دولت سیزدهم در بحث تامین واکسن کرونا با برنامه ریزی، جدیت و قاطعیت وارد میدان عمل شد و این روزها با واکسینه شدن شمار زیادی از هموطنان بار دیگر حال و هوای عید را می توان در سطح شهرها مشاهده کرد.

به گزارش سفیرافلاک، کرونا وارد سه سالگی می شود، ویروسی که با ورودش ضربه هایی سخت به فعالیت های اقتصادی، گردشگری، آموزشی و سایر بخش ها وارد کرد اما در کنار همه این مشکلات، آنچه مردم را آزار می داد بی تدبیری دولت روحانی بود که به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می کرد.

با شیوع کرونا، محدودیت هایی بعضا غیر کارشناسی اعمال می شد که بسیاری از آنها چاره کار نبود، نتیجه آن پیک های بیماری کرونا بود که نشان داد این محدودیت ها نمی تواند مشکل را کم کند بلکه نیازمند برنامه ریزی و عزم جدی برای رفع مشکل است.

هر ساله، رسیدن نوروز و فصل بهار را می توان از حال و هوای اسفند متوجه شد که چگونه شور و نشاطی عجیب جامعه را فرا می گیرد و همه خود را برای رسیدن سالی نو آماده می کنند اما طی این دو سال محدودیت های جسته گریخته بدون نتیجه، نه تنها سبب فروکش کردن کرونا نشد بلکه فقط مشکلاتی را در بخش های اقتصادی و کسب و کار مردم ایجاد نمود.

سال گذشته در اسفند ماه کمبود مرغ در بازار سبب شده بود تا برای خرید چند مرغ یک بروکراسی طی شود و بعد از کلی ثبت نام در سامانه و پیامک و روند مراحل، شاید دو مرغ تهیه می شد و همین سبب صفوف طولانی مردم برای خرید کالاهای اساسی شده بود.

نایابی کالاهای اساسی در دولت روحانی

اما این همه مشکلات در بحث تهیه کالاهای اساسی نبود بلکه هر روز در بازار یک کالا نایاب می شد، یک روز روغن کیمیای بازار می شد و روز بعد شکر و مرغ و همه اینها محصول ناکارآمدی دولتی بود که مدیرانش خسته و حوصله نظارت و بازرسی از بازار را نداشتند.

طی این دو سال شیوع کرونا خود روحانی و مدیران از ترس کرونا جرات حضور و بازدیدهای میدانی را نداشتند و همین سبب شده بود تا دلالان و سودجویان هرآنگونه که تمایل دارند بازار را به دست بگیرند و دود همه این مشکلات به چشم مردم می رفت.

طی دو سال گذشته با اعمال محدودیت در سفرها و مناطق گردشگری، حال و هوای عید وجود نداشت، دولت قبلی به جای واکسیناسیون مردم، مسئله را پاک می کرد و هیچگونه برنامه ای برای نوروز انجام نمی شد.

دولتی که مدتها همه مشکلات کشور را به برجام گره زده بود که اگر بخت برجام باز شود، مشکلات هم به دنبال آن برطرف می شوند و در غیر اینصورت مشکلات همچنان پابرجاست، در بحث واردات واکسن کرونا نیز اینگونه رفتار کردند و ورود واکسن را منوط به قضیه fatf کردند و دیدیم که در دولت قبلی، واکسن ها به صورت قطره چکانی وارد کشور می شد.

اما دولت جدید به محض روی کارآمدن ابتدا سلامتی مردم را در اولویت قرار داد و واکسیناسیون عموم مردم با واردات واکسن در دستور کار قرار گرفت، نتیجه آن این بود که در پیک اخیر دیدیم خوشبختانه آمار فوتی های کرونا به دلیل واکسیناسیون بسیار کاهش یافت.

اما امسال با گشت و گذاری در بازار شهرها می بینیم دوباره همان حال و هوای نوروز وجود دارد، مردمی که با رعایت پروتکل های بهداشتی مشغول خریدهای نوروز و آماده شدن برای رسیدن سالی جدید هستند و حالا با برنامه ریزی هایی که در دولت صورت گرفته، سفرهای نوروزی نیز به شرط تزریق واکسن کرونا برای مردم برقرار است.

همه این موارد نشان می دهد که فرق می کند به کسی در انتخابات رای دهیم، برخی که چشم به خارج از کشور و مذاکرات داشتند تا شاید مشکلاتی را به این بهانه حل کنند، یا دولتی که خود به صورت میدانی برای رفع مشکلات حضور پیدا می کند و مذاکرات هم با آرامش و بدون گره زدن به چیزی در حال انجام است.

انگیزه دولت انقلابی برای حل مشکلات

مهدی اسماعیلی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: با روی کارآمدن دولت جدید نشان داده شد که چنانچه مسئولان قصد و انگیزه انجام کاری را داشته باشند این فضا فراهم است که دولت جدید، جدی برای واکسیناسیون عمومی دست به کار شد و محموله هایی از واکسن وارد کشور شد در حالی که دولت قبلی واردات واکسن را در تنگنای تحریم و محاصره اقتصادی قرار داده بود.

وی افزود: دولت جدید تلاش کرد تا با واکسیناسیون، یک ایمنی جمعی ایجاد شود و از طرفی بنای دولت بر رعایت پروتکل های بهداشتی و نشاط و پویایی اجتماعی است که در این راستا علاوه بر تاکید و توصیه بر رعایت پروتکل ها اما زندگی ها با نشاط اجتماعی همراه است.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: در دولت قبلی همه تلاش دولت منجر به محدودیت های طاقت فرسا برای مردم و اصناف بود اما با واکسیناسیون این محدودیت ها کاهش یافته است.

گشودن درهای اقتصادی

اسماعیلی با اشاره به نایاب شدن برخی از کالاها در دولت قبلی و تشکیل صف های طولانی، عنوان کرد: دولت قبلی تنظیم بازار و تامین کالا را در اولویت قرار نداده بود و همین سبب شده بود تا شاهد صف های طولانی برای تهیه کالاهای اساسی باشیم اما در این دولت تامین کالاها و ترخیص کالاها سبب شده تا این مشکل برطرف گردد.

وی گفت: انتخاب فرق می کند، قیاس اقدامات دولتها نشان می دهد که چه فرقی می کند چه شخصی را در انتخابات انتخاب نماییم، دولتی که انگیزه کافی داشته باشد در میان مردم حضور پیدا می کند و برای رفع مشکلات با روحیه جهادی تلاش می کند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به مذاکرات افزود: امروز مذاکرات با آرامش و بدون گره زدن به مشکلات ادامه دارد و موضع دولت جدید اقتدار و قدرت است و ارتباط با کشورهای همسایه و رایزنی و تبادلات تجاری سبب گشودن درهای اقتصادی می شود.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: طرف های مقابل مذاکره، تصمیم برایشان سخت شده چرا که می دانند ایران با قدرت و اقتدار به راه خود ادامه می دهد و مذاکرات به عنوان یکی از موارد مطرح شده است.

به هر حال فرق می کند چه کسی را در انتخابات انتخاب نماییم تا بتوانند با تلاش جهادی برای حل مشکلات کشور و مردم گام بردارد و برای پویایی اجتماعی برنامه ریزی نماید.

انتهای پیام/