یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت:‌ کشورهای غربی در تلاش‌اند تا پیش از تحقق فرضیه ادعایی خود مبنی بر دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای شود، جمهوری اسلامی توافق را بپذیرد در حالی که چیزی به اسم ضرب‌الاجل در مذاکرات اساساً وجود ندارد.

به گزارش سفیرافلاک، امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل بین‌اللمل ضمن تحلیل راهبرد جدید کشورهای غربی در مذاکرات وین مبنی بر تعیین ضرب‌الاجل‌ برای پایان مذاکرات احیای برجام گفت:‌ نزدیک به سه سال پیش زمانی که دولت وقت آمریکا به ریاست ترامپ از برجام خارج شد، گذر زمان به موجب اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران به ضرر کشورمان بود. 

وی افزود: به ویژه اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران حتی تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام نیز بر طبق تعهدات برجامی ادامه پیدا کرد و صرفا تحریم‌ها علیه ایران بود که افزایش پیدا می‌کرد.

**سیاست فشار حداکثری آمریکا برای فروپاشی اقتصادی ایران شکست خورد

ابوالفتح با بیان اینکه هدف دولت آمریکا در آن مقطع این بود که با اعمال سیاست فشار حداکثری یا اقتصاد ایران را به مرحله فروپاشی بکشاند یا اینکه در نتیجه فشارهای اقتصادی بی‌سابقه خود، ایران را برای تحمیل مذاکره نامتوازن در تنگنا قرار دهد، عنوان کرد: با این وجود اقتصاد ایران برخلاف پیش‌بینی‌ دولت آمریکا و با وجود تمام مشکلات و کاستی‌های اقتصادی که در داخل کشور وجود داشت، دچار فروپاشی نشد و متعاقب آن ایران به مذاکره تحت فشار نیز تن نداد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: همچنین از سوی دیگر فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از وقفه‌ای یک ساله آغاز و به مرور زمان بر سرعت آن نیز افزوده شد و در ماه‌های اخیر نیز شاهد مضاعف شدن بیش‌ از پیش این فعالیت‌های بوده‌ایم. همین مسئله موجب شده تا دیگر گذشت زمان صرفاً به ضرر ایران نباشد بلکه طرف مقابل نیز از گذشت زمان متضرر شود. برهمین اساس است که طرف مقابل با تغییر تکنیک مذاکراتی سعی در تحت فشار قرار دادن ایران دارد و دائم تهدید می‌کند که ضرب العجلی برای مذاکرات وجود دارد و اگر زمان بگذرد برجام از خاصیت خود می‌افتد.

**چیزی به اسم ضرب‌العجل در مذاکرات اساساً وجود ندارد

وی با بیان اینکه کشورهای غربی در تلاش‌اند تا پیش از تحقق فرضیه ادعایی خود مبنی بر دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای شود، جمهوری اسلامی توافق را بپذیرد در حالی که چیزی به اسم ضرب‌العجل در مذاکرات اساساً وجود ندارد، گفت: تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در این مدت نشان داده که زیر بار اینگونه فشارها قرار نمی‌گیرد و اگر به خواسته خود نرسد از نابودی کامل برجام نیز هراسی ندارد. 

ابوالفتح در پاسخ به این سوال که با توجه به خبر کذب روزهای گذشته روزنامه رای الیوم  مبنی بر رسیدن به یک توافق موقت در وین، آینده مذاکرات را چگونه ارزیابی می‌‌کند، تصریح کرد: این روزها اخبار انتشار ضدونقیض درباره پیشرفت مذاکرات از سوی هر دو طرف بیان می‌شود و بالطبع یا برخی اخبار امیدوار کننده مبنی بر دستیابی به توافق منتشر می‌شود و در نقطه مقابل برخی رسانه‌ها نیز در تلاش برای انعکاس اخبار ناامیدکننده نسبت به عدم توافق در وین هستند.  

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: با این وجود دنبال‌کنندگان اخبار مذاکرات وین بهتر است به سراغ اظهارنظرات آن دسته از بازیگران در صحنه بروند که نسبتاً بی‌طرف هستند یا اینکه می‌توان گفت ذی‌نفعان اصلی این کشمکش به حساب نمی‌آیند. به طور مثال آقای انریکه مورا در این مدت نشان داده حداقل در ظاهر نقش واسطه را در مذاکرات ایفا می‌کند یا کشوری مانند چین که نشان داده دیدگاه نسبتاً بی‌طرفانه‌تری در قبال مذاکرات دارد، احتمالا اخبار نزدیک‌تر به واقعیت را بیان کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم