دوستی زاده با اشاره به لزوم تخصیص بودجه لازم برای انجام پژوهش های هدفمند در لرستان، گفت: تخصیص بودجه پژوهشی و حمایت از پژوهشگران، افزایش توسعه را در جامعه رقم می زند.

میثم دوستی زاده در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، با اشاره به هفته پژوهش اظهارداشت: یکی از ارکان اساسی رشد و توسعه در هر جامعه ای، پژوهش است؛ در جوامع رو به توسعه باید فرهنگ پژوهش در مسیر درست خود به جریان بیفتد که نتایج مطالعات نشان می دهد ارتباط بسیار نزدیکی بین توسعه پایدار جوامع و ساختارهای پژوهشی و علمی آنها وجود دارد، به طوری که خروجی این ارتباط تنگاتنگ می تواند یافته ها و دستاوردهای ارزشمندی در جهت رسیدن به اهداف ملی باشد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین راه های ترویج و تقویت فرهنگ پژوهشی در هر جامعه ای، شناخت ظرفیت های علمی و پژوهشی است، افزود: جایگاه پژوهش در جامعه هم از نظر اقتصادی، هم از نظر امنیتی و هم از نظر فرهنگی حائز اهمیت می باشد و طبیعتا مراکز دانشگاهی به عنوان خواستگاه اصلی پژوهش در کشور، با فراهم آوردن امکانات و فضای مناسب برای پژوهشگران، نقش اصلی را در پیشبرد اهداف پژوهشی جامعه بر عهده دارند.

مدیر ارتباط با جامعه و کارآفرینی دانشگاه لرستان تصریح کرد: در استان لرستان نیز با توجه به امکانات محیطی، محورهای توسعه، محدوده‌های صنعتی و شبکه های زیربنایی عمده، در صورت تخصیص بودجه پژوهشی مناسب و حذف موانع پیش روی تحقیقات و پژوهش از جمله بروکراسی اداری، می توان به توسعه استان خوشبین بود.

دوستی زاده عنوان کرد: علیرغم تلاش‌های زیادی که توسط مدیران دانشگاه به منظور افزایش بودجه پژوهشی در سال های اخیر انجام شده است، ولی متاسفانه میزان بودجه پژوهشی با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد، در سال های اخیر با گران شدن وسایل و مواد آزمایشگاهی، کمبود بودجه پژوهشی بیشتر از گذشته نیز احساس می شود که بر اساس آمار، بودجه پژوهشی سالیانه کشورهای توسعه یافته حدود چهار درصد بوده، در حالی که این مبلغ در کشور خودمان یک درصد است.

وی بیان کرد: در سال های اخیر با توجه به در نظر گرفته شدن سیاست های تشویقی مناسب دانشگاه برای دانشجویان، شاهد استقبال بیشتر دانشجویان از برنامه های پژوهشی هستیم که در این میان باز هم مشکل اساسی که در این زمینه وجود دارد، هزینه بالای مطالعات آزمایشگاهی بوده که این مسیر را ناهموار کرده است.

مدیر ارتباط با جامعه و کارآفرینی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: اجرای درست برنامه های پژوهشی مخصوصا در شرایط تحریم، می تواند تاثیر زیادی در رفع کاستی ها داشته باشد، توسعه شرکت های دانش بنیان، تخصیص بودجه پژوهشی مناسب و حمایت کافی از پژوهشگران، می تواند نیازهای کشور را به صورت قابل توجهی کاهش دهد.

دوستی زاده با اشاره به برنامه های هفته پژوهش گفت: مراسم بزرگداشت هفته پژوهش در دانشگاه لرستان در بازه زمانی ۱۳ تا ۱۹ آذرماه در حال برگزاری است که از پژوهشگران برتر دانشگاه (اعضای هیات علمی و دانشجویان) به صورت مجازی و طی مراسمی تجلیل و قدردانی شد.

انتهای پیام/