آیت اله رئیسی با بیان اینکه استان لرستان باید مورد حمایت جدی از طرف دولت قرار گیرد، گفت: ایجاد اشتغال در این استان در اولویت دولت است.

به گزارش سفیرافلاک، آیت الله سید ابراهیم رئیسی امشب در نشست خبری با اصحاب رسانه لرستان اظهار داشت: هدف از سفرهای استانی، شنیدن سخن اقشار مختلف مردم است که برای بنده توفیقی بود امروز در خدمت مردم این استان باشم.

وی افزود: یکی از مسائل استان، مسئله پروژه های نیمه تمام در جای جای استان است که به اتمام نرسیده و یکی از کارهایی که گفتیم در هر استان مد نظر باشد، اولویت سنجی است.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع اشتغال گفت: اشتغال در استان مسئله محوری است و تصمیمات نسبت به پروژه ها با اشتغال همراه باشد، از دیگر موضوعات سدهایی است که وجود دارد به ویژه سد معشوره که گفتیم باید انجام شد و اعتبارات مورد نیاز در نظر گرفته می شود و صحبت شده که در مدت کوتاه انجام شود و دشت وسیعی را می توان رونق دهد و سدهای دیگر باید مطالعه شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: صنایع نیمه تعطیل و تعطیل شده باید احیا شوند، گاهی باید زیر ساخت ایجاد کنیم ولی در برخی موارد زیر ساخت وجود دارد که باید احیا شود، در استان برخی از واحدها منجر به تعطیلی شده که در این زمینه قرار شد کارگروهی در استان تشکیل و همه کارخانه ها بررسی تا سریعتر وارد خط تولید شوند، در شورای اداری گفتیم بحث اشتغال فقط به اداره کار نباشد و همه مسئولیت دارند برای اشتغال همکاری کنند چرا که بیکاری این مردم را رنج می دهد و ما را نیز رنج می دهد.

وی بیان کرد: یکی از خواسته عمده مردمی استان، اشتغال است و باید محور قرار دهیم و هر کسی در هر بخشی پای کار باشد تا بیکاری را که سالهاست مردم را رنج می دهد، کاهش یابد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خدا زمینه زیادی در گردشگری به استان هدیه داده که طبیعت، آب،هوا و خاک است و مسئله اقتصاد وگردشگری اولویت ماست و در برنامه های سفر نیز در دستور کار قرار دارد. اگر خیلی از قوانین اجرا می شد وضعیت بیکاری به این وضعیت نبود.

وی یادآور شد: برای آزادسازی قلعه فلک الافلاک بخشی از کار انجام و بخشی نیاز به تامین اعتبار داشت که در دستور کار قرار گرفت و آثار تمدنی برای استان و کشور است که باید حفظ شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به مسئله آب اظهار داشت: در استان آب کم نیست و حلقه مفقوده، مدیریت آب در سه بخش صنعت، کشاورزی و شرب است که باید مد نظر باشد.

وی افزود: یکی از مسائلی که کمک می کند به توسعه، راه های ارتباطی و ریلی بوده که خواسته مردم است و وزیر شریط را بررسی کردند و قرار شد ظرف ۱۰ روز زمانبدی را اعلام کنند.

رئیس جمهور به آسیب های اجتماعی ناشی از بیکاری اشاره و عنوان کرد: آسیبهای اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و… در مطالعاتی که در استان داشتند بررسی شد که دو ریشه دارند، یکی اقتصادی که همان بیکاری و فقر و یکی هم فرهنگی است که باید در هر دو حوزه کار کرد البته کار فرهنگی اولویت دارد که یکی از کارهایی که در اولویت داریم مساجد است، مردم لر متدین هستند لذا این کار فرهنگی ضرورت دارد و برای کارهای فرهنگی اعتبار لحاظ شده است.

وی خاطرنشان کرد: مسئله معیشت جدی است، در دلفان تصمیم گرفتیم نسبت به خانم های سرپرست خانوار اقداماتی انجام شود و مورد حمایت باشند، اشتغال ایجاد شود و در کنار کار فرهنگی، کار اقتصادی مهم است و باید بیکاری هم برطرف شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: بیکاری زمینه طلاق را فراهم می کند و برای برنامه های فرهنگی و اقتصادی اعتبارات گذاشتیم، در رفع بیکاری، استان لرستان باید مورد حمایت جدی از طرف دولت قرار گیرد و آنچه برای ما مهم بوده نتیجه است و مردم احساس کنند شرایط متفاوت است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حمایت از استان وظیفه ماست به ویژه اشتغال که به صورت خاص به نحوی که مهاجرت معکوس شود و آمدن به استان و روستاها صورت گیرد، روستاهای ما آب و برق و جاده دارد چرا روستایی مهاجرت می کند؟ چون روستا برای روستایی صرف نمی کند، چون محصول روی دستش می ماند و تقویت اقتصاد روستا فعال نیست در حالی که اگرمحصول او تضمین شده باشد و با همتی که در مردم استان می بینم دولت مصمم است که به عنوان مسئله اصلی به نتیجه برساند.

انتهای پیام/