ندری با اشاره به وضعیت پایدار بازار سرمایه، گفت: در حال حاضر وضعیت بازار سهام مطلوب است و مشکلی ندارد.

کامران ندری در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: برای بهبود وضعیت بازار بورس دولت ابتدا باید وضعیت مطلوب را تشخیص دهد، اینکه گمان کنند هر چه قیمت سهام افزایش یابد یعنی وضعیت بهتر است، تحلیلی نادرست است.

وی افزود: وضعیت مطلوب زمانی است که قیمت سهام با وضعیت تورم و اقتصاد کشور همخوانی و سازگاری داشته باشد بنابراین وقتی دولت نمی تواند وضعیت مطلوب را تشخیص دهد قطعا نمی تواند سیاست‌گذاری درستی را نیز تعیین کند.

کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: دولت وضعیت مطلوب را از نگاه سهامداران تعیین می‌کند و نگاه سهامداران این است که قیمت سهام روز به روز افزایش یابد، اگر یک روز بازار نزولی باشد و یا شاخص ها افت داشته باشد، معتقدند که وضعیت بازار نامطلوب است و دولت هیچ کاری نمی تواند انجام دهد.

وی بیان کرد: باید از دولتی‌ها وضعیت مطلوب را پرسید که اگر به همین منوال وضعیت شاخص ها افزایش پیدا کند و روند مثبت باشد وضعیت مطلوب است؟

ندری تصریح کرد: در حال حاضر وضعیتی که در بازار سهام در دنیا مشاهده می‌کنیم یک وضعیت پایدار است، مگر اینکه یک فناوری در دنیا اتفاق بیفتد که باعث شود سودآوری در اقتصاد افزایش یابد و باعث صعودی شدن قیمت ها شود.

وی گفت: رفع تحریم ها می‌تواند یک گشایشی را در فعالیت بنگاه‌های اقتصادی ایجاد و مقداری سودآوری آنها را افزایش دهد، این می‌تواند به صورت واقعی قیمت سهام را افزایش دهد و بعد از آن در آن محدوده شاخص، نوساناتی داشته باشد.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: زمانی قیمت ها ناپایدارهستند و شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، در حد سازگاری و رشد قیمت ها نیز قیمت سهام می‌تواند افزایش پیدا کند یعنی متناسب با نرخ تورم، قیمت سهام نیز می تواند افزایش یابد.

وی اظهارداشت: در بازار سهام این افزایش قیمت ها از قبل پیش بینی شده است و قیمت سهام متناسب با انتظار تورمی تعیین شده است، لذا تا آخر سال دلیلی برای افزایش قیمت سهام بیش از ۱۴۰۰_۱۵۰۰ نمی‌بینیم مگر اینکه تغییرات شدیدی در حال انجام باشد و انتظارات تورمی نیز باعث جهش قیمت ها شود.

ندری عنوان کرد: رفع تحریم ها نیز تا حدودی می تواند سود آوری شرکت ها را افزایش دهد و این سودآوری شرکت ها، تا یک حد جزیی می تواند روی افزایش شاخص تاثیر گذار باشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر وضعیت بازار سهام با تعریفی که بنده از وضعیت مطلوب بازار سهام می دانم وضعیت مطلوبی است و مشکلی ندارد ولی وضعیت مطلوب از نظر سهامداران وضعیتی است که ما در اواخر سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ با آن مواجه شدیم که طی آن در بازار روز به روز و بدون منطق علمی به ثروت آنها افزوده می شد؛ همچین وضعیتی را نمی‌توانیم برای بلندمدت در نظر بگیریم و اگر مانند سال ۹۹ بازار با جهش بسیار زیادی در سودآوری روبه‌رو شود، به همان میزان نیز قیمت ها ریزش می کند.

انتهای پیام/