زندگی در بافت های فرسوده بمب خاموشی است که هر لحظه می تواند خسارت جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

به گزارش سفیرافلاک، بافت های فرسوده و زندگی بخشی از مردم در این بافتها معضلی است که زنگ خطری جدی در برابر حوادث محسوب می شود، با یک زلزله کوچک تمامی ساختمان های این بافتها می لرزد و هر آن، فاجعه ای جدی را ممکن است رقم بزند.

در کل کشور حدود ۱۵۰ هزار هکتار بافت فرسوده، سکونتگاه های غیر رسمی و ناکارآمد وجود دارد که جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر ساکن در این بافتها هستند اما طی این سالها روند بازآفرینی در این مناطق بسیار کند بوده است، همچنین در استان لرستان بیش از دو هزار هکتار بافت فرسوده شامل ۳۵۰ هکتار بافت تاریخی، ۹۰۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی و ۸۰۰ هکتار بافت ناکارآمد میانی است که بالغ بر ۳۷۰ هزار نفر در این محله‌ها زندگی می‌کنند.

با ورود به بافت های فرسوده، در نیم نگاهی می توان رنج و سختی ساکنان این محلات را دید که چگونه با هزاران مشکل از مشکلات خدماتی گرفته تا مشکلات اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند، کوچه های تنگ و باریک، خانه های فرسوده و قدیمی، دیوارهای نم کشیده و مردمی که سختی و محرومیت را لمس کرده اند.

خطر در کمین بافت های فرسوده

مرور زمان ساختمان ها را فرسوده و بی جان کرده است، وضعیت این بافتها به گونه ای است که امکان تردد خودروهای خدمات رسان در صورت بروز هر گونه حادثه بسیار سخت و غیر ممکن است، از سوی دیگر مردمی که در این مناطق زندگی می کنند به دلیل مشکلات مالی در سختی و تنگنا به سر می برند و توان نوسازی این منازل را ندارند.

اگرچه طی سال های اخیر بازآفرینی شهری در دستور کار قرار گرفته اما مشوق هایی که برای نوسازی در این مناطق عنوان شده، چنگی به دل نمی زند چرا که اکثر مردمی که در این بافتها زندگی می کنند شرایط مالی خوبی ندارند که بتوانند تسهیلات با بازپرداخت های زیاد را دریافت کنند، از همین رو ترجیح می دهند در همان بافتهای فرسوده به زندگی خود ادامه دهند.

از سوی دیگر به دلیل اینکه در این مناطق محدودیت هایی برای ساخت آپارتمان های مرتفع وجود دارد، سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در این مناطق ندارند، به همین دلیل بازآفرینی شهری در این بخش های شهر نیازمند بازنگری است.

علیرغم همه این مشکلات، کمبود امکانات رفاهی و خدماتی از دیگر مشکلات ساکن در این مناطق است به طوری که در این محلات احداث مکان های ورزشی و فرهنگی ضروری است تا نوجوانان و جوانان این مناطق بتوانند از آنها استفاده نمایند.

لزوم ارائه بسته های تشویقی برای نوسازی بافت های فرسوده

احمدرضا دالوند معاون عمرانی استانداری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: زمانی که ملک در اختیار دولت است می توان برنامه ریزی لازم را داشت ولی منازل بافت های فرسوده در اختیار مردم است که در این محلات زندگی می کنند و در این موارد تنها کاری که می توان برای بازآفرینی انجام داد این است که عوامل تشویقی در نظر گرفته شود.

وی افزود: بسته های تشویقی مناسب می تواند سبب شود تا مردم استقبال کنند که یکی از برنامه های در نظر گرفته شده، در طرح جهش مسکن است که چند عامل تشویقی مطرح شده است.

معاون عمرانی استانداری لرستان تصریح کرد: موضوع تراکم و تسهیلات در اجرای این طرح بهترین راه حل برای بازآفرینی است که خود بحث تراکم و ایجاد طبقات، به دلیل اینکه به صرفه است می تواند مشوقی برای سرمایه گذار باشد.

