عضو هیات‌رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بودجه سال‌های قبل 61 نهاد فرهنگی که خود، مستقلا ردیف اعتباری داشتند، در لایحه بودجه امسال، در 9 مجموعه تجمیع شده‌ است.

به گزارش سفیرافلاک، زهره سادات لاجوردی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به جزئیات اعتبارات بخش فرهنگ در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: بخش فرهنگی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد تمامی نهادهای فرهنگی در ۹ نهاد اصلی تجمیع شده‌اند.

وی افزود: مجموعه بودجه ۹ نهاد اصلی فرهنگی در لایحه بودجه سال آینده ۴۰۳۶ میلیارد تومان است که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد کاهش پیدا کرده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: سهم فرهنگ در بودجه سال ۱۴۰۰ معادل ۱٫۷ درصد کل بودجه کشور بوده که این میزان در لایحه بودجه سال آینده به ۱٫۵ درصد کل لایحه بودجه کاهش یافته است.

لاجوردی خاطرنشان کرد: علیرغم افزایش ۷ درصدی کل بودجه سال آینده، رقم اعتبارات بخش فرهنگ نسبت به سال ۱۴۰۰، حدود ۱٫۳ درصد کاهش یافته است.

وی در تشریح جزئیات اعتبارات نهادهای فرهنگی در لایحه بودجه سال آینده گفت:‌ یکی از بخش‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که بودجه تخصیص یافته به آن معادل ۵ هزار و ۳۸ میلیارد تومان است که این میزان اعتبار باید بین بین ۱۷ نهاد مختلف زیر مجموعه این وزارتخانه تقسیم شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: دومین نهاد فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی است که در بودجه سال آینده، ۱۵۳۴ میلیارد تومان اعتبار برای آن منظور شده است که این میزان اعتبار برای این سازمان باید بین ۲۰ نهاد زیر مجموعه آن تقسیم شود.

لاجوردی خاطرنشان کرد: سومین نهاد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در بودجه سال آینده اعتباری معادل ۳۳۷ میلیارد تومان بودجه برای آن در نظر گرفته شد است و این مقدار بودجه باید بین ۷ نهاد مختلف زیر مجموعه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تقسیم شود.

وی افزود: در بودجه سال‌های قبل ۶۱ نهاد فرهنگی، خود مستقلا ردیف اعتباری داشتند و امروز همه این نهادها در ۹ مجموعه تجمیع شده‌اند؛ در ظاهر بودجه دستگاه‌های فرهنگی افزایش یافته اما نکته‌ای که قابل ذکر است این است که این اعتبارات باید در بین نهادهای ادغام شده در این ۹ نهاد تقسیم شود و نهادهایی که پیش از این خود ردیف اعتباری مستقل داشتند، امروز در زیر مجموعه نهادهای دیگر قرار گرفته‌اند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس