دانشجویان در گفتمان سازی گام دوم انقلاب نقش مهمی دارند، این جوانان با جهاد علمی و در کنار آن برنامه های فرهنگی می توانند نقشی مهم در تمدن سازی نوین اسلامی داشته باشند.

به گزارش سفیرافلاک، سال ۱۳۳۲ در اعتراض به سفر معاون رئیس جمهور ایالت متحده آمریکا و از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، دانشجویان به میدان آمده و نشان دادند در خط مقدم مبارزه با استکبار قرار دارند، در این روز سه تن از دانشجویان در اعتراض به این اقدام رژیم پهلوی آرام نداشتند و در راه مبارزه، توسط نیروهای طاغوتی به شهادت رسیدند.

۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ نشان داد دانشجویان در جامعه علاوه بر وظیفه کسب علم و دانش، در بخش های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش مهمی را ایفا می کنند، دانشجویان در پیروزی انقلاب، دوران هشت سال دفاع مقدس و در چله اول انقلاب نقش خود را در عرصه های مختلف به خوبی ایفا کرده و امروز که در گام دوم انقلاب قرار داریم رسالتی عظیم بر عهده دانشجویان قرار دارد.

دانشجویان در مطالبه گری، گفتمان سازی و رشد جامعه نیز می توانند چنان اثرگذاری داشته باشند که در تمدن سازی نوین تسریع ایجاد نمایند، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی از مهمترین وظایف دانشجویان در این برهه از زمان است، همچنین حفاظت از دستاوردها و ارزش های انقلاب نیز از دیگر رسالت اصلی دانشجویان به شمار می رود.

دانشجویان که در میدان علم و دانش مشغول به تحصیل هستند، پرچمدار علوم و ایده هایی هستند که بسیاری از این ایده ها مسیر را برای توسعه و پیشرفت کشور باز می کند، طی این سالها نخبگان زیادی از درون دانشگاه ها برخاسته که نه تنها در کشور بلکه در دنیا حرف اول را می زنند.

در همین راستا به مناسبت روز دانشجو میزگردی با حضور تعداد از فعالان دانشجویی استان لرستان برگزار شده است که مشروح آن را در زیر می خوانید:

اردلان کاشف، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان اظهار داشت: جنبش دانشجویی بعد از انقلاب، یک جایگاه مدافع نظام نوپای انقلاب اسلامی پیدا کرد و حیات سیاسی خود را که دفاع از انقلاب و مقابله با تحرکات در دانشگاه بود آغاز کرد، تسخیر لانه جاسوسی که مهمترین و موثرترین نقطه عطف فعالیت های راهبردی دانشجویان در همین راستا بود، رخ داد که تعدادی از دانشجویان آتش به اختیار چنین اقدام مهمی انجام دادند که بلافاصله از سوی امام(ره) مُهر تایید گرفت که یک شاخص محکم برای جنبش های دانشجویی بود.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان تصریح کرد: اگر دانشجویان حرکت های جدی علمی انجام می دهند وظیفه آنها سنگین تر می شود و از جهتی دیگر رهبری در گام دوم انقلاب در همین موضوع فرمایشاتی داشتند که دستیابی به جایگاه تمدن اسلامی راهی جز پیشرفت علمی و گستراندن آن در کشور ندارد، امروز یکی از وظایف جدی دانشجویان برای دستیابی به مراتب بالاتر، رشد و ترقی در علم است.

لزوم حمایت از نخبگانوی با بیان این که توجه به نخبگان کشور یکی از مطالبات رهبری است، افزود: باید از نخبگان حمایت کنند و اجازه ندهند یک نخبه به دلیل بی مهری و عدم حمایت، کشور را ترک و علم خود را در جایی دیگر به کار گیرد، باید از ظرفیت نخبگان استفاده شود و یکی از عوامل ایجاد تمدن اسلامی، تولید علم است و دستیابی به علم توسط همین نخبگان انجام می شود و نشان می دهد نخبگان تاثیر زیادی در کشور دارند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان، مطالبه گری صحیح و اصولی را یکی از ویژگی های دانشجویان برشمرد و گفت: باید قبول کرد بی عدالتی هایی وجود دارد که پرچمدار مبارزه با آنها جریان های دانشجویی هستند و در راس آن بسیج دانشجویی قرار دارد، دانشجویان باید نقدهای منصفانه و مطالبه گری بر پایه علم و منطق داشته باشند.

