رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن ارائه توصیه‌های پزشکی برای سفرهای نوروزی از تأثیر واکسیناسیون در ایران بر تعداد مرگ‌ومیر در موج ششم کرونا گفت.

به گزارش سفیرافلاک حسین قناعتی، در «سلام تهران» با اشاره به تأثیر واکسیناسیون بر سویه اومیکرون، گفت: در کسانی که واکسن نزدند حدوداً ۹ برابر مرگ‌ومیر بیشتر از کسانی است که واکسن زده‌اند و کسانی که واکسن زده‌اند میزان مرگ‌ومیر به‌شدت پایینی دارند. این کاری بود که در دولت سیزدهم انجام شد و در یک ماه اولی که به دانشگاه آمدیم تقریباً تمام وقتمان را برای واکسن گذاشتیم. می‌توانیم بگوییم که ۱۰۰ درصد مردم جنوب شهر تهران دوز اول و نزدیک به ۸۰ درصد دوز دوم را تزریق کرده‌اند و همین مسئله باعث شد که موج اومیکرون ان‌قدر سریع بالا رفته و سریعاً پایین بیاید.

وی با مقایسه فراگیری اومیکرون و مرگ میر توسط موج ششم در ایران و آمریکا، ابراز داشت: معادل همین اومیکرون در آمریکا دیده می‌شود که ۵۰ و خرده‌ای درصد از مردم واکسن زده‌اند چراکه در آنجا خرافات بسیار بیشتر از ایران است و بسیاری از افراد تزریق نکردند مخصوصاً در بخش مرکزی که خرافات بیشتر است، همان‌طور که می‌بینید اومیکرون در این کشور زودتر از ایران شروع شد و آمار و ارقام مرگ‌ومیر همچنان بالا است. این توفیق که ما در مهار موج ششم کرونا داشتیم به مسئله واکسیناسیون برمی‌گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با توجه به اهمیت تکرار دوزهای واکسن در مهار کرونا، مطرح کرد: در زمینه کرونا که یک پدیده عجیبی است مجبور شدیم برخی از قواعد پزشکی را تغییر دهیم؛ تولید یک واکسن و یک دارو حداقل ۸ یا ۹ سال زمان می‌برد اما در اینجا مجوز اضطراری داده شد و همین‌طور که به پیش می‌رویم تحقیقات نیز انجام می‌شود و شاید بتوان گفت تابه‌حال صدها هزار مقاله در رابطه با کرونا نوشته شده است.

وی ادامه داد: می‌توان گفت بر اساس تحقیقاتی که در داخل توسط دانشمندان بسیار ارزشمند در دانشکده بهداشت انجام شده است و شبانه‌روز کار کرده و مسائل مربوط به کرونا را رصد می‌کنند، هر چه جلوتر می‌رویم این قضیه شفاف‌تر می‌شود که واکسن اثر مفیدی دارد و تکرار دوزهای متفاوت کمک می‌کند تا مشکل حل شود.

قناعتی با اشاره به احتمال تبدیل اومیکرون به آخرین موج کرونا، عنوان کرد: امیدوار هستیم اگر تغییرات و جهش‌های دیگری رخ ندهد به این سمت برویم که از پاندمی کرونا عبور کنیم و به طرف اپیدمی و آندمی برویم که البته نیازمند همکاری مردم است؛ هرچه مردم دنیا و همچنین مردم ایران همکاری و رعایت کنند احتمال جهش کمتر خواهد شد، اگر ویروس در حجم زیادی از مردم تکثیر شود احتمال جهش‌های جدید وجود خواهد داشت اما اگر تعداد تکثیر ویروس کمتر شود امید است که این بیماری مهار شود.

به گفته وی احتمال این زیاد است که اومیکرون آخرین جهش کرونا باشد؛ تعدادی مقالات پشتیبان این صحبت است که امید دارند اگر تغییر غیرمنتظره و جدیدی رخ ندهد این موج ششم آخرین موج باشد و از این به بعد پیک‌های خیلی کوتاه خواهیم داشت و به مرور محو خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره نکات مورد نظر برای سفرهای نوروزی، اظهار داشت: رعایت اصول بهداشتی اولین مورد است که البته افرادی که واکسن نزده‌اند نیز توسط نیروی انتظامی جریمه خواهند شد. افرادی که واکسن نزده‌اند سعی کنند مراقب باشند چراکه همین اومیکرون تلفاتی داشته است. توصیه می‌کنیم افرادی که واکسن نزدند تا زمانی که فرصت وجود دارد، واکسن بزنند تا بتوانند به راحتی سفر کنند و این را بدانند که این همه افراد واکسن زدند و اتفاقی نیفتاده است، عارضه واکسن بسیار انگشت‌شمار بوده و نسبت به فایده‌ای که برای جامعه ایجاد کرده است، قابل طرح نیست. هر دارویی عارضه دارد، حتی داروهای سنتی نیز این‌گونه می‌باشند اما ما می‌گوئیم اثربخشی، فوق‌العاده بالا بوده است؛ نمونه‌اش همین است که موج بسیار عظیمی که در برخی از کشورها تلفات زیادی داشته اما این موج را در کشورمان به راحتی گذراندیم.

  • منبع خبر : مهر