خاوری با اشاره به اهمیت ترویج بازی‌های بومی و محلی در روستاها، گفت: جشنواره ملی «گلونی» سال آینده در لرستان برگزار می‌شود.

علی خاوری در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: به دلیل عدم اعتبار کافی برای ورزش‌های روستایی و عشایری نتوانسته‌ایم آن‌طور که شایسته است آن را معرفی کنیم، سیستم ورزش به دلیل ویروس کرونا از دو سال پیش تا حدودی ضعیف و تقریباً تعطیل‌شده است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های بومی محلی در فضای مجازی، افزود: درزمانی که شرایط لازم وجود داشت سعی کردیم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برخی از مسابقات بومی محلی را در سطح روستاها و دهستان‌ها برگزار کنیم که همواره با استقبال مردم مواجه بود.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری لرستان عنوان کرد: علی‌رغم برگزاری جشنواره‌های مختلف و مسابقات بومی محلی، ورزش‌های کلاسیکی همچون فوتبال، شطرنج، فوتسال، والیبال، تنیس و … را برگزار می‌کنیم ولی با توجه به وضعیت فعلی جامعه و تمایل به بازی‌های اینترنتی و رایانه‌ای، بازی‌های محلی تا حدودی فراموش‌شده‌اند.

وی تصریح کرد: در تلاش هستیم با توجه به پتانسیل‌های موجود و دستگاه‌های مرتبط با روستا مانند دهیاری‌ها، شورا و بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها، خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های مقاومت، این فعالیت‌ها را فراگیر کنیم و به دلیل اجرای روند مطلوب واکسیناسیون کرونا، شرایط برای برگزاری مسابقات مهیا شده است که قطعاً در این راستا فعالیت خود را افزایش داده و جشنواره‌های زیادی را برگزار می‌کنیم.

خاوری با اشاره به برگزاری جشنواره «دا» که مربوط به بانوان روستایی در سنین مختلف است، بیان کرد: در این برنامه برای جلوگیری از فراموش‌شدن فرهنگ و آداب سنن اصیل از سیاه‌چادرها، پخت نان محلی، تهیه دوغ محلی و با توجه به مناسبت‌های مختلف از موسیقی‌های محلی نیز استفاده می‌کنیم.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری لرستان گفت: در نظر داریم جشنواره «گلونی» را به‌صورت کشوری و در قالب یک طرح ملی برگزار کنیم که طرح آن را به وزارت ورزش و جوانان ارجاع داده‌ایم و مصوب شده است که استان لرستان به‌عنوان میزبان، این برنامه را اجرا کند و به‌احتمال‌زیاد سال آینده جشنواره گلونی را به‌عنوان جشنواره ملی برگزار کنیم.

وی تصریح کرد: ما سالانه حداقل یک میزبانی در جشنواره بومی محلی داشته‌ایم که میزان استقبال بسیار خوب بوده و حدود ۲۷ استان نیز در این مسابقات شرکت کرده‌اند.

خاوری با اشاره به تلاش برای راه‌اندازی و تجهیز خانه‌های ورزشی در روستاها، خاطرنشان کرد: وزارت ورزش و جوانان در راستای محرومیت‌زدایی حوزه ورزش روستاها، نگاه ویژه‌ای دارد و نقاطی از روستاها که بلااستفاده مانده است مانند خانه بهداشت، پایگاه‌ها و … با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای و با تجهیز وسایلی مانند میز تنیس، دارت، میز شطرنج و ملزوماتی که موردتوجه و استقبال مردم و وضعیت جغرافیای مردم نیاز است، مجهز می‌کنیم و حدود ۳ تا ۵ سال به‌صورت رایگان و به‌عنوان یک‌خانه ورزشی در اختیار جوانان و ورزشکاران روستا قرار می دهیم.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری لرستان با اشاره به اینکه در آینده برای ۱۷ روستا، خانه‌های ورزشی راه‌اندازی خواهد شد، گفت: به دلیل برخی مشکلات، ساخت و سازی درزمینهٔ خانه‌های ورزشی وجود ندارد و در این زمینه صرفاً اماکنی که بلااستفاده بوده و روستائیان اهدا می‌کنند با وسایل ورزشی تجهیز خواهند شد،

وی با اشاره به برنامه غبارروبی مزار شهدا و دیدار با خانواده‌های شهدای روستایی، افزود: با توجه به فروکش کردن کرونا و گستردگی واکسیناسیون، از هفته دفاع مقدس فعالیت‌های خود را به‌طور رسمی آغاز کردیم و قبل از آن نیز برخی مسابقات و برنامه‌های متفرقه در بستر فضای مجازی در هر شهرستان‌ برگزار شد.

خاوری بیان کرد: تا پایان سال برنامه المپیاد خانه‌های ورزش روستایی را خواهیم داشت که ان‌شاءالله هفته آینده جلسه‌ای با روسای هیئت‌های ورزشی شهرستان داریم و سعی خواهیم کرد از هفته آینده در دو حوزه آقایان و بانوان استارت این کار را بزنیم تا یک‌شور و نشاط را در سطح روستاییان ایجاد کرده باشیم.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و عشایری لرستان اظهارداشت: جامعه هدف ما روستا است، البته به‌جز جامعه روستایی و با توجه به اینکه هدف ما احیای بازی‌های بومی محلی و تلاش برای عدم فراموشی این بازی‌ها است، در تلاش هستیم که جشنواره‌های مختلفی را در مناطق حاشیه شهر و محروم همچون فلک الدین، میدان تیر، اسدآبادی و… برگزار کنیم که میزان استقبال از این برنامه‌ها نیز بسیار خوب بوده است.

وی افزود: مردم برخی روستاها برای احداث خانه‌های ورزشی به ما مراجعه می‌کنند و متأسفانه به دلیل عدم اعتبار نمی‌توانیم آن‌گونه که لازم است در این زمینه حمایتی داشته باشیم، چراکه هزینه‌ها لحظه‌ای بالا می‌روند و ثابت نیستند، قطعاً اگر به‌جز اداره ورزش، بخش‌های مربوطه همچون دهیاری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها، ادارات عشایری و…ما را ازنظر مالی حمایت کنند قطعاً بهتر می‌توانیم فعالیت کنیم و ورزش روستا را به یک وضعیتی که تا حدودی رضایت عمومی و رضایت روستاییان در پی داشته باشد، برسانیم.

خاوری با اشاره به اینکه کاهش اعتبارات موجب محدود شدن فعالیت‌ها می‌شود، بیان کرد: امروز بازی‌های بومی و محلی روستایی در حال فراموشی بوده که وظیفه‌داریم مانع آن شویم، هدف از ایجاد فدراسیون ورزش‌های محلی و بومی روستایی، جلوگیری از فراموش کردن این‌گونه بازی‌ها است؛ امیدواریم باهمت دستگاه‌ها، ارگانها و سازمان‌های ذی‌ربط روستایی، قدم‌های بهتری را برای ورزش‌های این حوزه برداریم.

انتهای پیام/