قاضی زاده هاشمی گفت: ۳۰۰ هزار نفر از جامعه ایثارگری کشور جویای شغل هستند.

به گزارش سفیرافلاک، سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی عصر امروز در سفر به لرستان، در دیدار با نماینده ولی فقیه اظهار داشت: هدف از سفر به استانها، دیدن موضوعات از نزدیک است و این نهمین سفر استانی ماست که در خدمت مردم استان لرستان هستیم.

وی افزود: چند موضوع را در سفرها دنبال می کنیم، یکی اینکه با مدیران کل سفر می کنیم و میزخدمت تشکیل می شود و افرادی که مسائلی دارند که در استان قابل حل نبوده، مستقیما به مدیران عالی رتبه مراجعه و مشکل حل و فصل می شود.

رئیس بنیاد شهید کشور تصریح کرد: از طرفی نشستی خواهیم داشت با نماینده جامعه ایثاری که مسائل جمعی مطرح می شود و برنامه ها و اقداماتی که دولت در نظر دارد برای خانواده ایثارگر عرض می کنیم البته طبق قانون، شوراییی به نام شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت داریم که در هر استان به ریاست استاندار بوده و این شورا مسائل اداری و اجرایی خانوادههای ایثارگر را در سطح دستگاه ها دنبال می کند و وظایفی که دستگاه ها طبق قانون دارند دنبال می شود.

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: تاکنون در هفت استان این کار انجام شده است، علاوه بر این نیز ارزیابی از عملکرد بنیاد شهید خواهیم داشت که مجموعه اینها در سفرهای استانی دنبال می شود.

وی با بیان اینکه یکی از استان های پیشتاز انقلاب که بیشترین رزمنده و شهید و ایثارگر را داشته، لرستان است، گفت: این استان هم در دفاع مقدس پیشتاز بوده و هم بمباران های زیادی رخ داده که فردا به مناسبت سالروز بمباران دو تا از مدارس بروجرد، ضمن اینکه سفر استانی است شرکت در یک همایش هم در برنامه داریم.

رئیس بنیاد شهید کشور بیان کرد: لرستان با اینکه زیر ساخت های طبیعی زیادی دارد و یکی از کانون های بارش است، همچنین طبیعت بکر و سابقه تاریخی دارد ولی نرخ بیکاری در این استان بالا بوده و جامعه ایثارگری هم متاثر از وضعیت کلی است.

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: نرخ بیکاری در جامعه ایثارگری در این استان بالا است و برخی از امور مانند اشتغال، عزم عمومی می طلبد که در کنار آن مسئله اشتغال ایثارگران را سر و سامان داد.

وی اظهار داشت: طبق قانون ظرفیت هایی برای استخدام دولتی داریم ولی استخدام ها محدود است و پاسخگوی نیاز تعداد بیکاران در این بخش نیست به طوری که ۲۵ درصد این ظرفیت را داریم ولی سالانه ۵۰ هزار نفر استخدام دولتی داریم که از این تعداد سهم بنیاد، ۱۰ هزار نفر  است در حالی که ۳۰۰ هزار نفر در جامعه ایثارگری طالب شغل داریم و باید فرآیندهای غیر دولتی به فکر اشتغال آنها بود.

رئیس بنیاد شهید کشور گفت: دولت دو مسئله را در نظر دارد یکی اشتغال و دیگری مسکن که در حوزه مسکن سهمیه ای از طرح جهش مسکن یعنی حدود پنج درصد مسکن های هر استان در اختیار ایثارگران فاقد مسکن قرار گیرد و در حوزه اشتغال نیز ۱۰ درصد اشتغال هر استان در اختیار جامعه ایثارگری باشد.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: همچنین طرح ویژه ای برای فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد داریم که از قبل شروع شده، در این طرح اشتغال نیمی از افراد جویای کار برطرف می شود که در کل کشور از ۳۳ هزار نفر فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد فاقد شغل هستند.

وی بیان کرد: در لرستان از ۸۵۰ نفر فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد جویای کار هستند که از این تعداد ۲۴۰ نفر در آزمون قبول شدند و نیمی از این جمعیت را با سهیمه ای که داده شده، مشغول شوند البته آزمونها تکرار می شود و افراد جویای کار جذب دستگاه ها می شوند، همچنین نیمی از این افراد به خاطر نداشتن مدرک و یا مشکلاتی دیگر باید به فکر روش های دیگری برای اشتغال آنها باشیم.

انتهای پیام/