بدرقه تاریخی شهید «حاج قاسم سلیمانی» به راه، منش و تفکر وی هویت جهانی بخشید که این برگرفته از اخلاص شهید بود.

به گزارش سفیرافلاک، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شهادتی افتخارآفرین و جریان ساز داشتند به‌نحوی‌که رهبر معظم انقلاب اسلامی او را به‌عنوان یک مکتب معرفی می‌کنند و می‌فرماید: «ما به حاج قاسم سلیمانی، شهید عزیزمان به چشم یک فرد نگاه نکنیم به چشم یک مکتب نگاه کنیم…».

در این راستا میزگردی با حضور کارشناسان و اندیشمندان استانی چرایی و چیستی مکتب شهید سلیمانی را بررسی می‌کنیم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید:

توحید؛ شاخص مکتب شهید سلیمانی

حجت‌الاسلام حبیب حاتمی، مسئول نهاد رهبری در استان و دانشگاه لرستان اظهار داشت: مکتب حاج قاسم در امتداد مکتب اسلام، امام حسین (ع) وامامین انقلاب است و جدا از آن‌ها نیست؛ شهید سلیمانی خود را سرباز مکاتب اصیل اسلام معرفی می‌کند.

وی افزود: مهم‌ترین و نخستین شاخص مکتب شهید سلیمانی توحید است، به این معنا که در نگاه حاج قاسم همه‌چیز برای خدا و استقرار حکومت الله بر زمین است، محبوبیت حاج قاسم برخاسته از یک نکته اصیل است و آن نکته به‌تبع روایتی است که می‌فرمایند: «مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ، أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ»، کسی که رابطه‌اش را باخدا درست کند خدا رابطه او را با خلق درست خواهد کرد.

مسئول نهاد رهبری در استان و دانشگاه لرستان عنوان کرد: حاج قاسم تمام وجودش را سرشار از توحید و خداباوری نموده است، این مهم‌ترین ویژگی حاج قاسم و شاخص مکتب اوست و اگر توانسته است که معنویت و سیاست را باهم تلفیق کند همه این‌ها به دلیل آن نگاه توحیدی و خداباوری حاج قاسم است.

وی با اشاره به اینکه مکتب سلیمانی متشکل از توحید و اخلاص است، تصریح کرد: حاج قاسم پایبند به تکلیف شرعی بود هرچه احساس می‌کرد تکلیف شرعی اوست ذره‌ای نسبت به اجرای آن کوتاه نمی‌آمد درعین‌حال که مقید به تکلیف شرعی است اما دارای یک عقلانیت بالا و اعتقاد صادقانه به نقش مردم است و به‌تبع همین اعتقاد صادقانه به نقش مردم دنبال عدالت اجتماعی بود.

حاتمی بابیان اینکه سردار دل‌ها اهل جاذبه و دافعه بود، تصریح کرد: شهید سلیمانی دشمن را خوب می‌شناخت و دشمن‌شناسی او نه‌فقط با نگاه محلی، وطنی و قاره‌ای بلکه با نگاه جهانی بود و در همین راستا مقاومت و ایستادگی کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه لرستان بیان کرد: اگر در کشورهای مختلف نام فرزندشان را قاسم انتخاب می‌کنند و راه حاج قاسم را، مسیر نجات‌بخش بشریت معرفی می‌کنند نشان از مکتب ارزشمند و والای او دارد، مکتبی که به‌واسطه آن حاج قاسم محبوب دل‌های آزادمردان عالم شده است.

قاسم سلیمانی جهانی‌ترین شهید جمهوری اسلامی ایران

حجت‌الاسلام امین فاطمی نیک، معاون نهاد رهبری در استان و دانشگاه لرستان در ادامه با اشاره به اینکه واژه مکتب و شهید مکتب ساز در رابطه با حاج قاسم سلیمانی بیان‌شده است، اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی جهانی‌ترین شهید جمهوری اسلامی ایران و شهید گفتمان سازاست؛ وقتی به یک فرد عنوان مکتب داده می‌شود یعنی او در همه بخش‌ها حرف دارد.

