رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران با اشاره به فعالیت ۴۰۰ آزمایشگاه تشخیص کووید ۱۹ در کشور، بر اهمیت نقش آزمایشگاه‌ها در مدیریت بیماری کرونا تاکید کرد.

به گزارش سفیرافلاک، شهروز همتی، رئیس سیزدهمین کنگره بین‌المللی و نوزدهمین کنگره کشوری و رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشکاهی ایران از برگزاری این کنگره با شعار کیفیت را پایانی نیست خبر داد و افزود: این کنگره با ۲۸ محور علمی شامل آزمایشگاه طب سالمندان، پایش مقاومت آنتی بیوتیکی در ایران، تشخیص آزمایشگاهی بیماریهای غدد درون ریز در زنان باردار، تشخیص آزمایشگاهی بیماریهای ویروسی مهم از نظر اجتماعی، تشخیص آزمایشگاهی عفونت‌های قارچی سیستمیک و کنترل کیفی آن، تشخیص آزمایشگاهی قبل از تولد بیماری‌های ژنتیک، چالش های تشخیص آزمایشگاهی بیماری‌های منتقل شونده با تماس جنسی، درس‌هایی از کووید ۱۹ از پایه تا بالین، واکسیناسیون کووید ۱۹ و ….. در ۲۷ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می شود. 

رئیس نوزدهمین کنگره ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با اشاره به فعالیت ۴۰۰ آزمایشگاه کرونا در کشور، اظهار داشت : در این روزها که هنوز مردم عزیز کشورمان در معرض اپیدمی بیماری کرونا سخت ترین روزهای خود را سپری می‌کنند، همکاران آزمایشگاهی ما در کنار پزشکان، پرستاران و سایر خدمتگزاران سیستم بهداشتی و درمانی کشور لحظه‌ای دست از تلاش برنداشته و علیرغم کاستی‌ها و تنگناهای اقتصادی که در سال های اخیر به سبب تحریم‌های ظالمانه بر مردم و نظام اقتصادی کشور تحمیل شده است تمامی سعی و تلاش خود را در تمامی عرصه های بهداشتی، آموزشی و پژوهشی به کار بسته اند تا رسالت خود را در خدمت به مردم و کاستن آلام آنها با تمام توان به انجام رسانند و در این راه نیز شهدای ارزشمندی را در راه نظام سلامت تقدیم کردند.

همتی اضافه کرد: بی شک ایثارگری‌های شهدای سلامت اعم از همکاران دکترای علوم آزمایشگاهی و کارشناسان که در خط مقدم مبارزه با این بیماری از جان خود گذشته اند تا ابد در دل ها زنده و جاوید خواهد ماند. 

وی گفت: در کنار تمامی این سختی‌ها و ناملایمات جامعه آزمایشگاهی کشور همراه با شروع بیماری کووید-۱۹ با تمام توان و ظرفیت وارد میدان شدند و از ابتدای سال ۱۳۹۹ خبر مسرت بخشی مبنی بر تولید کیت های PCR و متعاقب آن کیت ‌ای سرولوژی و تشخیص آنتی ژن کووید-۱۹ و رفع نیاز کشور در این زمینه، شایستگی و توانمندی خود را در معرض دید جهانیان گذاشته و موجبات سربلندی کشور را فراهم کردند.

همتی تصریح کرد: همچنین در ارائه خدمات تشخیصی به عنوان یکی از ارکان مهم نظام سلامت در شبکه تشخیص آزمایشگاهی کووید-۱۹ در این مدت بیش از ۴۰۰ آزمایشگاه کووید را راه اندازی و نقش تعیین کننده ای را در پشتیبانی از مدیریت و مقابله با بیماری کرونا ایفا کردند. 

رئیس کنگره به چالش‌هایی که آزمایشگاه ها اکنون با آن مواجه هستند اشاره و بیان داشت: هر روز بر حجم و گستره این مشکلات افزوده می‌شود و حیات و فعالیت آزمایشگاه ها به خصوص آزمایشگاه‌های کوچک و متوسط را تحت تاثیر خود قرار داده و ادامه حیات آنها را با مشکل مواجه ساخته است.

وی بیان داشت: مشکلاتی نظیر افزایش روز افزون قیمت کیت‌ها و مواد مصرفی، خدمات پشتیبانی دستگاه ها، عدم واقعی بودن تعرفه متناسب با افزایش نرخ تورم، وضع قوانین و مقررات غیر کارشناسی و عدم استفاده از ظرفیت آزمایشگاه‌های خصوصی کشور در مدیریت و مقابله با بیماری کرونا و مهم تر از همه کمبود بسیاری از کیت‌های ضروری و روزمره آزمایشگاه‌ها مواردی هستند که بیش از پیش موجب نگرانی شده است و بیم آن می‌رود با ادامه این وضعیت شاهد تعطیل شدن آزمایشگاهها در بسیاری از نقاط کشور باشیم .

همتی متذکر شد: امیدواریم سیاست گزاران نظام سلامت در بستر همکاری و تعامل با نخبگان حوزه آزمایشگاه و انجمن‌های علمی آزمایشگاهی راهکارهای مناسبی را برای برون رفت آزمایشگاهها از بحران‌های پیش رو فراهم آورند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس