بدون شک یکی از مهمترین شاخصه های مهم یک جامعه، رعایت اخلاق است و ارمغان بعثت در این راستا برای تحول اخلاقی بشر تاثیر بسزایی داشت.

به گزارش سفیر افلاک، در ۲۷ رجب پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) مبعوث شد و این روز به عنوان بزرگترین عید مسلمانان شناخته شده که پیامبر(ص) برای گسترش اسلام سالها تلاش کرد، تلاشی بی وقفه تا بتواند انسانها را از انحراف دور نماید و در مسیر خداپرستی قرار دهد.

پیامبر(ص) در طول این سالها با دارا بودن اخلاقی ناب، سعی کردند تا معنویت را در جامعه رواج دهند، معنویتی که انسانها را از جاهلیت نجات داد، افرادی که در همان روزگار دختران خود را زنده به گور می کردند اما پیامبر(ص) چنان احترامی برای حضرت فاطمه(س) قائل بودند که درس بزرگی به مردم آن دوران دادند.

بدون شک یکی از مهمترین شاخصه های مهم یک جامعه دینی و اسلامی، رعایت اخلاق است، در جامعه ای که اخلاق به معنی واقعی کلمه رعایت شود، قطعا ظهور و بروز مشکلات در آن کمتر است، از همین رو در آیات و روایات از ویژگی ها و صفات اخلاقی پیامبر اسلام بسیار بیان شده که چگونه همه را شیفته اخلاق اسلامی خود نموده است.

اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران عدالت، اخلاق، معنویت بسیار بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفت، عدالت با پیروزی انقلاب در جایگاه خاصی قرار گرفت و همیشه رعایت عدالت مورد توجه بوده است، عدالتی که ریشه در اسلام و دین دارد و این مهم با پیروزی انقلاب رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در بیانیه گام دوم انقلاب، به معنویت و اخلاق توجه ویزه ای داشتند به طوری که ایشان این محور را به عنوان دومین موضوع در بیانیه مطرح نمودند و فرمودند: معنویّت به معنی برجسته کردن ارزش‌های معنوی از قبیل اخلاص، ایثار، توکّل، ایمان در خود و در جامعه است و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی، چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتمادبه‌نفس و دیگر خلقیّات نیکو است. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبود‌های مادّی، بهشت می‌سازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.

این نشان می دهد که وقتی در جامعه ای معنویت وجود داشته باشد، اخلاق هم در کنار آن می تواند جامعه را به سمت سعادت پیش ببرد اما فاصله گرفتن از معنویت، سرآغاز بی اخلاقی ها یی است که می تواند جامعه بشریت را در منجلاب مشکلات غرق نماید.

از همین رو به خوبی می توان دریافت که هدف اصلی بعثت پیامبر(ص)، ترویج اخلاق و معنویت در جامعه دینی و اسلامی بوده است، هدفی که حرکت انسانها را در مسیر سعادت تسریع می کند.

از سوی دیگر سیره پیامبر(ص) بهترین الگو برای همه بشریت است، پیامبری(ص) که در مهربانی، گذشت، رفتار با کودکان و سالمندان نمونه و بی نظیر بود اما در مقابل کفار محکم می ایستاد و این مهمترین رمز موفقیت پیامبر(ص) بود، امروز با سیره پیامبر(ص) می توان همان صفات اخلاقی را در جامعه پیاده کرد به طوری که با الگوگیری از پیامبر اسلام می توان سدی برای فتنه های دشمنان و شیاطین بود.

مبعث پیامبر(ص) بشریت را به قله کمال اخلاقی رساند

حجت الاسلام محمد پیریایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: مبعث، یکی از بزرگترین اتفاقات جهان بود که به کمال رسیدن و تکمیل کننده همه پیام های انبیاء بوده و پیامبر(ص) عصاره همه مخلوقات عالم است.

وی افزود: پیامبر(ص) دلیل بعثت را اینگونه می فرمایند که اخلاق، شروعی دارد و به اوج می رسد و من آمده ام تا بشریت را به قله کمال اخلاقی برسانم، در واقع مهمترین هدف مبعوث شدن پیامبر، ترویج اخلاق اسلامی و نیک در جامعه بود.

