لرستان به واسطه داشتن هزار و 500 اثر طبیعی و تاریخی ثبت شده، دارای جاذبه های گردشگری است که به پایتخت طبیعت و تاریخ ایران شهرت دارد.

به گزارش سفیرافلاک لرستان به دلیل آب و هوای معتدل کوهستانی و موقعیت جغرافیایی، دارای طبیعت بکر و بسیار زیبایی است که چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند، جاذبه های طبیعی چشم نوازی در دل زاگرس قرار گرفته اند که سالانه مسافران و گردشگران زیادی از این جاذبه های بازدید می کنند.

علاوه بر جاذبه های طبیعی، بناهای تاریخی و بسیار قدیمی در این استان سبب شده تا به عنوان مهد تاریخ و پایتخت طبیعت شناخته شود، آثار بسیار زیادی از جمله قلعه فلک الافلاک، خانه های تاریخی و بناهایی که قدمتشان به بلندای تاریخ برمی گردد و می توان شاهکار معماری و هنر ایرانی را در این بناهای تاریخی که به قرنها پیش برمی گردند مشاهده کرد.

در استان لرستان بیش از ۱۵۰۰ اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده وجود دارد که کلکسیونی از جاذبه های ناب و دیدنی را به نمایش گذاشته است.

لرستان، سرزمین آبشارها

صدای خروشان آبشارها از دل کوهستان سبب شده تا لرستان به سرزمین آبشارها شهرت بگیرد، آبشارهایی که رقص آب بر صخره ها را به نمایش می گذارند، وجود بیش از ۶۰ آبشار در این استان یکی از مهمترین جاذبه هایی است که گردشگران از آنها بازدید می کنند و تصاویری ناب از این همه زیبایی را به قاب های دوربین می سپارند.

آبشار بیشه یکی از آبشارهای بسیار دیدنی استان لرستان است که ارتفاع آن ۴۸ و عرض آن ۲۰ متر می باشد، صدای دل انگیز خروشان آب از روی صخره ها، سمفونی خاصرا به گردشگران هدیه می دهد.

تنگه شیرز، جاذبه ای مملو از زیبایی

تنگه شیرز در کوهدشت، رویایی بی نظیر در دل طبیعت است، دیواره هایی به ارتفاع ۱۵۰ متر، دره را پوشانده و منطقه ای است بکر و دیدنی که دیدن آن از هر طرف، خالی از لطف نیست.

زمستان در دل یک تونل

تونل برفی ازنا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است که زمستان واقعی را می توان در بهار مشاهده کرد، انباشت برف ها در تونلی به طول ۸۰۰ متر و ارتفاع سه متر سبب شده تا بسیاری از گردشگران در سفر به لرستان حتما از این جاذبه بازدید نمایند.

طراوت بکر ونایی

اما سرسبزی و طروات را می توان در ونایی بروجرد مشاهده کرد، این روستا به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، زمستان های پربرف و تابستان های خنک دارد، سراسر جاده ونایی مملو از درختانی است که با صدای خروشان رودخانه در طول مسیر، دل انگیزترین منظره را به گردشگران هدیه می دهد.

دریاچه ای رویایی

دریاچه گهر که به نگین اشترانکوه معروف است، از دیگر جاذبه هایی است که در ۳۵ کیلومتری شهرستان دورود واقع شده است، مساحت این دریاچه ۱۰۰ هکتار می باشد که تلاقی آب و آسمان، رنگ بکر فیروزه ای را رقم می زند.

قلعه فلک الافلاک، نگین شهر خرم آباد

در کنار این همه جاذبه طبیعی، جاذبه های تاریخی در استان لرستان جایگاه بسیار مهمی دارند، از قلعه تاریخی گرفته تا بناها و خانه هایی که هر کدام میزبان گردشگران نوروزی هستند تا فرهنگ و معماری اصیل را نمایش دهند.

یکی از این آثار تاریخی، قلعه فلک الافلاک است که قدمت این اثر به دوره ساسانیان برمی گردد، این بنا با وسعت پنج هزار متر دارای موزه مردم شناسی است که در دل این موزه، تمدن و فرهنگ استان به نمایش گذاشته شده است.