وی افزود: در جریان رابطه اجتماعی، حماسی، نظامی، ارتباط باخدا، هویت ملی، ارتباط با دیگر کشورها منطقه، امنیت آفرینی، مبارزه با تروریست، حرف برای گفتن دارد و فرهنگ‌آفرین است. ما شهدای شاخص کم نداریم اما شهید سلیمانی به یک جایگاهی رسیده است که در همه بخش‌ها حرف برای گفتن دارد.

معاون نهاد رهبری در استان و دانشگاه لرستان عنوان کرد: شهید سلیمانی در مکتب تربیتی، اخلاقی، نظامی اجتماعی و… صاحب حرف و سخن و گفتمان است، لذا در یک برنامه تلویزیونی در روزهای انتخابات وقتی از مردم پیرو کاندیداتوری شهید صحبت شد همه بدون استثنا گفتند به سردار رأی می‌دهند.

وی بابیان اینکه شهید سلیمانی در بخش‌های مختلف رفتاری، اجتماعی، فردی و سلوک خلاق و نوآور بودند، تصریح کرد: تشییع‌جنازه شهید سلیمانی به شخص او راه و منش و تفکر اوهویت جهانی بخشید پایگاه اجتماعی سردار دل‌ها با تمام تقابل‌هایی که در دنیای امروز وجود دارد برای همه سلیقه‌ها اندیشه‌ها و انواع نگاه‌های درون جامعه حرف دارد.

فاطمی نیک خاطرنشان کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی حتی به نوع واژگان توجه می‌کند به واژگان هویت معنایی می‌داد در جریان مدافعان حرم، شاید بسیاری از ما تا مدت‌ها متوجه نشدیم که منظور ایشان از مدافعان حرم تنها حرم حضرت زینب (س) و عتبات نبوده است بلکه اصل حرم همان جمهوری اسلامی ایران است.

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: سردار شهید سلیمانی به‌روشنی در وصیت‌نامه می‌فرماید که جمهوری اسلامی ایران را حرم می‌دانم بعد هنوز این موضوع توسط بسیاری از آن‌هایی که سنگ وطن را به سینه می‌زنند درک نشده است؛ سردار جمهوری اسلامی و نظام اسلامی را حرم می‌دانستند و این موضوع حکایت از اوج نگرش این شهید دارد.

وی افزود: بزرگ‌ترین ویژگی شهید سلیمانی که او را مکتب ساز کرد قدرت ایمان ایشان بود، هرکس که ایمانش بیشتر است اثرگذاری اجتماعی او نیز به دلیل ان ایمان بیشتر است چون ایمان منهای عمل اصلاً ایمان نیست.

فاطمی نیک بیان کرد: ایمان در حوزه نظر اندیشه و یا در دل راکد نمی‌ماند بلکه ایمان سه وجهی است در حوزه شناخت، قلب و در رفتار اجتماعی است؛ شهید سلیمانی به کوه ایمان و مؤمن کامل تبدیل‌شده و در طول انسان کامل قرار گرفتند به‌طوری‌که رفتار و بینش او با نگاه به پروردگار عالم و وابسته به او بود.

وی یادآور شد: اگر یاران اهل‌بیت عصمت و طهارت مثل هشام برای امام صادق (ع) مالک اشتر برای امام علی (ع) به آن جایگاه رسیدند که امامان معصوم آن‌ها را مدافعان دین صدا می‌کردند سردار سلیمانی برای حفظ و قدرت بخشی به‌نظام اسلامی به این جایگاه رسید و ستون محکم و پشتیبان قوی نظام اسلامی‌شده بود.

معاون نهاد رهبری در استان و دانشگاه لرستان گفت: در تشییع‌جنازه سردار همه سلیقه‌ها آمدند شاید اگر این رژیم جنایت‌کار آمریکا و آن شخص پلید که دستور شهادت سردار رو داد می‌دانستند که این‌چنین رخ دادی در پی شهادت سردار وقوع پیدا می‌کند به‌هیچ‌وجه این خطا را مرتکب نمی‌شدند؛ چراکه رهبری فرمودند انتقام سخت همین ماجرای تشییع‌جنازه شهید سلیمانی بود که یک وحدتی را ایجاد کرد امروز بسیاری از مردم کشورهای مختلف اذعان دارند که زندگی خود را پس از شهادت سردار بر اساس مبارزه علیه ظلم قرار داده‌اند.

وی گفت: سردار سلیمانی با شناخت و ایمان به خدای متعال به این‌چنین درجه‌ای رسیده بود و با شهادتش به اوج رسید این هنر مردان خداست و لطف پنهانی پروردگار عالم است که برخی تا زمانی که در این دنیا هستند کاملاً پنهان و بعضی کاملاً پنهان نیستند چون مرحوم سردار کاملاً پنهان نبود اما از پس از شهادتش به یک اوجی می‌رسند که آنجا انسان متوجه می‌شود این افراد چه درجه‌ای از ایمان داشته‌اند.

خدامحوری حاج قاسم را عزیز کرد

 وی اظهار داشت: در کشور کم نیستند برای انقلاب زحمت می‌کشند اما در کوره‌های حادثه‌ها ممکن است رنگ ببازند گاهی اوقات منفعت، منفعت آبرویی کلامی و حرص دیده نشدن، گاهی در سخن برخی از دولت‌مردان بود که چرا مثلاً خدمت‌های ما را نشان نمی‌دهند. باید گفت اگر شما خدمت می‌کنید چه نیازی به فریاد زدن آن است؟ شما خدمتتان را انجام بدهید.

فاطمی نیک افزود: امام راحل فرمودند: «به کسانی خدمت کنید که اگر نیاز به تشکرشان بود زبان تشکر ندارند اگر هم می‌خواستند اعتراض کنند زبان اعتراض بلد نیستند شما بروید به آن‌ها خدمت کنید.» در نظام اسلامی مرحوم سردار پس از شهادت بسیاری از خدمت‌های ایشان روشن شد که چقدر ایشان اثرگذار بودند و اگر این‌ها پنهان مانده یا به‌درستی درک نشده یا به نام ایشان ثبت‌نشده همه به خاطر اخلاص بوده است که باخدای متعال معامله کردند.

وی عنوان کرد: رهبر حکیم انقلاب با یک ظرافتی اخلاص شهید سلیمانی را مطرح کردند، اخلاصی که برآمده از ایمان است و خدامحوری ایشان را اثبات می‌کند؛ خدامحوری یک اثبات و شعار دارد، شعارش نماز، روزه و شرکت در کارهای دینی است اما اثبات آن به میزان خدمت است.

مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی تا روز شهادت همیشه به دنبال شهادت بود و خدای متعال چهار دهه یا بیشتر به ایشان فرصت خدمت گذاری به این نظام را داد.

وی تصریح کرد: هر کس به هراندازه‌ای که خدمت پیرامونی را داشته باشد توفیق درک توحید بیشتری دارد هرکس این خدمت را با ضریب نظام اسلامی پیدا کند یعنی از پهنای کوچه و محله شهر خودش به وادی خدمت در پهنای نظام اسلامی و بالاتر از نظام اسلامی برای تبلیغ نظام اسلامی برای ترویج نظام اسلامی به بیرون از مرزها ابتدا نیت سالم و اخلاص و بعد خدمت جان‌نثاری می‌خواهد خدای متعال به این ارزش بیشتری می‌دهد.

 فاطمی نیک بیان کرد: خدامحوری سردار سلیمانی در راستای خدمت محوری بوده است خدمت به جامعه اسلامی و بالاتر از آن جامعه بشری، پروردگار عالم این فرد را قدرت می‌دهد و نماد توحید می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، آنچه پس از شهادت سردار دل‌ها به‌عنوان صاحب یک مکتب ضرورت دارد شناخت، معرفی، بیان و اشاعه مکتب حاج قاسم است چراکه مکتب او به‌عنوان یک ایرانی مسلمان و مؤمن درسیاست، اخلاق، فرهنگ، نظامی و امنیت، مدیریت و تربیت برگرفته از همان مکتب اسلام برای تمدن نوین اسلامی در جهان است.

انتهای پیام/