قائد رحمت گفت: تعداد پرندگان استان لرستان به 241 گونه رسید.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی محیط زیست لرستان، نبی اله قائد رحمت اظهار داشت: یک بهله (کورکور بال‌سیاه (نام علمی  Elanus caeruleus در چهار کیلو متری تالاب گوری بلمک شهرستان پلدختر،برای نخستین بار مشاهده و گزارش گردید که با ثبت و گزارش این گونه، تعداد پرندگان مشاهده شده در استان لرستان به ۲۴۱ گونه رسید.

وی افزود: (کورکور بال‌سیاه (با نام علمی( Elanus caeruleus) یک پرنده شکاری از راسته شاهین سانان و خانواده قوشیان است و در چهار قاره اروپا، آسیا، آفریقا و استرالیا زندگی می‌کنند و به عنوانپرنده مهاجر زمستان شناخته می‌شوند، جالب است که این پرنده‌ها به صورت گروهی زندگی می‌کنند و زیستگاه این گونه معمولا در کنار رودخانه‌ها، تالاب‌ها، مراتع باز، چمنزار‌ها و اطراف شهر‌های بزرگ دیده می‌شوند.

 معاون محیط زیست لرستان عنوان کرد: در حال حاضر زیستگاه های این پرنده کاملا مشخص نبوده و در مناطق خاص مانند جنوب غرب عربستان، عمان، عمارات متحده عربی، ترکیه، فلسطین و میناب مشاهده می شود، البته به‌ صورت کمیاب در سایر نواحی جنوبی کشور وجود دارد و به صورت محلی در استان‌های کرمان و هرمزگان جوجه آوری می‌کند، کورکور بال سیاه به صورت مهاجر عبوری در استان گلستان و زمستان گذر در استان خوزستان گزارش شده است همچنین در استان البرز، تهران و قزوین نیز مشاهده شده است

وی تصریح کرد: کورکور بال سیاه پرنده‌ای شکاری است که به لحاظ اندازه کوچک، رنگ سفید و روشن و سیاهی روی شانه‌هایش از سایر کورکور‌ها قابل تشخیص است، جلوی پیشانی سفید رنگ بوده و خط ابروی این پرنده سیاه، رنگ چشم قرمز و رنگ پاها و منقارش زرد رنگ است. این گونه در حال حاضر در فهرست پرندگان حمایت شده ایران قرار دارد و دارای ارزش حفاظتی است. طول بدن۳۱ تا ۳۵ سانتی متر و گستردگی بالها ۷۵تا۷۸ سامتی متر است، این گونه کوچک جثه است و تقریبا به اندازه یک دلیجه می باشد.

قائد رحمت بیان کرد: کورکور جزء پرندگانی است که مثل دلیجه در آسمان به طور ثابت و درجا بال می زند و یکباره بر روی طعمه فرود می آید که این گونه ها عمدتا گوشتخوار هستند و معمولا از پستانداران کوچک نظیر پرندگان، خفاش‌ها، ماهی ها و جوندگان تغذیه می کنند. همچنین این پرندگان به زباله‌های دپو شده هم علاقه مند بوده ولاشه خوار نیز هستند، این پرندگان دارای صدای بلندی شبیه به سوت هستند و از طریق صدا با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

انتهای پیام/