کاشف عنوان کرد: نوع نگاه به عدالت و عدالت خواهی در گام دوم انقلاب مطرح شده که عدالت خواهی فقط افشاگری نیست، دانشجو باید بیدار باشد و مطالبه را در چارچوب تعریف شده مطالبه گری نماید، دانشجو باید موجب بیدار شدن جامعه شود و وظیفه ماست که چشم بینای مردم و نظام باشیم که این مسائل را تبیین و اصل واقعیت را بیان کرد.

وی بیان کرد: وقتی جایی از کشور نمی توانند مسائل را منتقل کنند، دانشجو می تواند مطالبه و دانشجویان حرف های کشوری را به زبان عامه مردم ترجمه می کنند، برجسته کردن ارزش های جامعه موضوعی است که در سرنوشت کشور بسیار اثر گذار است و یکی از کارها این است که دانشجویان فضیلت های معنوی را در جامعه به ارزش تبدیل کنند و اول اینکه رعایت فضیلت توسط دانشجویان انجام شود و سپس این موارد را به جامعه معرفی کنند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان خاطرنشان کرد: دانشجویان در معرفی و ترویج سبک زندگی اسلامی، ترویج حجاب و عفاف نقش بسیار مهمی دارند.

استقلال و عزت بیشتر در گرو جهاد علمی

محمد مهدی شطفیع مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان اظهار داشت: در ۱۶ آذر زمانی که قرار شد روابطی مجدد با بریتانیا برقرار شود، عده ای از دانشجویان دست به مطالبه گری زدند و در این راستا سه تن جان خود را تقدیم نمودند و این اولین واقعه ای است که دانشجو با دید انقلابی داشت، سپس تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان و تغییر و تحولاتی که رخ داد، پیشرفت هایی را برای کشور رقم زد.

وی با اشاره به گام دوم انقلاب افزود: در گام دوم انقلاب، مقام معظم رهبری جهاد علمی را مطرح کردند تا کشور مستقل تر و عزتمند تر شود و این رسالت اصلی دانشجو است، در اوایل شیوع کرونا دغدغه دانشجویان این بود که با روش های علمی و تخصصی ورود پیدا کنند و در کنار درس، کارهایی کنند که خدمت به مردم باشد و بتوانند تحولی در کشور ایجاد کنند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه  لرستان با بیان اینکه رهبری از دانشجویان به عنوان تمدن سازها یاد می کند، افزود: اصلی ترین راهی که نقشه راه را برای ما مشخص کرده بیانیه گام دوم انقلاب است که در زمینه فرهنگی و اهمیت نگاه فرهنگی، کاملا مشخص است و اینکه چرا باید در دانشگاه کارفرهنگی کنیم که باید دانشجویان در جهت تمدن نوین اسلامی حرکت کنند و کسی که باید کار فرهنگی و علمی کند دانشجوی تمدن ساز است.

شطفیع تصریح کرد: تمدن اسلامی در همه زمینه ها نیاز به برنامه دارد و در تمام زمینه ها باید برنامه داشته باشد تا بتواند حکومت جهانی تشکیل دهد و نیاز است دانشجویان به عنوان نخبگان یک کشور این برنامه ها را تدوین کنند.