کارشناس مذهبی عنوان کرد: با توجه به این که صفت اخلاقی نمایانگر ذات انسان است، پس تعلیم و تربیت بر همه چیز مقدم است و مهمترین کار در عالم وجود این است که انسان، شخصیت خود را به اوصاف الهی شکل دهد.

پیریایی با اشاره به ترویج تعلیم و تربیت اسلامی تصریح کرد: برای گسترش تعلیم و تربیت اسلامی در جامعه باید به اوصاف الهی توجه کرد چرا که تمرین در کارهای خوب سبب می شود تا انسان خوب شود.

کارشناس مذهبی با بیان این که بعثت پیامبر(ص) در بین همه بعثت ها از جایگاه مهمی برخوردار است، گفت: مبعث اتفاقی بود که انسان را به روح اخلاق سوق داد و امروز به خوبی می بینیم که اخلاق خوب چقدر می تواند در جلوگیری از مشکلات اثر گذار باشد به طوری که مشکلات اصلی و برخی بی اخلاقی ها، نتیجه دور شدن از تعالیم دینی است.

وی بیان کرد: امروز دشمن تلاش دارد تا با استفاده از فضای مجازی بتوانند بر فکر جوانان غلبه کند در حالی که نباید اجازه داد هیچ چیز فضای معنوی انسان را درگیر کند، وقتی انسان از تعالیم الهی دور شود با بی اخلاقی و بداخلاقی دست به کارهایی می زند که مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می کند.

ترویج اخلاق و گسترش اسلام، هدف بعثت بود

حجت الاسلام حبیب حاتمی مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های لرستان، اظهار داشت: مبعث بزرگترین عید عالم هستی است و ترویج اخلاق و مبارزه با جهل، در راس برنامه بعثت است و پیامبر(ص) در برهه ای مبعوث شدند که در تاریخ بشریت، جهل و خرافات ریشه می دواند اما وجود پیامبر(ص) در عین اخلاق نیکویی که داشتند سبب شد تا به این جهالتها پایان بدهند.

وی افزود: پیامبر اسلام، بزرگترین شخصیت اخلاقی معرفی می شوند که هجرت او به سمت خوبی ها بود و توجه به اخلاق در مسیر جامعه اسلامی و دینی و همچنین تمدن اسلامی است که رهبری در گام دوم انقلاب به آن اشاره می نمایند.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های لرستان عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در بیانیه گام دوم انقلاب به اخلاق و معنویت توجه ویژه ای داشتند و همانگونه که پیامبر(ص) برای مکارم اخلاق مبعوث شدند، توجه به نکته های اخلاقی ضروری است و جای برخی از این نکته ها در جامعه خالی می باشد.

وی بیان کرد: نگاه دقیق پیامبر(ص) به تکریم افراد، مهربانی با افراد و اخلاق پسندیده ایشان، باید مود توجه قرار گیرد و اخلاق نیکو، گمشده ای است که باید آن را دنبال کرد که رهبری در گام دوم انقلاب بر احیای معنویت و اخلاق توجه و تاکید ویژه ای داشتند.

حاتمی خاطر نشان کرد: زمانی می توان جامعه ای سالم داشت که اخلاق در آن موج بزند، لذا عدم توجه به معنویت و اخلاق مشکلات زیادی را ایجاد کرده است از همین رو هر کاری که انجام می شود باید با رعایت معنویت و اخلاق صورت گیرد تا به نتیجه برسد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه های لرستان با اشاره به سیره پیامبر(ص) گفت: در عین حالی که اخلاق و رفتار پیامبر(ص) با افراد بسیار مهربان بود اما ایشان در برابر منافقین سرسخت و جدی بودند و باید مسلمان عالم وحدت را که مهمترین رمز پیروزی است فراموش نکنند و اگر ملتها بدانند که استکبار، آمریکا، انگلیس مکار، اسرائیل کودک کش، صهیونیست و دشمن هستند و در برابر آنها بایستند در واقع به سیره پیامبر(ص) عمل شده است.

به گزارش سفیرافلاک، راه و منش پیامبر اکرم(ص) به ما نشان می دهد جامعه ای سالم خواهد ماند که اخلاق و معنویت در آن موج بزند و این دو، جهت‌دهنده همه حرکت‌ها و فعّالیّت‌های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه به شمار می روند به طوری که رهبر معظم انقلاب نیز عمل به این سیره پیامبر اکرم(ص) را به جوانان تاکید می کند.

انتهای پیام/