بمباران 20 دی ماه سال 65 که به دست آمریکا و صدام رقم خورد سبب شد تا 68 دانش آموز بروجردی آسمانی شوند.

به گزارش سفیرافلاک، روزهای سرد زمستان می گذشت، شش سالی می شد که جنگ تحمیلی آغاز شده بود اما انگار امروز همه چیز رنگ و بوی دلهره به خود گرفته است، عقربه های ساعت هم نگران رسیدن لحظه هایی تلخ و سیاه بود، ۲۰ دی ماه سال ۶۵ ظهر شده بود و دانش آموزان شیفت عصر در بروجرد خود را برای رفتن به کلاس درس آماده کرده بودند.

در بین راه چند نفری دست هم را گرفته و دوشادوش هم راهی مدرسه می شدند، کمی آن طرف تر دانش آموزی با پدرش مسیر مدرسه را طی می کرد، بی خبر از اینکه قرار است چه اتفاقی و چه سرنوشتی رقم بخورد.

امروز مادر انگار با دلشوره کودک خود را راهی مدرسه کرده، مادر است دیگر، دلش آشوب شده اما فرزند خود را با دعای خیر بدرقه می کند، به خدا می سپارمت.

مدرسه فیاض بخش و امام حسن(ع) در کنار هم قرار داشتند و دانش آموزان مثل هر روز با همان هیاهو و قهقهه های کودکانه وارد حیاط مدرسه شدند.

پرپر شدن غنچه های سرخ

دانش آموزان قد و نیم قد ابتدایی در حیاط مدرسه به صف شدند، کوله هایی از دفتر و مداد و کتاب را بر دوش داشتند تا امروز هم مانند روزهای گذشته درسی از علم را فرا گیرند، برنامه هایی قبل از ورود دانش آموزان در حال اجرا بود که ناگهان صدایی مهیب به گوش رسید.

در کمترین زمان، تلی از خاک و خاکستر فقط در حیاط مدرسه دیده می شد، صدای گریه از دور به گوش می رسید، پیکرهایی کوچک که برای کسب علم به سنگر تعلیم و تربیت آمده بودند، معصومانه و مظلومانه در خون غلتیدند. پیکرهایی که آرام و مظلومانه در حیاط به شهادت رسیدند، دانش آموزی که تصور و تعریف درستی از جنگ و بمباران نداشتند اما در زیر بمباران دشمن به شهادت رسیدند که تا ابد سند مظلومیت باشند.

دردناک ترین صحنه، پیکرهای بی جان ۶۸ شهید دانش آموز بود

یاراحمدی یکی از مغازه داران اطراف مدرسه در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بعد از بمباران مدرسه فیاض بخش، تا چند لحظه فقط دود و خاکستر دیده می شد، بسیاری از خانواده های دانش آموزان با شنیدن صدای مهیب بمب خود را سراسیمه به مدرسه رساندند، مادران این کودکان ناله کنان با ضجه و گریه به سمت مدرسه می دویدند، وقتی به مدرسه رسیدیم، پیکرهایی بی جان را دیدم که کیف بر شان داشتند و خیلی غریب و مظلومانه به شهادت رسیدند.

وی افزود: لحظه های سختی بود، هر یک از والدین به دنبال فرزند خود بودند، برخی از دانش آموزان مجروح شده بودند و برخی هم قبل از رسیدن نیروهای امدادی، به شهادت رسیدند.

یاراحمدی بیان کرد: صحنه های دردناکی را دیدیم، همه افرادی که در اطراف مدرسه بودند خود را به مدرسه رساندند تا کمک کنند اما شدت حادثه به حدی بود که در همان لحظه ها سعی می کردیم خاک و خاکستر را کنار بزنیم تا کودکانی که جان خود را از دست داده بودند را پیداکنیم.

وی تصریح کرد: تا قبل از این، بروجرد چندین بار مورد بمباران و حمله موشکی قرار گرفته بود ولی این یکی از دردناک ترین بمباران بروجرد در دوران دفاع مقدس بود که ۶۸ کودک دانش آموز در یک بمباران به شهادت رسیدند، بعد از اینکه پیکر این شهدا به ورزشگاه منتقل شد، دیدن این تصویر دل هر انسان را به درد می آورد که کودکان دانش آموز پیکرشان اینگونه بی صدا به صف شده است.

یاراحمدی بیان کرد: این حادثه نشان دهنده یکی از جنایت های رژیم کودک کش است که صدام به نمایندگی از آنها دست به چنین اقدامی زد که تا ابد هیچگاه این حادثه فراموش نخواهد شد.

