آیت اله رئیسی گفت: اولویت دولت در استان لرستان راه اندازی صنایع نیمه تعطیل خواهد بود.

به گزارش سفیرافلاک، آیت الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه جمعه در دیدار با اقشار مختلف مردم لرستان اظهار داشت: در استان لرستان از طرفی بیکاری وجود دارد و از طرفی صنایع تعطیل و نیمه تعطیل، که اولویت ما در استان لرستان راه اندازی صنایع نیمه تعطیل خواهد بود، امروز به واحدی سرکشی شد که  ۱۰۰ کارگر مشغول به کار بود در حالی که می تواند ۶۰۰ تا کارگر داشته باشد.

وی افزود: شاهد این آسیب های اجتماعی که استان را رنج می دهد، هستیم و می خواهیم با کمک دولت، نهادها و دست اندرکاران یک کار متفاوتی را رقم بزنیم و همه دلسوزان در کنار هم، هدف مشترک داریم و این است که شرایط را متحول کنیم و این نیازمند اراده جدی است و بعد زیر ساخت هایی است که وجود دارد.

رئیس جمهور عنوان کرد: لرستان در گردشگری زمینه خوبی دارد و این مناظر زیبا همه زمینه گردشگری است و می تواند از قطب های مهم گردشگری باشد و باید خوب از آن استفاده کرد.

آیت اله رئیسی بیان کرد: گواه بر صدق مردم لرستان ۶۳۰۰ شهیدی است که این استان تقدیم کرده است، گواه بر صدق و راستی این خطه جانبازان و آزادگان و ایثارگرانی است که این استان داشته و به عنوان سند افتخار در خود جای داده است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع صداقت و پاکی و وفای لرستان و مردم لر همین بس که لر بودن مصادف شده با صداقت و پاکی که این اصطلاح همگان است که لری صحبت کنم یعنی بر همان صداقت گواه است.

رئیس جمهور تصریح کرد: افتخارات بسیاری این خطه دارد، سرداران رشید و بزرگان و مفاخری که نه فقط برای لرستان و ایران بلکه برای جهان افتخار است، از جمله آیت اله بروجردی(ره)، بحرالعلوم، کمالوند، آیت اله طاهری خرم آبادی و اندیشمندان این خطه مانند دکتر شهیدی که از مفاخر و مورخین بزرگ ما است، زرینکوب و دیگرانی که بسیارند و از همه مهمتر این سرافرازانی که امروز پیش روی همه ما هستند، مفاخری که پای انقلاب و نظام ایستادگی کردند، خانواده شهیدان و استانی که افتخارات زیادی دارد.

آیت اله رئیسی گفت: امکانات زیاد استان مانند آب فراوان ۱۲ میلیارد متر مکعب بسیار عدد بالایی است، خاک حاصلخیر، معادن ارزشمند، کشاورزی و فضای کشت خوب در استان لرستان و اگر درست نتوانستیم بهره برداری کنیم، برمی گردد به ندیدن این امکانات، این موهبت را خدا مرحمت کرده به استان و از همه مهمتر نیروی انسانی جوان و کارآمد که این خود ایجاد ظرفیت می کند.

وی یادآور شد: نیروهای انقلابی پای کار که حاضرند ابتکارات زیادی انجام دهند هم برای استان و هم برای کشور مفید باشند که باید بازنگاهی در امکانات استان شود، بازنگاهی هم از طرف دولتمردان و هم فرهیختگان در استان که کمک کنند با یک نگاه عمیق که چگونه استفاده کردیم از این امکانات و این بازنگاه باعث تحول شود.

رئیس جمهور افزود: تحول در نوع شناخت، سپس در نوع فرآیندها، تحول در نوع کار نهادی یعنی این تحول هم شناختی و هم فرآیندی و هم نهادی انجام شود، وضع موجود را خوب ببینیم و اینکه یک وضعیت متفاوت ایجاد کرد البته زیر ساخت ها در استان وجود دارد و باید نگاه را متحول کند.

وی عنوان کرد: در مسئله آب باید مدیریت کرد هم در بخش صنایع، هم کشاورزی و هم شرب نیاز به مدیریت دارد اما به سد معشوره اشاره شد و این سد را سریعا کارش را آغاز کنید چون مطالعاتش انجام شده و کارهای مقدماتی آن انجام شده و وقتی آغاز شد بودجه و اعتبار تامین می شود و نباید آب ها هدر رود.

رئیس جمهور افزود: این نعمت الهی را نباید به سیل تبدیل کرد در حالی که می شود زمین هایی زیر کشت رود و تولیداتی داشته باشد به هر حال این سد پیگیری شود و جزء مصوبات سفر است.

وی با اشاره به ظرفیت سنگ استان لرستان گفت: باید نسبت به این معادن و ذخایر مطالعات جدی در پژوهشکده ها داشته باشیم، چرا خام فروشی شود، نیاز است هم در دانشکده ها در این مسئله کار کنند و باید پژوهشکده خاصی سنگ ها را بررسی و یک افزایش بهره وری داشته باشیم و وضعیت به این شکل نباشد.

آیت الله رئیسی به بخش کشاورزی استان اشاره و تصریح کرد: کشاورزی از نوع گلخانه ای جزء مصوبات سفر است که هم مصرف آب را مدیریت کند و هم توسعه آن می تواند برای کشاورزی که اینجا قطب کشاورزی است، اثرگذار باشد، همچنین صنایع تبدیلی نه تنها در اینجا بلکه در استان های کشور نیاز است و قراردادهایی را می بندیم و صنایع تبدیلی را در استان های مختلفی داشته باشیم که یکی از استانها لرستان خواهد بود.

وی عنوان کرد: وضع بیکاری، بنده را رنج می دهد، در برخی از استانها از جمله لرستان که این امکانات را دارد قابل قبول نیست و باید این وضعیت را متحول کرد، استاندار با سرمایه گذاران کارآفرینان و برخی افراد دیگر، کارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند انجام دهند و این کارها قابل دستیابی است و سریعا اقدام شود چرا که امروز با صحنه هایی مواجه شدم که باید به سرعت بیکاری را کاهش داد.

رئیس جمهور بیان کرد: مشکل بیکاری، یک حرکت سریع را می طلبد و برخی از کارها به صورت کوتاه مدت انجام شود.

وی گفت: نسبت به مدیران معتقدیم هر کسی که کارآمدی دارد باید استفاده شود، اما کسانی که بانیان وضع موجود هستند نباید از آنها استفاده کرد.

آیت الله رئیسی با اشاره به آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک، افزود: نسبت به فلک الافلاک مقدمات ثبت جهانی انجام می شود و بخشی از بودجه تامین و برای ثبت جهانی دنبال شود که بخشی از کار را در بودجه پیش بینی کردیم.

وی یادآور شد: برای انجام این کارها، استاندار نیاز به پشتیبانی دارد که یکی حمایت مردم و یکی هم وظیفه دولت است و ما از وی پشتیبانی می کنیم تا با قوت این کارها را انجام دهد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مسئله ریل را اشاره کردند که جزء مصوبات سفر است، اما مسئله سیل و ریل سالها پیش باید مسئله حل می شد و عقب ماندگی ها را می خواهیم جبران کنیم که در این راستا راه آهن خرم آباد جزء دستور کار است و مسئله سد و ریل جز موارد اولویت استان بوده که دنبال شود.

وی با اشاره به اجرای عدالت گفت: ما توسعه یافتگی در کشور می خواهیم که باید در اجرای عدالت باشد و مسئله عدالت برای ما مهم است، در بودجه ریزی و اقدامات، محور عدالت در توسعه برای ما مهم است یعنی توسعه ما تحت شعاع عدالت باشد که مردم هم از عدالت و هم از آنچه مربوط به توسعه یافتگی است بهره ببرند.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: توسعه یافتگی ضروری است به ویژه در این استان لرستان که مسئله رفع مشکل فقر، بیکاری جز مواردی است که در دستور کار دولت است، نظام اسلامی ما هیچگونه فساد و تبعیض را نمی پذیرد، نظام اسلامی با فقر، فساد و تبعیض سازگاری ندارد و هر نوع بی عدالتی، فقر و فساد اداری محصول برخی سوءمدیریت هاست.

وی تصریح کرد: خدا بشریت را بر عدالت خلق کرده ولی گاهی بشریت طغیان می کند، عده ای می خواهند با روحیه سلطه طلبی به عالم ظلم کنند، اگر انسان به درستی از آنچه خدا به او داده درست استفاده کند رنج مردم اینقدر از ظلم و بی عدالتی زیاد نیست.

رئیس جمهور عنوان کرد: امیدواریم آنچه مردم انتظار دارند از دولت بتوانیم به نحوی عمل کنیم که هم رضایت مردم و هم اعتماد مردم در آن باشد.

انتهای پیام/