حجت‌الاسلام گراوند نوشت: شهید سلیمانی در عرصه‌های نبرد بااقتدار و صلابت تمام در مقابل استکبار ایستاد و برای همیشه ماندگار می کند.

به گزارش سفیرافلاک، سخن در وصف شخصیت بزرگی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی که چهره‌ای ملی و بلکه فراملی بوده کاری بسیار دشوار است، در این خصوص اگر بخواهیم لب به سخن بگشاییم حق مطلب ادا نمی‌شود، بایستی حاج قاسم عزیز و ابعاد شخصیتی او را از زبان امثال شهید پور جعفری‌ها و همرزمان عزیزش شناخت.

سردار عزیز و محبوب ما در حوادث و رخدادهای طبیعی منتظر تعارف، ابلاغ، اعلام و تشکیلات عِده و عُده نمی‌ماندند و هر جا که احساس نیاز می‌کردند حضوری به هنگام، فعالانه، مؤثر و راهبری داشته و هر بخشی از کار را که احساس می‌کرد نیاز است ورود می‌نمودند و در این جهت آتش به اختیار عمل نموده و همواره نیز در عین خدمتگزاری صادقانه، خالصانه و دلسوزانه از مواجهه با خبرنگاران، عکاسان و مستندسازها پرهیز می‌نمودند و حتی برای گرفتن یک مصاحبه نیز به جد خودداری می‌کردند.

امروز ما در گام دوم انقلاب نیاز به عینیت بخشیدن هر چه بیشتر این نوع احساس مسئولیت، فکر و اندیشه در جامعه و به‌تبع آن در دیگر جوامع اسلامی هستیم، امیدواریم بتوانیم قدم‌های مفید، مؤثر و مثبتی و هرچه بهتری را در جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی برداریم.

روحیه مردمی و برخورد کریمانه و متناسب با سایر اقشار مردم جزء ذات حاج قاسم بود، به‌گونه‌ای که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانست این روحیه مردمی و با مردم بودن را از خود جدا کند، چراکه این روحیه ناشی از باور، اعتقاد قلبی و ایمان راسخ حاج قاسم بود و هیچ‌گاه خودش را محدود و محصور به حزب و جناح و جریان و غیر این‌ها نمی‌کرد و به‌شدت هم از گروه‌گرایی و حزب گرایی بر حذر بوده و همگان را به داشتن احساس تکلیف و احساس مسئولیت و انس، الفت، وحدت و همدلی توصیه می‌کرد.

روحیه خونخواهی ازجمله مواردی است که در وهله اول آن را مقام معظم رهبری بیان نموده و فرمودند: «بایستی با آمران و عاملان این حادثه عظیم به‌شدت برخورد شود…»، خود گویای همین مطلب است ونیز هرازگاهی بر آن تأکید مجدد می‌نمایند.

ترویج و تبیین این مسئله باعث معرفی هر چه‌بهتر و بیشتر چهره خبیثانه و مکارانه آمریکای جنایتکار به نسل‌های مختلف، به نسل جوان و دیگر کشورها می‌باشد و از طرفی به‌نوعی باعث می‌شود که این ضایعه بسیار اسفبار را هیچ‌گاه عظمتش را از خاطره‌ها نبریم، چراکه این روحیه باعث تقویت روحیه استکبارستیزی نیز می‌شود.

قطع به‌یقین کسی که دست به چنین جنایت بسیار عظیمی می‌زند هیچ‌گاه از در راستی، درستی و صداقت وارد نخواهد شد و ذره المثقالی خیرخواه ما نبوده و بلکه در تلاش مستمر بوده تا بتواند حتی از حداقل یا حداقلی‌ترین فرصت نیز سوءاستفاده نموده تا بتواند زهر خود را ریخته و ضرباتی وارد نماید و البته به لطف خدا هیچ‌گاه به اهداف شوم خود نخواهند رسید.

ما هیچ‌گاه حتی اندک خوش‌بینی را نسبت به دنیای غرب خصوصاً آمریکا نداشته باشیم و این نکته و تلنگر نیز همواره در بیانات مکرر و توصیه‌های مختلف مقام معظم رهبری به دولت‌مردان در ادوار مختلف خصوصاً دولت‌های یازدهم و دوازدهم داشته‌اند که هیچ‌گاه نبایستی به آمریکا خوش‌بین بوده یا اعتماد نمود که متأسفانه دولت تدبیر و امید به‌عکس توصیه مقام معظم رهبری با نگاه کاملاً خوش‌بینانه و خوش خیالانه وارد عرصه مذاکرات شده که حاصل آن را امروز به عینه، از پاره کردن برجام تا عدم پایبندی به تعهدات و حتی اضافه کردن بیش از ۱۵۰۰ تحریم پس از توافق کذایی در مذاکرات شاهد هستیم.

امیدواریم با هوشیاری تمام دولت سیزدهم حداقل بخشی از خسارت‌های وارده را جبران نموده و آمریکای خبیث و جنایتکار نیز مقداری وادار به عقب‌نشینی بشود و این نیز رخ نمی‌دهد، مگر در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و توصیه‌های مکرری که ایشان داشته و ان شاءلله در صورت نیاز خواهند داشت.

