد، دانست و بیان کرد: وقتی میزان عرضه پول زیاد شود در مقابل آن کالا و خدمات کم می‌شود و همین باعث بالا آمدن قیمت‌ها می‌شود.

امام‌جمعه سلسله گفت: بعد از انقلاب اسلامی، نقدینگی به‌طور متوسط ۲۵ درصد رشد داشته ولی در سال ۹۹ این نقدینگی به بیش از چهل درصد می‌رسد و از آن‌طرف حجم نقدینگی کل کشور در سال گذشته ۳۵۰۰۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده که نسبت به دولت‌های قبل یک رکورد بی‌سابقه به وجود آورد.

وی بیان کرد: در هشت سال دولت روحانی نقدینگی از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان به ۳/۴۲۱ هزار میلیارد تومان می‌رسد که بیشترین میزان افزایش نقدینگی در طول پنجاه سال گذشته در این دولت اتفاق افتاد.

امیدی به نرخ تورم پنجاه‌درصد و کسری بودجه ۴۰۰‌هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: دولت جدید باید هرماه ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بدهی پس دهد که این یعنی دولت در چهار سال اول گرفتار این بدهی کسری بودجه است.

امام‌جمعه سلسله به نرخ ۳۲۷۵ تومانی دلار در سال اول دولت روحانی اشاره داشت و گفت: زمانی که روحانی دولت را تحویل داد قیمت دلار به ۲۵۶۳۰ تومان رسید که این‌یک خیانت بزرگ بود.

وی فاصله ۲۲۰‌هزار ریالی بین ارز دولتی و آزاد را موجب کندی در تولید، صادرات و اختلال در واردات دانست و بیان کرد: این فاصله ارزی باعث تعطیلی صدها کارگاه تولیدی، کارخانه و بورس نابسامان شد.

امیدی با اشاره به تنظیم بازار ارز، کالا و بورس در دست یک سری افراد که الان هم در پشت پرده هستند، اظهار کرد: این افراد در وزارتخانه، اتاق‌های بازرگانی و اتحادیه‌های صنفی در حال حاضر در تلاش هستند که دولت جدید به هدف خود نرسد.

امام جمعه سلسله اظهار داشت: طرح‌های مثل محاکمه قضایی آقای روحانی و کابینه‌اش به این خاطر است که دولت جدید را به حاشیه بکشاند و اگر دولت آیت‌الله رئیسی می‌خواهد موفق باشد باید سه شاخصه زمان، آرامش و پشتوانه مردم داشته باشد.

وی گفت: احزاب رسانه‌‌های داخلی و خارجی دنبال این هستند که امید مردم را به دولت جدید ناامید کنند که حتی فشار آنان نیز به تریبون‌های نماز جمعه رسیده است.

امیدی با قدردانی از خدمات شورای شهر، شهرداری، بنیاد مسکن، راه و شهرسازی گفت: پزشکی قانونی الشتر نیاز به یک ساختمان دارد که زمین آن تهیه‌شده است لذا همه باید همت کنیم که این ساختمان سریع‌تر احداث گردد.

 دل‌بستگی به‌نظام و انقلاب اسلامی

حجت‌الاسلام صمد حافظی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه چگنی اظهار داشت: علامه طباطبایی فرمودند سلول به سلول بدن و مغز ما باید برای خداوند باشد، مغز من جای آدرس تلفن و… نیست، قدرت ذهنی آیت‌الله زنجانی از سرعت کامپیوتر نیز بیشتر است چون ذهن ایشان را مختص به اهل‌بیت (ع) کرده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت توجه به فرصت‌ها و عمر زودگذر انسان، افزود: یکشنبه آتی سالروز قیام بزرگ مختار ثقفی در تاریخ است، ۱۴۰۰ سال از اسلام می‌گذرد، بعد از ۱۴۰۰ سال حکومت شیعی و علوی شکل‌گرفته است.

امام‌جمعه چگنی عنوان کرد: ما چهل‌ساله دوم انقلاب را طی می‌کنیم، این انقلاب بدترین چهره‌ها را دیده است، این لحظات الآن مقایسه با لحظات جنگ و جبهه نیست، آن زمان در اوج گرفتاری و کمبودها بودیم اما انقلاب اسلامی اوج خودش را طی می‌کند.

وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج، تصریح کرد: کشورهای مستکبر آمریکا نسل موشک‌های بالستیک نهم را به دنیا نشان می‌دهد، ایران اسلامی ما نسل سوم و چهارم و عرصه خونی شام و عراق را به دنیا نشان داد، نسل سوم و چهارم انقلاب می‌شود مثل شهید حججی‌ها، این‌ها دستاورد انقلاب اسلامی است.

امام‌جمعه چگنی گفت: همه ما دل‌بسته به‌نظام و انقلاب هستیم، بسیجیانی که خونشان را دادند که ما در امنیت و آرامش باشیم از عموم مردم و همه‌ی مسئولین، ادارات خواستاریم در تمامی برنامه‌های بسیج شرکت کنند و کسانی که می‌خواهند آرمان‌های بسیج را پیاده کنند ارج می‌نهیم.

وی ضمن گرامیداشت آغاز هفته روشندلان است، بیان کرد: معلولیت، ممنوعیت نیست، علامه مطهری نویسنده، مغز متفکر انقلاب اسلامی و نظریه‌پرداز فرمودند: اگر کسی یک‌پا بیشتر نداشته باشد نتواند قهرمان دو شود از ضعف خودش است، بنی‌آدم بنی عادت است و باید تلاش و پشتکار داشته باشد.

انتهای پیام/