دالوند خاطر نشان کرد: بافت‌های فرسوده فرصتی برای ساخت مسکن هستند که ابتدا باید شناسایی و مورد بررسی قرار گیرند.

۱۰ پروژه بازآفرینی در حال اجراست

برزو بردی نشین رئیس اداره هماهنگی ستاد بازآفرینی مسکن و شهرسازی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: امسال دستورالعملی جدید برای تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده مطرح شده که متقاضیان بتوانند تسهیلات بیشتری را برای بازسازی منزل مسکونی دریافت کنند به طوری که تا پارسال حدود ۸۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شد اما امسال این رقم به ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی افزود: در شهرهای بروجرد و دورود طرح هایی که در نظر گرفته شده، تعیین محدوده ها را داریم اما در شهر خرم آباد قرارداد منعقد شده است که بعد از تعیین محدوده وارد فاز بازآفرینی شده و تقسیم بندی می شود.

بردی نشین گفت: هم اکنون  تعداد ۱۰ پروژه با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان در استان در حال احداث است.

صدور رایگان پروانه ساخت و ساز در بافت های فرسوده

اشرف چگنی رئیس شورای شهر استان لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: دستگاه های اجرایی مربوطه و شهرداری ها باید همه تلاش و برنامه ریزی لازم را داشته باشند تا نوسازی در بافت های فرسوده انجام شود چرا که خطر در کمین جان انسان های ساکن در این محلات است و به دلیل معابر نامناسب و ساختمان های ناامین با هر خطری ممکن است حادثه ای تلخ رخ دهد.

وی افزود: کشور و استان ما نیز زلزله خیز است که بهتر است قبل از وقوع حادثه تلخ، پیشگیری شود و بازآفرینی در این محلات با سرعت پیش رود.

رئیس شورای شهر استان لرستان تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات شهرداری در بازآفرینی شهری، این است که عوارض را برای متقاضیان در بافت های فرسوده بخشیده و پروانه را به صورت رایگان دریافت می کنند ولی متاسفانه به دلایلی نوسازی در این بافتها به کندی پیش می رود.

چگنی بیان کرد: دولت اعتباراتی را برای این مهم در نظر گرفته که با اجرای نوسازی در بافت های فرسوده علاوه بر اینکه چهره شهر نو می شود، خدمات بهتر در اختیار ساکنان این محلات قرار می گیرد.

وی بیان کرد: در برخی از قسمتها اجازه احداث ساختمان بیش از سه طبقه داده نمی شود و برخی از سرمایه گذاران که قصد سرمایه گذاری و ساخت و ساز در این قسمتها را دارند می گویند که از نظر اقتصادی به صرفه نیست البته امکانات خیابانها و کوچه ها در این محلات هم به گونه ای است که بیش از این ارتفاع را جواب نمی دهد.

۱۳ میلیارد اعتبار بازآفرینی

وحید کرم الهی مدیر کل مسکن و شهرسازی لرستان اظهار داشت: اعتبارات بازآفرینی شهری لرستان امسال برای پنج شهر خرم آباد، بروجرد، دورود، الیگودرز و کوهدشت ۱۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این اعتبار جوابگوی نیاز بازآفرینی شهری استان نمی باشد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری با بیان اینکه ارائه تسهیلات یکی از مهم‌ترین موضوعات در نوسازی مسکن به شمار می‌رود، از ابلاغ هشت هزار واحد تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده به استان‌ها خبر داد.

وی افزود: تسهیلات تا ۳۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹.۵ درصد پرداخت می‌شود، این تسهیلات به گونه‌ای است که تا ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود یک درصد و ۱۵۰ میلیون تومان دیگر با نرخ ۱۸درصد و اگر تسهیلات دیگری نیز لازم باشد با همان نرخ ۱۸ درصد به سازندگان در بافت فرسوده اعطا می‌شود، میزان این تسهیلات در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهر‌ها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهر‌ها هم ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

به هر حال زندگی در بافت های فرسوده بمبی خاموش است که با هر خطر و زلزله ای می تواند خسارت جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد و تسریع در نوسازی این بافتها می تواند از خسارت های جبران ناپذیر در حوادث جلوگیری کند.

انتهای پیام/