عمیدی با اشاره به اینکه بازار سرمایه جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بوده، گفت: در حال حاضر تنها فاکتور اعتماد، برای بورس لازم است.

هومن عمیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: زمانی که قیمت دلار صعودی می‌شود باید یک همبستگی بین قیمت ارز، دلار و بازار سرمایه وجود داشته باشد، ما شاهد این همبستگی نبودیم و در آخرین روز معاملات تا حدودی شرایط بازار بهتر شد و در آخر ساعات نیز تحرکاتی دیده شد، بهتر است منتظر باشیم تا در این هفته آن را قضاوت کنیم.

وی افزود: روند بازار سرمایه به شکلی است که فارغ از بحث ارز، قیمت‌ها به سطح ارزندگی مطلوبی رسیده‌اند و روند سودآوری شرکت‌ها بسیار خوب بوده است.

کارشناس بازار بورس عنوان کرد: در حال حاضر تنها فاکتور اعتماد، برای بورس لازم است؛ به دلیل کاهش قیمت‌ها نقدینگی در بازار کاهش پیداکرده و زمانی که قیمت‌ها به سطح پایین و مناسبی می‌رسد، برخی افراد به‌صورت غریزی ترس دارند و منتظر هستند که روند بازار به چه سمتی می‌رود و پس‌ازآن اقدام به خرید می‌کنند این اتفاق در حال حاضر رخ‌داده است و علی‌رغم ارزندگی خوبی که وجود داشته نقدینگی خیلی زیادی در بازار وجود ندارد که با توجه به تورمی که در بازارهای موازی دیگر شاهد آن هستیم، قطعاً بازار سرمایه جذاب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است.

وی با اشاره به برخی ابهامات درزمینهٔ بودجه، تصریح کرد: در حال حاضر دارای کسری بودجه و دچار تحریم هستیم و شرایط اقتصادی مملکت ممکن است دچار برخی مشکلات باشد و فشار دولت روی بودجه به صنایع برگردد و با افزایش غیرمنطقی قیمت برق، گاز یا بهره مالکانه، دولت بخواهد بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند که با قول‌هایی که از طرف وزیر اقتصاد و تیم اقتصادی دولت و رئیس سازمان بورس در مورد بودجه داده‌شده این مشکل برطرف شده است.

عمیدی گفت: برای صنایع مهمی مثل پتروشیمی، پالایشی و فولادی و معدنی ریسکی در بودجه وجود ندارد؛ چراکه وقتی این ابهامات وجود نداشته و شرایط در حالت آرامش و پارامترهای اقتصادی به نفع صنایع بورس باشد پس بازار نیز سریع رشد می‌کند و عقب‌ماندگی خود را جبران خواهد کرد.

وی افزود: در این مدت روزانه نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد ریال ارزش معاملات بازار سرمایه که در مقاطعی به ۲ هزار و ۷۰۰ یا ۸۰۰ میلیارد تومان نیز رسیده است، افت داشته که روند کاملاً کاهشی به‌حساب می‌آید.

کارشناس بازار بورس بیان کرد: حقوقی‌ها و حقیقی‌هایی که دارای تحلیل هستند، کماکان در بازار خریدار می‌باشند، زیرا قیمت‌های ارزنده و خوبی مشاهده می‌کنند، همان‌طور که در چهارشنبه شاهد بهتر شدن شرایط بودیم، این روند تغییر می‌کند.

وی گفت: به نظر می‌رسد اگر فاکتور ارزش معاملات یعنی نقدینگی حاضر در بورس، یاری کند و سرمایه به بازار برگردد قیمت‌ها آن‌چنان جذاب هستند که بازار رشد خواهد کرد و با توجه به اینکه از زمانی که قیمت‌ها افت داشته است، فروشنده چندانی هم در بسیاری از سهم‌ها وجود ندارد، با یک نقدینگی و تقاضای خرید، این بازار می‌تواند مجدداً عقب‌ماندگی خود را جبران کرده و برای قیمت‌هایی که در حال خرید و سرمایه‌گذاری هستند، بازدهی خوبی داشته باشد.

کارشناس بازار بورس خاطرنشان کرد: بازار سرمایه همواره دارای کش‌وقوس‌های زیادی بوده و قیمت سهم‌ها حتی در مقاطعی از سال ۹۷ افت عجیبی داشت و فاکتورهای بنیادی خیلی این افت بازار را توجیه نمی‌کرد ولی شاهد بودیم که در سال‌های ۹۸_۹۹ علاوه بر اینکه تمام عقب‌ماندگی را جبران کرد، بازدهی خوبی نیز ثبت شد.

وی افزود: کسانی که الآن در این بازار خرید و سرمایه‌گذاری می‌کنند بازده آن‌ها قطعاً بازدهی خوبی خواهد شد، برخی هستند که در پیچ سال ۹۹ خرید داشته‌اند و هم‌اکنون نیز در افت سنگین قرار دارند و برای آن‌ها تقریباً می‌توان گفت بایستی میانگین کم کنند و اگر در بازار هستند زمان مناسبی برای فروش سهامشان نیست و باید اجازه دهند که قیمت سهام آن‌ها افزایش پیدا کند ولی برای کسانی که می‌خواهند به شکل حرفه‌ای در این بازار سرمایه‌گذاری کنند، قیمت‌های جذابی است.

عمیدی بیان کرد: اکثر سهم‌ها در مدل ارزش‌گذاری آن‌ها با دلارهای ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان قیمت خورده است، درحالی‌که ما در حال حاضر دلار زیر ۳۰۰ هزار ریال نداریم پس اگر کسی به دنبال این است که یک بازدهی خوبی را به دست بیاورد، باید از این فرصت استفاده کند و آن بازاری که در مقایسه با دیگر بازارها عقب‌مانده است را انتخاب کند، گروه‌هایی مانند پتروشیمی، شرکت‌های پالایشی، ارزش بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بسیار گزینه‌های خوبی هستند و می‌توانند جزو گزینه‌های جذاب بازار باشند.

کارشناس بازار بورس گفت: در حال حاضر نه‌تنها زمان مناسبی برای فروش نیست بلکه محتمل است، الآن در مقایسه با سایر بازارها که افت نداشته‌اند مانند: «طلا، سکه، مسکن، دلار و …»، فرصت طلایی برای سودهای خوب باشد؛ تنها در بازار سرمایه می‌باشد که ۳۵_۴۰ درصد از پیک آن افت داشته است و فرصت طلایی برای کسانی است که می‌خواهند بازدهی خوبی را در سرمایه‌گذاری داشته باشند.

انتهای پیام/