وی بیان کرد: در زمینه علمی، فرهنگی و… در زمینه تولید علم در گام دوم انقلاب، رهبری فرمودند جهاد علمی باید صورت گیرد، البته رشد علمی ایران ۱۶ برابر میانگین جهانی است ولی هنوز این رشد کم و نیاز به جهاد علمی داریم که بتوانیم در این زمینه علمی به نقطه مطلوب برسیم، در زمان پهلوی به دلیل وابستگی هایی که وجود داشت در رشد علمی ما جا ماندیم و امروز باید با جهاد علمی جبران کنیم که باید توسط دانشجویان انجام شود تا به فناوری های گوناگون دست یابیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان عنوان کرد: اگر کشوری قرار است اقتدار و عزت داشته باشد باید تولید علم کند که پشتوانه و مخاطب آن جوانان است به طوری که مسائل و نیازهای کشور را بسنجد و در جهت رفع آنها اقدام کند که به نفع کشور باشد و می تواند کشور را عزتمند کند حتی می توان اقتصاد ما مبتنی بر علم باشد.

شطفیع خاطرنشان کرد: مطالبه گری یکی از ویژگی های دانشجویان است ولی این آداب و اصول و هدف دارد و راهکارهای علمی را باید پیدا و دسته بندی کند و سپس اقدام و مراحل بعدی را در دستور کار قرار دهد.

نقش دانشجویان در دفاع از ارزشها و آرمانها

زهره خزایی فعال دانشجویی و دانشجوی دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: در پیروزی انقلاب و در هشت سال جنگ تحمیلی، دانشجویان حرکت های جهادی داشتند و رشادت های زیادی کردند که ثمره این مجاهدت ها شهادت تعدادی از دانشجویان بود.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس دانشجویان علاوه بر تحصیل در مدرسه علم و دانش، در جبهه های جنگ حضور داشتند و نشان دادند در کنار علم و دانش، درس ایثار و فداکاری هم بسیار حائز اهمیت است.

فعال دانشجویی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب نقش دانشجو بسیار مهم است که در چله دوم نقش دانشجو دفاع از ارزشها و آرمانهاست و باید آگاهانه و مسلط به مسائل جامعه، گفتمان انقلاب را ایجاد و افراد اطراف را با خودمان همراه کنیم.

خزایی دانشجویان را موتور پیشران جامعه دانست و گفت: هرآنچه نقشی مهم در چهار دهه اول انقلاب داشتند، این نقش و وظیفه در گام دوم خطیرتر است و باید زمینه را برای رشد فراهم کرد تا جایی که زمینه ساز ظهور منجی عالم بشریت باشد.

وی بیان کرد: جوانان تلاش دارند در چرخه علم و فناوری به قله های موفقیت علم برسند و باید در جامعه، زمینه را برای حضور جوانان در بخش های مدیریتی  فراهم کرد تا شاهد پیشرفت کشور باشیم، امروز باید جوانان در هر عرصه ای که وارد می شوند جهادی عمل کنند تا به هدفی که داریم برسیم، رسالت ما دانشجویان آگاهی بخشی و بصیرت افزایی است و باید این گفتمان انقلاب در بین عموم مردم شکل گیرد تا اقدامات خوبی در جامعه شکل گیرد.

دانشجوی دانشگاه فرهنگیان خاطر نشان کرد: در چله دوم انقلاب، محور اصلی جوانان هستند که باید از تجربیات و موفقیت های این سالها به خوبی استفاده کرد تا بتوانیم مسیر را به خوبی طی کنیم، در واقع مسیر پیش رو خالی از مشکلات و چالش ها نیست اما باید با آگاهی و توکل به خدا و عدم وابستگی به خارج از کشور، اخلاق مداری و عقلانیت بتوانیم گام هایی استوار برداریم.

وی بیان کرد: اما دانشجویانی که از بدنه تعلیم و تربیت هستند باید گام هایی بردارند که بتوانند در آموزش و پرورش تحول ایجاد کنند و زمینه ساز جامعه ای عدالت محور و سربلند باشیم چرا که میدان دار این عرصه، نخبگانی هستند که می توانند با جنبش ها و قدم های جهادی به تمدن سازی برسند.

خزایی اظهار داشت: ما علاوه بر اینکه به عنوان معلمان، انسان هایی را تربیت می کنیم باید تلاش کرد تا انسان هایی تمدن ساز تربیت کنیم تا بعد از تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کرد.

انتهای پیام/