پس از گفتگوی تلویزیونی روز سه‌شنبه رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد وعده خبر خوش برای بورسی‌ها را داد. معاون اول رئیس جمهور مصوبه پنج بندی بازار سرمایه را ابلاغ کرد، که این عامل توانست شاخص را کمی مثبت کند.

 به گزارش سفیرافلاک، رئیس جمهور روز سه‌شنبه هفته اخیر در گفتگوی تلویزیونی شرکت کرد. وعده‌هایی در خصوص بورس داد.

بلافاصله پس از اتمام گفتگوی رئیس جمهور، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در توئیتی نوشت: «فردا روز یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی خواهد بود؛ ان‌شاءالله».

بر همین اساس روز چهارشنبه هفته گذشته هیات دولت جلسه‌ای با حضور وزیر اقتصاد، وزیر صمت، وزیر نفت، رئیس سازمان برنامه، معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان بورس برگزار کرد.

در نهایت محمد مخبر، معاون اول اقتصادی مصوبه پنج بندی بازار سرمایه را ابلاغ کرد.

خاندوزی همان روز توضیح داد: «مجموعه این مصوبات که از ابتدای بهمن ماه اجرا خواهد شد و موکول به سال ۱۴۰۱ نیست. این مجموعه، اقداماتی است که حتی پیش از تاریخ تصویب دولت هم مشمول آن خواهد شد. بنابراین، این مصوبات حامل پیام جدی حمایت دولت از صنایع، با ثبات بودن فعالیت اقتصادی، پیش‌بینی پذیر بودن متغییرها و در نهایت چشم انداز مثبت اقتصاد در ماه‌های آینده است.»

شاخص کل بورس مثبت شد

پس از ابلاغ مصوبه بازار سرمایه روز چهارشنبه و شنبه شاخص کمی مثبت شد. البته مثبت بودن بازار ناشی از ورود پول حقوقی‌ها به بورس و کاهش ابهامات است.

شاخص کل بازار سرمایه جمعا در روزهای چهارشنبه و شنبه تقریبا دو درصد رشد داشت.

جواد فلاحیان، کارشناس بازار سهام  در خصوص پنج‌بندی می‌گوید: با توجه به تصمیماتی که از سوی ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صورت گرفت، پنج مصوبه می‌تواند ابهامات اقتصادی که عامل ریزش بازار بود را کاهش دهد.

به عقیده اغلب کارشناسان این مصوبات می‌تواند ابهامات اقتصادی پیش رو را کاهش دهد. چرا که عمدتا ریزش‌های بازار به دلیل ابهاماتی بود که در آینده اقتصاد را تهدید می‌کرد.

با وجود مثبت شدن شاخص کل به نظر می‌رسد که این مصوبه پنج بندی یک مُسکن موقت برای بازار سرمایه تا چند هفته آینده است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تجارت نیوز