محمدی نوشت: درک از سیاست داخلی ایران، شرط ضروری تفاهم با آن در سیاست خارجی است. امریکا هنوز قادر به رها کردن خود از محاسبات ترامپیستی نیست. از قضا، انقلابیون در ایران واقع بین ترند و به جای معیارهای تبلیغاتی دولت روحانی، به ‘منافع واقعی’ توافق خواهند نگریست.

به گزارش سفیرافلاک، مهدی محمدی، تحلیلگر مسائل سیاسی در توییتر نوشت: دولت امریکا ظاهرا هنوز به اندازه کافی درک‌ نکرده در ایران چه کسانی رفته و چه کسانی آمده اند. اگر بخواهند می توانند با دولت جدید در ایران همان برخوردی را بکنند که با دولت روحانی کردند، ولی نباید توقع داشته باشند همان پاسخ را دریافت کنند.

 درک از سیاست داخلی ایران، شرط ضروری تفاهم با آن در سیاست خارجی است. امریکا هنوز قادر به رها کردن خود از محاسبات ترامپیستی نیست. از قضا، انقلابیون در ایران واقع بین ترند و به جای معیارهای تبلیغاتی دولت روحانی، به ‘منافع واقعی’ توافق خواهند نگریست.

 برجام برای امریکا یک توافق با ارزش و جایگزین ناپذیر است و مزایای عدم اشاعه ای اش را هرگز از دست نمی دهد. ما این را به خوبی می دانیم. مانور روی از دست رفتن مزایای برجام با خلق ضرب الاجل های مصنوعی، با هدف امتیازدهی کمتر و امتیازخواهی بیشتر انجام می شود. این تاکتیک لو رفته است.

برجام برای غرب هیچ بدیل موثری ندارد. صهیونیست ها هم به تازگی چاره ای جز اعتراف به آن نداشته اند. اسراییلی ها می دانند که اراده شلیک ایران در صورت تهدید خاک آن، ‘لحظه ای’ است. گزینه نظامی، به دانش هسته ای ایران آسیب چندانی نمی زند اما موجودیت رژیم را حتما به خطر خواهد انداخت.

 ایران بویژه در دولت جدید، روش نجات اقتصاد و تجارت خارجی خود از تحریم ها را به خوبی می داند. تهدید به فشار بیشتر، در واقع به معنای تبدیل سیاست خارجی بایدن به نسخه نازل تر سیاست ترامپ است که نتایج انتخاباتی آن برای دموکرات ها، ویرانگر خواهد بود. گزینه های بایدن صفر شده است.

 اگر گزینه نظامی معتبر یا گزینه تحریمی موثر وجود داشت، امریکا اکنون در وین ننشسته بود. وقتی گزینه فشار واقعی وجود ندارد، امریکا اگر عاقل باشد باید تصمیمی را که انتهای کار با ناچاری مجبور است بگیرد، همین حالا بگیرد. زمان همیشه خریده نمی شود، گاهی بر باد می رود!

تاکتیکی که لو رفته!

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مشرق