وزیر امور خارجه کشورمان گفت: معتقدیم دستاوردهای ایران در حوزه توسعه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای می‌تواند در اختیار همه کشورهای منطقه، کشورهای مسلمان و همسایگان ما قرار گیرد.

به گزارش سفیرافلاک، حسین امیر عبداللهیان در پایان سفر به قطر در جمع خبرنگاران در تشریح نتایج سفر خود به این کشور عربی، گفت: در گفت‌وگوهای امروز با امیر قطر و وزیر خارجه در خصوص مناسبات دوجانبه، موضوعات مختلفی که در روابط وجود دارد و مشکلات اندکی که وجود داشت و همچنین مسائلی که می‌تواند به فعالیت هرچه بیشتر تجار ایرانی در قطر کمک کند، گفتگو کردیم.

وی تصریح کرد: در خصوص مناسبات دو کشور و دیدگاه‌های ارزشمندی که توسط امیر قطر مطرح شد، توافق کردیم که در روزهای آینده تعدادی از وزرای ایران بر مبنای دعوت به عمل آمده، به دوحه سفر کنند و در خصوص موضوعات اقتصادی، تجاری، همکاری‌های علمی و فناوری و حوزه‌های متنوع مورد علاقه دو کشور از جمله در مسئله بهداشت و موضوع مهار کرونا در قطر با توجه به تجاربی که ایران دارد و در عین حال در قطر نیز تجارب خوبی وجود دارد، گفتگو و رایزنی صورت گیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد: به‌ زودی هیئتی از ایران به دوحه سفر خواهد کرد و تبادل این تجربیات می‌تواند به هر دو طرف کمک کند و البته آمادگی کامل خود را اعلام کردیم که با توجه به موج قوی ویروس کرونا که در روزهای اخیر در این کشور شکل گرفته، بتوانیم از مساعدت خود در این مسیر دریغ نکنیم.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در مناسبات ایران و قطر، همکاری و گفتگوهای منطقه‌ای است، اظهار کرد: ایران بارها ایده‌هایی را برای تقویت روند همکاری و گفتگوهای که منجر به همکاری در منطقه خلیج فارس شود، ارائه داده است. امیر قطر از جمله رؤسای کشورهای منطقه است که همواره از ایده‌های مطروحه توسط جمهوری اسلامی ایران استقبال کرده است.

وی با تأکید بر اینکه معتقدیم راه‌حل برخی بحران‌ها در منطقه صرفا تمرکز بر راه‌حل سیاسی است و ما نباید از مسیر زور، نظامی‌گری و هژمونیک بخواهیم مسائل منطقه را حل‌ و فصل کنیم، افزود: تجربه سال‌های اخیر هم نشان داده که این به نفع منطقه نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان در همین راستا با بیان اینکه ایران به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه همواره نقش اساسی، محوری و سازنده دارد و ما طرف خوب تحولات در منطقه بوده‌ایم، چه در موضوع مبارزه با داعش و چه در هر گفتگوی منطقه‌ای ایران نقش مثبت و سازنده ایفا کرده است، تصریح کرد: ما از هر ابتکاری که به ثبات، امنیت و توسعه منطقه کمک کند حمایت می‌کنیم. امروز نیز حرف‌های خیلی خوبی از امیر قطر در این رابطه شنیدیم و حمایت ایشان و دیدگاه‌هایی که برای توسعه گفت‌وگوهای منطقه‌ای دارند که منجر به همکاری همه‌جانبه منطقه‌ای و همکاری دسته‌جمعی منطقه‌ای شود، ما از این ایده‌ها هم استقبال می‌کنیم و هم ابتکاراتی را که داریم به این ایده‌ها اضافه می‌کنیم و امیدواریم منطقه در مسیر رشد، توسعه و پیشرفت همه‌جانبه بیش از گذشته قرار گیرد.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد رایزنی ایران با مقامات عمان و قطر در مورد روند مذاکرات وین، گفت: طبعا ما دوستان‌مان در منطقه را در جریان مذاکرات وین قرار می‌دهیم و آن‌ها به عنوان همسایه ما از این حق برخوردار هستند که در جریان آنچه بین ما و کشورهای ۱+۴ می‌گذرد، قرار گیرند.

وی با بیان اینکه معتقدیم دستاوردهای ایران در حوزه توسعه دانش صلح‌آمیز هسته‌ای می‌تواند در اختیار همه کشورهای منطقه، کشورهای مسلمان و همسایگان ما قرار گیرد، افزود: طبیعی است که برخی از طرف‌ها در مذاکرات وین تلاش می‌کنند با انتقال نادرست مطالب به بعضی از همسایگان ما، موجبات نگرانی آن‌ها را فراهم کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در همین چارچوب خاطرنشان کرد: حتما ما در این گفتگوها و سفرها، یکی از اهداف‌مان در کنار سایر اهداف سفر، این است که آن‌ها را در جریان روایت خودمان از مذاکرات وین قرار دهیم و دوستان ما در منطقه نیز مشورت‌هایی به ما می‌دهند که در میز مذاکرات کمک‌کننده است.

  • منبع خبر : مهر