آشتاب گفت: 334 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان لرستان پرداخت شده است.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، علی آشتاب اظهار داشت: لرستان علی‌رغم برخورداری از قابلیت‌های خوب در حوزه‌های مختلف اقتصادی ظرفیت دارد، اما از نظر اشتغال مشکلاتی دارد که دو عامل در سال‌های اخیر مزید بر علت شد، یکی سیل سال ۹۸ که کلی از امکانات، زیرساخت‌ها و توانمندی‌های استان را از بین برد، به طوری که تلمبه‌خانه و پمپاژهای آماده افتتاح به واسطه سیل از بین رفتند.

وی با بیان اینکه کرونا پس از سیل آسیب بسیار جدی به بخش اقتصادی به ویژه خدمات وارد کرد، افزود: ۴۷ درصد اشتغال لرستان در بخش خدمات آسیب دید، همچنین در راستای حمایت از بنگاه‌های آسیب‌دیده ناشی از کرونا، به بیش از ۲۴ هزار بنگاه با همکاری سیستم بانکی تسهیلاتی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

آشتاب با اشاره به اجرای طرح‌های اشتغال روستاییان و عشایر در جهت حمایت از اقتصاد روستا و ایجاد اشتغال، گفت: با تلاشی که صورت گرفت بیش از ۱۴۰۰ طرح با ۳۳۴ میلیارد تومان از ظرفیت اشتغال روستایی استفاده شد که با بهره‌برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال برای ۵ هزار و ۸۰۰ نفر فراهم خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برخی طرح‌ها به واسطه تورم نتوانستند به بهره‌برداری برسند، افزود: انتظار می‌رود اعتبارات بیشتری برای تکمیل این طرح‌ها پیش‌بینی شود.

آشتاب اجرای طرح اشتغال حمایتی برای فرزندان تحت حمایت کمیته امداد، بنیاد شهید و بهزیستی را دیگر طرح مجموعه اداره کار عنوان و تصریح کرد: در راستای توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت و خوداتکایی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی گفت: از مجموع ۱۲۴ میلیارد تومان بالع بر ۱۱۲ میلیارد تومان آن به بیش از ۳ هزار نفر پرداخت شده، مابقی مربوط به سهم بنیاد شهید است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سامانه استفاده از مشوق‌هایی همچون طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان و یارانه دستمزد و معافیت‌های بیمه‌ای دانشگاهی از مرداد ماه امسال بسته شده است، افزود: این در حالی است که لرستان به شدت نیازمند این مشوق‌ها است و نیازمند کمک و توجه بیشتر هستیم.

آشتاب اظهار داشت: واحدهای بزرگی در استان داریم که راکد هستند و باید از وزارتخانه‌های دیگر پیگیری شود و سهم وزارت کار در ایجاد اشتغال سهم حداقلی است.

وی با بیان اینکه پارسیلون پس از خلع ید، دو سال است که در نوبت تغییر کاربری و منطقه ویژه اقتصادی شدن است، گفت: انتظار می‌رود این واحد همچون دیگر واحدهای راکد  تعیین‌تکلیف شود.

آشتاب افزود: ۴۰۰ واحد سنگ‌بری در استان داریم که کمتر از ۵۰ درصد آن‌ها فعال هستند و مشکل فرسودگی تکنولوژی و تجهیزات داشته و نیازمند به‌ تزریق سرمایه و حمایت مالی است.

انتهای پیام/