تپه شهدای چگنی باگذشت 5 سال از مدفون شدن پیکر پاک دو شهید گمنام در این مکان ساماندهی نشده که یکی از مطالبات مردم این شهرستان ساخت یادمانی در شأن شهدا است.

به گزارش سفیرافلاک، شهدا یاس‌های معطری هستند که عطر وجودشان در هر کوی و برزن که باشد برکت حسینی می‌بخشد، شهدا و ایثارگران، مایه استقلال، آبرو و امنیت کشور هستند و امروز ما مدیون ایثارگری آنان هستیم.

راه شهدا و فرهنگ شهادت باید ادامه پیدا کند چراکه خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران افراد برگزیده و خاص خداوند هستند و همگی باید جهت ترویج این فرهنگ تلاش کنیم.

اگرچه سال‌هاست از رشادت‌های این دلیرمردان می‌گذرد بازهم جهانی وامدار حضورشان است و منتظرانشان لحظه‌شماری می‌کنند برای اینکه عطر وجودی این سرو قامتان در محفل‌های امروزی ما عطر آفرین باشد و بر این مبنا است که همواره شاهدیم تقاضای اقشار مختلف جامعه از ادارات گرفته تا دانشگاهیان برای میزبانی این پیکرهای معطر، لحظه‌شماری می‌کند.

اسفند سال ۹۵ دو شهید گمنام بر فراز تپه‌ای در شهرستان شهیدپرور چگنی به خاک سپرده شدند تا برای مردم این دیار مأمن و آرامگاهی باشد، اما باگذشت سال‌ها از دفن این دو شهید عزیز، هنوز آرامگاه یا نمادی برای آن‌ها ایجاد نشده و فقط تپه به نام شهدا مزین شده و در این سال‌ها بدون ساماندهی به حال خود رهاشده است.

ضرورت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا

مهدی از شهروندان چگنی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: مردم ما ۸ سال با تمام وجود با دست‌خالی در برابر دشمن ایستادگی کردند ولی متأسفانه ما حتی نه راهشان را به‌درستی ادامه داده و نه کاری برای شهدا کردیم.

وی با اشاره به‌ضرورت زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا، افزود: در این شهرستان ۲ شهید گمنام داریم که فقط یک سنگ‌قبر دارند، راه دسترسی، المان مناسب و یا امکاناتی در شأن این شهدای والامقام تابه‌حال مهیا نشده است.

وی با تأکید بر اینکه ما مدیون رشادت‌های شهدا هستیم، عنوان کرد: کوتاهی مسئولان در این‌همه سال برای انجام کاری با این میزان اهمیت واقعاً برای مردم چگنی باورکردنی نیست، حداقل کاری که شهدا از مسئولان انتظار داشتند ادامه دادن راه آن‌ها بود.

تپه شهدای گمنام چگنی ساماندهی می‌شود

قدرت اله ترابی نژاد فرماندار چگنی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: با تأسی از بیانات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری با اهتمام و تلاش‌های ویژه‌ای درصدد هستیم تا تپه شهدای چگنی را سمبل این شهرستان قرار دهیم.

وی افزود: اقدامات خوب و مفیدی برای ساماندهی دادن تپه شهدای گمنام صورت گرفته که کافی نیست و باید هر چه زودتر مسئولان شهرستان به‌خصوص شورای شهر و شهرداری با برنامه‌ریزی مناسب عملیات تکمیل این مکان مقدس را به پایان برسانند.

فرماندار چگنی عنوان کرد: با توجه به‌قرار گرفتن محل دفن شهدای گمنام بر روی تپه سنگی با استفاده از وسایل سنگین راه‌سازی مسیرهای ورودی و خروجی جهت تسهیل دسترسی زائرین احداث‌شده است.

وی با اشاره به تکمیل زیرسازی و آسفالت مسیرهای منتهی به تپه شهدا، تصریح کرد: برای رفاه حال زائرین و زیباسازی منطقه پارک پنج هکتاری در اطراف تپه شهدا تعریف‌شده و تاکنون هم بخشی از آن همانند نصب آلاچیق‌های متعدد در این مکان مقدس و نصب پایه‌های روشنایی برق انجام‌شده که در صورت لزوم امکانات رفاهی بیشتری مستقر و احداث خواهد شد.

ترابی نژاد خاطرنشان کرد: رفع نواقص تپه شهدا باید در اولویت قرار بگیرد و شهرداری به‌عنوان متولی هر چه زودتر شروع به احداث سرویس بهداشتی، نصب سایبان و لوله‌کشی آب آشامیدنی اقدام نماید.

فرماندار چگنی گفت: احداث سازه یادمان شهدای گمنام ضرورت دارد، چراکه این مکان در شأن نام شهدای گران‌قدر باشد.

وی با اشاره به اینکه شهدا حقی ابدی به گردن تمام ملت ایران و مسئولان دارند، بیان کرد: در پی بازدیدی که از این مکان مقدس به‌عمل‌آمده بر لزوم احداث سکو در حاشیه محوطه تپه و ساماندهی پارکینگ به همراه تابلوهای راهنما تأکید و مصوب شده است.

ترابی نژاد گفت: مقام معظم رهبری فرمودند: «زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست» و ما هم با تأسی از این رهنمون تمام تلاش و همت خود را بکار خواهیم گرفت تا المان مقبره  شهدا به‌عنوان سمبل و نماد زیبایی شهرستان چگنی قرار بگیرد.

به گزارش سفیرافلاک، با توجه به اینکه شهدای گران‌قدر دارای جایگاه عظیمی هستند، می‌طلبد مسئولان ذی‌ربط درزمینهٔ تسریع در تکمیل پروژه ساماندهی تپه شهدای چگنی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

انتهای پیام/