شهادت ۲ برادر و پدرم در بمباران مدرسه بروجرد

داود گودرزی برادر دو شهید دانش آموزی که در بمباران مدرسه فیاض بخش به شهادت رسیدند، به خبرنگار سفیرافلاک گفت: محمود و مسعود، برادرانم بودند که یکی در کلاس دوم و یکی در کلاس اول درس می خواند، من از آنها کوچکتر بودم ولی هیچگاه این روز را فراموش نمی کنم.

وی افزود: هر روز مادر، برادرانم را به مدرسه می برد ولی در آن روز پدرم مسعود و محمود را تا مدرسه همراهی کرد، صدای انفجار که به گوش رسید، مادرم سراسیمه و نگران خود را به وسط کوچه رساند، منزل ما نزدیک مدرسه بود، دیدیم که دود غلیظی از مدرسه بلند شد، مادرم خود را به مدرسه رساند.

گودرزی گفت: مادرم وقتی به مدرسه رسید دید که دو برادرم به شهادت رسیده و پدرم هم بر اثر این بمباران به شهادت رسیده بود، در این حادثه دو برادر و پدرم به شهادت رسیدند.

وی بیان کرد: هر ساله دی ماه که از راه می رسد لحظه به لحظه همان روز برایمان تداعی می شود که برادران کوچکم چگونه مظلومانه به شهادت رسیدند و تاریخ هیچگاه این جنایت صدام و استکبار را فراموش نمی کند.

لرستان ۹۰۴ شهید دانش آموز تقدیم کرد

مسعود مسعودی زاده مسئول بسیج دانش آموزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: در ۲۰ دی ماه سال ۱۳۶۵ دو مدرسه فیاض بخش و امام حسن(ع) بروجرد مورد حمله موشکی قرار گرفتند که در این حادثه ۶۸ کودک دانش آموز به شهادت رسیدند.

وی افزود: در استان لرستان ۹۰۴ دانش آموز به شهادت رسیده که باید تلاش کرد تا یاد شهدا گرامی داشته شود و هر ساله به همین مناسبت یادواره ای برگزار می گردد.

مسئول بسیج دانش آموزی بروجرد تصریح کرد: سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا، این مراسم در فضای مجازی با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی برگزار شد اما امسال این یادواره روز پنج شنبه در سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد برگزار می شود.

بمباران مدرسه، نشان دهنده خوی وحشی گری استکبار بود

امیر علی حیدر امیری تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا اظهار داشت: در بمباران مدرسه بروجرد در سال ۶۵، حقوق بشر غربی خود را نشان داد و در حالی بیمارستان، مدارس و منازل مورد حمله موشکی قرار می گرفتند که رسانه های غربی به صورت هماهنگ شده نه تنها این جنایات را محکوم نمی کردند بلکه می گفتند مراکزی که بمباران شده، محل نگهداری مهمات و سلاح بوده است.

وی افزود: امروز استکبار همین کار را در کشورهای سوریه و یمن انجام می دهد و مراکز غیر نظامی را بمباران می کند به بهانه اینکه این مراکز محل نگهداری مهمات و سلاح هستند.

تحلیلگر مسائل سیاسی غرب آسیا تصریح کرد: در دوران جنگ تحمیلی، بین صدام، اسرائیل و آمریکا یک هماهنگی برنامه ریزی شده ایجاد شده بود که هر زمانی بخواهند به طرف مقابل به هر شیوه ای حمله کنند و از بمباران استفاده نمایند، شهرستان بروجرد در دوران دفاع مقدس بارها مورد حملات و آماج حملات ددمنشانه قرار گرفت که نمونه ای از بمباران، مدرسه ای بود که ۶۸ دانش آموز در یک لحظه به شهادت رسیدند اما هیچ یک از رسانه های غربی به آن اشاره نکردند.

امیری بیان کرد: در جنگ تحمیلی کشورهای زیادی صدام را حمایت کردند تا بتوانند نظام نوپای انقلاب را از پای درآورند، از همین رو تجهیزات و نیرو به هر اندازه ای که نیاز بود در اختیار صدام قرار دادند و طی این سالها جنگ تحمیلی، بمباران های زیادی در نقاط مختلف کشور انجام شد اما ایستادگی ملت ایران، دشمن را وادار به عقب نشینی کرد.

حالا ۳۵ سال از آن روز می گذرد، روزی که ۶۸ غنچه به وسیله بمباران دشمن پرپر شدند و از مدرسه به سمت بهشت ابدی پرکشیدند، اما هیچگاه تاریخ چنین جنایتی را فراموش نمی کند که این کودکان معصوم چگونه بی دفاع  و مظلوم به خون غلتیدند.

انتهای پیام/