حسنوند با اشاره به افزایش سرسام‌آور و لحظه‌ای قیمت مواد اولیه قنادی‌ها، گفت: هیچ‌گونه ثباتی را در این بازار شاهد نیستیم.

غلامرضا حسنوند در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: مشکل و کمبودی در خصوص مواد اولیه شیرینی نداریم ولی این مواد طی یک ماه گذشته به‌شدت گران شده است، تمام مواد اولیه شیرینی‌جات مانند روغن، خامه، شکر، آرد، پودر کاکائو، پودر نارگیل و حتی کارتون همگی افزایش قیمت داشته‌اند؛ از یک ماه گذشته قیمت‌ها به‌صورت لحظه‌ای افزایش می‌یابد و هیچ‌گونه کنترلی در بازار وجود ندارد.

وی با اشاره به اوضاع نامناسب افزایش قیمت بیش از ۹۰ درصد مواد اولیه شیرینی‌جات، افزود: درگذشته افزایش قیمت‌ها هرچند ماه یک‌بار اتفاق می‌افتاد ولی طی این مدت افزایش قیمت‌ها روزانه و لحظه‌ای شده است، به‌طور مثال اگر قیمت هر کیسه ۴۰ کیلویی آرد ۳۰۰ هزار تومان است، هفته بعد ۳۲۰ هزار تومان می‌شود، یا اینکه یک نوع شکلات که باقیمت ۳۰ الی ۴۰ هزار تومان خریداری می‌کردیم درحال حاضر قیمت این شکلات ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه قنادان لرستان عنوان کرد: در حال حاضر قیمت مصوبی برای شیرینی وجود ندارد و نمی‌توان فروشندگان شیرینی‌جات را با اجبار مقید به قیمت مصوب کرد چون قیمت مواد اولیه لحظه‌ای بالا می‌رود، به‌طور مثال قیمت روغن ۱۰ کیلویی که یک ماه پیش ۲۶۰ هزار تومان بود، در حال حاضر ۴۲۰ هزار تومان شده است و روزبه‌روز این قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: طی جلسه‌ای که برگزار شد، از ما درخواست صادرات شیرینی داشتند درحالی‌که ما در وضع موجود گرفتارشده‌ایم و برای تأمین روزمره نیز مشکل‌داریم؛ تاکنون هیچ‌گونه مواد اولیه باقیمت یارانه‌ای به ما نداده‌اند و از طرفی قیمت آزاد و قیمت یارانه‌ای آن باهم اختلاف چندانی ندارد به‌طور مثال قیمت شکری که به ما می‌دادند ۱۲ هزار تومان بود درحالی‌که قیمت آن در بازار آزاد۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

حسنوند بیان کرد: بیش از ۱۰۰ نوع شیرینی داریم، چند قلم از این شیرینی‌ها که پرطرفدار تر و پرفروش‌تر هستند، قیمت مصوب دارند ولی مابقی آن‌ها نرخ مشخصی ندارند و قیمت توافقی دارند، به‌طور مثال هنگامی‌که قیمت مغز گردو ۲۰۰ الی ۲۵۰ هزار تومان باشد، نمی‌توان قیمت شیرینی گردویی را ۱۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومان تعیین کرد، بلکه باید حداقل ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد یا مثلاً قیمت پودر نارگیل بیش از ۱۰۰ تومان است و قیمت تمام‌شده شیرینی نارگیلی بیش از ۱۰۰ هزار تومان برای شیرینی فروشی‌ها تمام می‌شود پس بایستی حداقل قیمت را ۱۳۰ هزار تومان برای آن تعیین کنیم تا قیمت آن صرفه اقتصادی داشته باشد.

رئیس اتحادیه قنادان لرستان با اشاره به اینکه هیچ‌گونه ثباتی را در این بازار شاهد نیستیم، گفت: بازار باید اشباع شود تا قیمت‌ها متعادل‌تر شود، به‌طور مثال در نظر بگیرید که قیمت هویج تا ۲۵ هزار تومان افزایش داشت اما با اشباع شدن بازار از هویچ، در حال حاضر قیمت هر کیلو هویچ چهار هزار تومان است.

وی افزود: مواد اولیه ما به میزان کم‌عرضه می‌شود و عرضه آن‌ها قطره‌چکانی است، البته میزان عرضه کم ممکن است به دلال‌ها هم ارتباط داشته باشد چون اجناس را ما از کارخانه به‌صورت مستقیم تأمین نمی‌کنیم و کارخانه این مواد را به‌وسیله نمایندگانشان توزیع می‌کنند و از طرفی برخی از این نمایندگان اجناس را به یکسری جاهای مخصوص ارائه می‌دهند.

حسنوند بیان کرد: هرچه قیمت اجناس بالاتر می‌رود، قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و تقاضا برای خرید شیرینی‌جات کاهش خواهد یافت و سختی آن علاوه بر خانواده‌ها، بر کاسب نیز وارد می‌شود.

رئیس اتحادیه قنادان لرستان گفت: هزینه‌ها به‌صورت سرسام‌آوری بالا می‌رود به‌طور مثال بیمه هر کارگر به‌صورت ماهانه یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌باشد و از طرفی چون مغازه و تجاری هستند هزینه‌های آب، برق و …کمتر از ۲ الی ۳ میلیون تومان نیست درنتیجه در حال حاضر برای کسی این کار صرفه اقتصادی ندارد، سال گذشته من چهار کارگر داشتم درحالی‌که امسال دو نفر را تعدیل کرده‌ام چراکه پرداخت هزینه دستمزد آن‌ها از توان خارج بود.

انتهای پیام/