پرستاران در جبهه دفاع از سلامت با ایثارگری، نشان دادند که زینب وار فداکاری می کنند.

به گزارش سفیرافلاک، پنجم جمادی الاول ولادت باسعادت حضرت زینب(س)، بانوی قهرمان کربلا به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، بزرگ بانویی که در واقعه کربلا با صبر و ایثار در پرستاری از بیماران و مجرومان، حماسه هایی آفرید که تا به امروز انسان هایی به نام پرستار با تاسی از پرچمدار نهضت عاشورا پس از شهادت امام حسین(ع)، در این مسیر برای التیام دردهای بیماران تلاش می کنند.

پرستاران فرشتگان نجات بخشی هستند که مهربانی را می توان در چهره پر از لبخندشان دید که شبانه روز در کنار کادر درمان بر بالین تک تک بیماران حاضر شده تا بتوانند تسکین کننده دردهای بیماران باشند.

زمستان هنوز تمام نشده بود، هیاهوی شهر نوید رسیدن بهار را خبر می داد اما خبر شیوع کرونا در کشور اعلام شد، اوایل تصور این که این بیماری چگونه وحشیانه جان انسان ها را می گیرد، نمی شد ولی هر روز که می گذشت خبرها تلخ تر از روز گذشته به گوش می رسید، کم کم شرایط بحرانی تر شد و از همان لحظه ها، پرستاران در کنار کادر درمان به عنوان مدافعان سلامت بدون لحظه ای درنگ، زینب وار در صحنه نبرد با کرونا ایستادند.

طی دو سال از شیوع این بیماری که هر روز پیچیدگی هایی خاصی دارد، پرستاران ایثار و فداکاری را معنا کردند و در روزهای سخت کرونا برای نجات جان بیماران جانانه تلاش کردند تا جایی که حدود ۶۰ نفر از پرستاران به خیل مدافعان سلامت پیوستند و در جبهه دفاع از سلامت بیماران به شهادت رسیدند.

پرستاران در خط مقدم مقابله با کرونا طی این دو سال سنگ تمام گذاشتند، درست همان روزهای دوران دفاع مقدس تکرار شد، جلوه هایی از ایثار و همدلی در یاری رساندن به دیگران دیده می شد که هر کدام در هر جایگاهی همنوعان را کمک کردند.

تلاش هایی که التیام بخش است

سجادی یکی از پرستاران لرستانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: ۱۵ سال است که در شغل پرستاری مشغول خدمت به بیماران هستم ولی طی دو سال شیوع کرونا واقعا شرایط سخت بود، در هر پیک از کرونا تعداد بیماران به قدری زیاد می شد که تخت خالی نبود.

وی افزود: در چنین شرایطی حتی فکر مرخصی و استراحت را نمی کردم و با خود می گفتم امروز وقت آن رسیده که وقتی بیماران به تلاش من و امثال من نیاز دارند، با همه توان حضور داشته باشیم، حتی در برخی از موارد از لحظه های استراحتم کم می کردم تا بتوانم بر بالین بیماران بیشتری حاضر شوم.

این پرستار لرستانی عنوان کرد: در این ایام وقتی بیمار کرونایی بهبود پیدا می کرد همه خستگی ها یادمان می رفت ولی زمانی که با فوت یک بیمار، خانواده ای داغدار می شد، شرایط بسیار سخت و دلگیر بود.

وی تصریح کرد: گاهی فشار کار آن چنان زیاد بود که در حسرت یک لحظه استراحت بودیم ولی تلاش می کردیم تا خدمات بیشتری به بیماران ارائه شود و نبض زندگی هیچگاه در وجود آنها کُند نشود، به همین امید در روزهای پر التهاب کرونایی سعی کردیم خستگی را به خود راه ندهیم.

سجادی به یکی از تلخ ترین خاطرات اشاره کرد و گفت: چند ماهی از کرونا می گذشت و در پیک بیماری بودیم، چند روز فشرده مشغول کار بودم و رمقی نداشتم، یکی از همکارانم به کرونا مبتلا شده بود، جوان بود، با خودم می گفتم حتما بهبود پیدا می کند و دوباره شاهد حضورش در بیمارستان خواهیم بود.

وی افزود: اما روزها می گذشت و هر روز خبر وخیم تر شدن وضعیت دوستم را می شنیدم، هنوز نیز امید داشتیم تا خوب شود اما در همان فصل بهار پارسال، زندگی همکار و دوست جوانم خزان شد، باورش برایم سخت بود که در سن ۴۰ سالگی از بین ما برود.

۳۶ پرستار نمونه معرفی شد

صالح آزادبخت،معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: در استان لرستان چهار هزار و ۶۰۰ پرستار در بخش های مختلف مشغول به کار هستند که در استان به نسبت هر تخت بیمارستانی،  ۱٫۴ پرستار وجود دارد در حالی که طبق استانداردها به ازای هر تخت باید ۱٫۸ پرستار وجود داشته باشد.

وی افزود: در استان با کمبود پرستار مواجه هستیم ولی تلاش شده تا مشکلی در ارائه خدمات ایجاد نشود حتی در ایام کرونا و زمانی که تعداد بیماران کرونایی در بیمارستان ها به بیش از هزار نفر رسید ولی خدمات ارائه شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به روز پرستار عنوان کرد: ۱۸ پرستار استان به عنوان پرستار نمونه کشوری و ۳۶ پرستار نمونه استانی معرفی شده اند و تلاش کردیم تا با اهدای هدایایی این روز گرامی داشته شود.

وی تصریح کرد: پرستاران از ابتدای شیوع کرونا تاکنون همیشه در خط مقدم بوده و همه قدردان تلاش های آنان هستند.

به گزارش سفیرافلاک، پرستاران و مدافعان سلامتی که شبانه روز در راستای خدمت به مردم، ایثار و فداکاری خالصانه ای از خود به نمایش می گذارند تداعی کننده دوران دفاع مقدس هستند، می طلبد مسئولان ذی ربط در زمینه رفع مشکلات این قشر زحمتکش تمهیدات لازم رو داشته باشند.

انتهای پیام/