این اثر در شهر خرم آباد قرار گرفته که هر بخش آن دیدنی های خاصی دارد و معماری شگفت انگیز را می توان در این بنا مشاهده کرد و هر ساله هزاران گردشگر ایرانی و خارجی از این بنا بازدید می نمایند.

بروجرد، دیار خانه های تاریخی

اما بروجرد را به واسطه داشتن خانه های تاریخی به دیار خانه های تاریخی می شناسند، خانه هایی از جمله خانه افتخار الاسلام، طباطبایی، بیرجندی، مصری و خانه آیت اله بروجردی(ره) که هر کدام در نوع خود ممتاز بوده و دوستداران تاریخ و هنر با سفر به بروجرد از این خانه ها بازدید می کنند.

مسجد جامع بروجرد، قدیمی ترین مسجد تاریخی غرب کشور است که با گنبد فیروزه ای روی یک آتشکده بنا شده و قدمت آن به قرن دوم هجری برمی گردد، منبر چوبی این مسجد، حیاط باصفا و شبستان های تو در تو، زیبایی این مسجد را دوچندان کرده است.

گشتی در پلی های تاریخی

از دیگر آثار دیدنی این استان، پل هایی است که قدمت برخی از آنها به بیش از هزار سال می رسد، بیش از ۸۰ پل در استان لرستان به دلیل معماری و شاهکاری که دارند در فهرست آثار ملی ثبت شده اند و خلق هنر از دستان توانمند هنرمندان ایرانی را می توان در پل های تاریخی مشاهده کرد.

پل کشکان، پل شکسته، کلهر، قلعه حاتم، پل دختر و گاومیشان از زیباترین پل هایی هستند که در ایام بهار میزان گردشگران و مسافران نورزی می باشند.

لزوم توجه به صنعت گردشگری در لرستان

اما صنعت گردشگری می تواند سبب تحرک و تحول در بخش اقتصاد استان شود، استانی با این همه نعمت طبیعی و جاذبه های گردشگری می تواند شرایط را برای توسعه صنعت گردشگری و جذب توریست به گونه ای فراهم نماید که از این راه، توسعه اقتصادی را تسریع ببخشد.

توجه مضاعف به صنعت گردشگری آن هم در استان لرستان که بسیاری از جوانان از نبود اشتغال و بیکاری رنج می برند می تواند التیام بخش این مشکلات باشد که به نظر می رسد طی این سالها توجه ویژه به گردشگری در استان مغفول مانده است.

با نگاهی به آثار طبیعی و تاریخی استان به خوبی می توان مشاهده کرد که استان همه مولفه های لازم برای قطب گردشگری را دارد، برنامه ریزی و سرمایه گذاری برای توسعه در این صنعت می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال، درامدزایی خوبی هم به همراه داشته باشد.

آمادگی پذیرایی از گردشگران و مسافران نوروزی

سید امین قامسی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه طی دو سال اخیر به دلیل شرایط کرونایی و پیش از آن نیز به علت وقوع سیلاب در استان لرستان، فعالان گردشگری دچار خسارت شدند و عملاً در سراسر کشور مردم دو سال از سفر به لرستان بازمانده‌اند، لذا امسال با افزایش سفر به مقصد لرستان مواجه خواهیم شد.

وی افزود: ‌در این راستا در نوروز ۱۴۰۱ گردشگری هوشمند و مسئولانه مورد تاکید ماست و گردشگران می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مقاصد گردشگری خود را انتخاب کرده و مورد بازدید قرار دهند.

قاسمی بیان کرد: ۱۱ کمیته را پیرو ارائه خدمات سفر ایجاد کرده‌ایم که ابلاغ اعضای آنها از سوی معاون عمرانی استانداری لرستان انجام شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: امسال پنج طرح گردشگری در استان با اعتبار ۱۶ میلیارد تومان در کمیته فنی تسهیلات بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه تصویب شد.

وی با اشاره به لزوم مراکز رفاهی در جوار جاذبه‌های متعدد طبیعی در استان لرستان عنوان کرد: ‌این طرح‌های گردشگری شامل هتل و مجتمع‌های گردشگری هستند که توسعه زیرساخت‌های گردشگری بسیاز حائز اهمیت است زیرا علاوه بر رضایت‌مندی گردشگران موجب‌رونق صنعت گردشگری و افزایش اشتغال‌زایی در سطح استان خواهد شد.

انتهای پیام/