قاسمی با اشاره به ثبت نام ۲ میلیون متقاضی طرح جهش مسکن، گفت: 50 درصد هزینه سبد خانوار در مسکن هزینه می شود.

به گزارش سفیرافلاک، رستم قاسمی امشب در سفر به لرستان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لرستان مردمی شهید پرور و شجاع دارد، از این استان بزرگانی مانند آیت اله بروجردی(ره) برخاستند که امیدواریم بتوانیم وظایف خود را در قبال لرستان انجام دهیم، البته دولت هم حتما در استان نگاهش این است که مردمی با این خوبیها بتوانند از مزیت های استان بهره ببرند.

وی با اشاره به طرح جهش مسکن افزود: خواسته و نیاز به مسکن یکی از دغدغه هاست و در دولت جدید یکی از محوری ترین برنامه ها مسکن بود که یکی از دغدغه های مردم سرپناه است، در خیلی از شهرها ۵۰ درصد هزینه سبد خانوار در مسکن هزینه می شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مجلس قانون جهش تولید مسکن تصویب کرد که در مهر به دولت و به دستگاه اجرایی ابلاغ کردند که چهار میلیون مسکن ظرف چهار سال ساخته شود که این آمادگی هایی لازم دارد البته کمتر از سه ماه است که به دولت ابلاغ شده، زیر ساخت های نرم افزاری برای ثبت نام انجام شده که تهیه زمین یکی از موضوعات مسکن است.

ثبت نام ۲ میلیون متقاضی طرح جهش مسکن

قاسمی عنوان کرد: به سرعت این کار انجام شد و امروز دو میلیون متقاضی در سامانه این طرح ثبت نام کردند و این در حالیست که در بسیاری از شهرها هنوز سامانه باز نشده چون مسئله زمین حل نشده است، از سوی دیگر در قانون فرم جیم و شورای عالی مسکن تصویب شد که مجردها هم ثبت نام کنند و پیش بینی حجم ثبت نامی ها بیشتر می شود.

وی بیان کرد: اقدامات خوبی انجام شده و مشکل زمین برای دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد حل شده و تا پایان امسال این مشکل برای چهار میلیون مسکن تعیین تکلیف می شود، ۹۰۰ شهر تعیین تکلیف شده و با توجه به دارایی های دولت و وزارت راه و شهرسازی، زمین مجانی بوده که این فرصت خوبی برای مردم است البته طرح نهضت ملی مسکن و اقدام ملی که کلا ۱۰ درصد پیشرفت داشت، ادغام شدند و در حال حاضر کار ساخت ۷۰۰ هزار واحد آغاز شده البته به این معنی نیست که هر سال یک میلیون مسکن ساخته شود بلکه در دو مرحله دومیلیون واحد است و همه استانها این آمادگی را پیدا کردند و بسیاری از دستگاه ها که زمین دارند زمین در اختیار این طرح قرار دهند.

وی با اشاره به اجرای این طرح در لرستان گفت: در لرستان براساس آمار جمعیتی ۸۰ هزار واحد ظرف چهار سال باید ساخته شود البته این به معنی این نیست که اگر متقاضی بیشتر بود این سقف باشد، این طرح یکی از موضوعات جدی ما و متقاضی محور است که ۴۰ هزار واحد در فاز اول ساخته شود.

آغاز عملیات ساخت ۷ هزار واحد مسکونی

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در هر استان یک شورای مسکن تشکیل شده و استاندار رئیس این شورا می باشد که باید تلاش کنند که کار پیش رود؛ فردا عملیات ساخت هفت هزار واحد آغاز می شود ولی یکی از مشکلات در این استان، زمین است و به دلیل توپوگرافی مرکز استان و خیلی از شهرها محدودیت های زمین دولتی داریم، در همین راستا زمین های متعلق به راه و شهرسازی که درون شهرهاست ممکن است کاربری مسکونی نباشد که مسکونی می شوند و زمین هایی که در جوارشهرها ممکن است جز حریم شهر نباشد به الحاق می دهیم و اولویت مااین است که مسئله زمین را حل کنیم.

قاسمی بیان کرد: زمین های دولتی که وجود دارد متعلق به هر دستگاهی باید به این طرح اختصاص داده شود که از این هم استفاده شود به طوری که زمین هایی واگذار شده به شرکت ها و دستگاه ها، در قانون باید ظرف یک سال ساخته شود و اگر نشد باید برگردند، زمین هایی واگذار شده و نساخته باید در اختیار مردم باشد که در مرکز استان محدودیت هایی داریم و زمین هایی هستند که در اختیار این طرح قرار گیرد و توسعه خرم آباد با این میزان زمین مشکل را حل نمی کند و تصمیم گرفتیم روی شهر جدیدی برنامه ریزی کنیم.

۴۰ شهر جدید در کشور ساخته و در حال ساخت است

وی خاطر نشان کرد: ۴۰ شهر جدید در کشور ساخته و در حال ساخت است و شهرهای جدید در این طرح تصویب کردیم که مرکز استان که در فاز اول درون شهر، مشکل زمین ها را حل کنیم، خرم آباد به شهر جدید نیاز دارد که باید مطالعات برای شهر جدید پیش بینی شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ثبت نام متقاضی در استان از هر دو طرح ۹۳ هزار نفر است که ممکن است پالایش شوند و برخی شرایط را نداشته باشند البته این طرح برای خانه دار کردن اقشار ضعیف و جوانان است.

پروازهای لرستان افزایش می یابد

قاسمی به حوزه حمل و نقل اشاره کرد و افزود: حمل و نقل یکی از وظایف راه و شهرسازی است، در حوزه هوایی از طرح توسعه فرودگاه بازدید شد و براساس گزارشات، کار در مراحل پایانی است و در ۲۲ بهمن تمام می شود.

وی اظهار داشت: پروازها در استان کم است و متقاضی زیاد، متقاضیان پروازهای به تهران و هم مشهد زیاد است و با توجه به اینکه فرودگاه لرستان دارای مجوز مرزی است هم برای حج و عتبات باید برنامه ریزی شود که در حوزه ناوگان اقدام شود و حتما پرازهای لرستان را افزایش می دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه هشت هزار کیلومتر راه در استان وجود دارد گفت: بخشی آزادراه، بزرگراه و راه های بین شهری و روستایی است، در بخش آزادراه وقتی تکمیل می شود که خرم آباد – بروجرد – اراک و تهران باشد که زمان مسافت و هم امنیت جاده را ایجاد می کند و تصادفات کم می شود و در گام بعدی قطعه بروجرد اراک در دستور کار است.

۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش جاده ای لرستان

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای بخش جاده ای هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار سفر دیدیم و این غیر از اعتبارات دیگر است و این اعتبار می تواند در جهت توسعه و تحرک پروژه های استان اثر گذار باشد البته برای تسهیل و سرعت بخشی زمان بندی باید داشت و اعتبار سفر در اختیار استان قرار گیرد.

قاسمی خاطر نشان کرد: بر اثر سیل راه هایی آسیب دیده و جاده های ارتباطی دیگری هم دچار آسیب شدند اما برای پلدختر اعتبار دیده شد تا پل ها و راه ها بازسازی شود که برای راه روستایی ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیده شده است.

وی بیان کرد: ارتفاع پل ها پیش بینی نشده بود که در سیل این مشکل رخ داد و در طراحی جدید این مد نظر قرار دارد، همچنین ۳۰ کیلومتر در این بخش دیوار حائل نیاز داریم.

وزیر راه و شهرسازی به خطوط ریلی اشاره کرد و افزود: راه آهن یکی از مطالبه مردم است که پروژه استان ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما سه سال است که این پروژه تعطیل است و قبل از سفر راه آهن خرم آباد – دورود – اندیمشک در جلسات بحث شد و ۶۰ درصد باقی مانده و پروژه سخت است و چندین مسیر کوهستانی سخت و پر هزینه است ولی باید تمام شود.

قاسمی عنوان کرد: در این سفر بررسی شود که این پروژه اگر منابع آن تامین شود کی تمام می شود؟ در یک زمانبندی ۱۰ روزه برنامه دهند که اگر منابع تامین شود و یک برنامه سه ساله باشد تا پروژه به جایی برسد.

انتهای پیام/