اگر بخواهیم در جبهه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و علمی شاهد درخشش ویژه باشیم لازمه کار این است که گفتمان جبهه مقاومت روزبه‌روز بیشتر تقویت شود، چراکه در سایه آن مقاومت‌ها است که کشور می‌تواند باصلابت و اقتدار توفیقات ویژه‌ای در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و علمی داشته و تبدیل به یک الگو و مدل موفق برای سایر کشورها بشود.

دو کشور ایران و عراق دارای اشتراکات بسیار زیاد و تعاملات نسبتاً خوبی با همدیگر بوده‌اند و البته اگر امروز مشاهده می‌کنیم که این پیوند، بسیار عمیق‌تر، صمیمی‌تر و پررونق‌تر شده تا بدان جا که سطح تعاملات و معاملات اقتصادی و …بین دو کشور روزبه‌روز در حال روند رو به رشد بسیار خوبی می‌باشد همه به برکت مجاهدت‌ها و ایثارگری‌ها و نقش‌آفرینی‌های بسیار حساس کلیدی و سرنوشت‌ساز سردار دل‌ها در عراق و خصوصاً مبارزه با گروهک وحشی تکفیری داعش بود.

تشکیل حشدالشعبی باآن‌همه عظمت و نقش‌آفرینی همه به برکت وجود شهید حاج قاسم سلیمانی بود و این را امروز ما نیاز داریم که بیش‌ازپیش خصوصاً برای نسل جوان، چه برای نسل جوان خود و چه برای ملت‌دوست وبرادرعراق تبیین کنیم.

شهید سلیمانی در ابعاد مختلف زندگی مملو از سادگی، بی‌آلایشی و به‌دوراز هرگونه تشریفات بودند چه در بُعد زندگی شخصی که تصاویر آن را ما هنگام ورود مقام معظم رهبری به منزل ایشان برای عرض تسلیت به خانواده‌شان مشاهده کردیم و چه در بعدهای مختلف دیگر که غالب مواقع بدون هیچ‌گونه تشریفاتی و حتی با تاکسی رفت‌وآمد می‌نمودند.

شهید سلیمانی در ملاقات‌ها، باوجوداینکه فرماندهی ارشد بودند، بسیار خاکی و متواضع و به‌دوراز هرگونه تشریفات در دل رزمندگان و بسیجیان و مردم بودند و حتی در جلساتی که مسئولین کشوری حضور داشتند همانند یک سرباز و بسیار متواضع در گوشه‌ای می‌نشستند.

ساده زیستی و تواضع و فروتنی شهید سلیمانی یکی از اسرار و کلیدهای تواضع، محبوبیت و مقبولیت فراتر از انتظار ایشان بود و این برای یکایک مردم و مسئولان درس و پیام دارد.

وقتی زوایای مختلف زندگی این شهید سرافراز را مشاهده می‌کنیم اینکه شجاعانه و باصلابت تمام، بااقتدار، درایت و درنهایت ایمان و اعتقاد قلبی و امید به وعده‌های الهی انجام‌وظیفه می‌نموده و کارها را پیش می‌بردند به‌گونه‌ای که قبل از نابودی گروه تکفیری داعش با صراحت تمام اعلام نمودند که کمتر از سه ماه دیگر داعش از بین خواهد رفت و همین هم شد این‌ها همه ناشی از این روحیه خداباوری، خدامحوری و ایمان و اعتقاد راسخ و اخلاص ویژه ایشان بود که به تأسی از مکتب اهل‌بیت (ع) این ویژگی‌ها را داشتند.

شهید سلیمانی در عرصه‌های نبرد بااقتدار و صلابت تمام، در بین مردم و دیدار با خانواده‌های معظم شهدا خصوصاً شهدای مدافع حرم درنهایت ملاطفت و مهربانی با فرزندان شهدا و نهایت تکریم و مهربانی و عطوفت با سایر اقشار مردم رفتار می‌کرد و مجموع این‌گونه رفتارها است که یک فرد را برای همیشه ماندگار می کند.

نقش محوری که سردار عزیز دل‌ها در ایجاد امنیت در منطقه خاورمیانه ایجاد نمودند که بخشی از آن نابودی گروهک تکفیری داعش بود، نقشی، راهبردی و بسیار مؤثر می‌باشد که بر هیچ انسان منصف و واقع‌بینی پوشیده و پنهان نیست.

این دولتمردان هستند که پس از ایجاد بستر امنیتی لازم و بسترسازی برای رونق و تعالی اقتصادی کشور بایستی تلاش‌های لازم را بسیار عالمانه و کارشناسانه و درنهایت تدبیر داشته و از همه فرصت‌های به وجود آمده استفاده نموده و نیز با به‌کارگیری همه ظرفیت‌های موجود بتوانند گام‌های اساسی را در راستای رونق اقتصادی لازم برای کشور بردارند.

انتهای پیام /

  • منبع خبر : حجت‌الاسلام هادی گراوند، کارشناس مسائل سیاسی