دالوند گفت: فرهنگ‌سازی برای استفاده از منابع آبی ضروری است.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی استانداری لرستان، احمدرضا دالوند در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با بیان اینکه متوسط بارش نیمه دوم سال جاری بر اساس آمار سازمان هواشناسی حدود ۳۱۲/۸ میلیمتر است، اظهار داشت: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه بلند مدت حدود ۱۸ درصد کاهش داشته است.

وی در ادامه به دبی رودخانه‌های لرستان اشاره کرد و افزود: به طور متوسط دبی رودخانه ها در بهمن سال جاری نسبت به بهمن ماه طول دوره آماری ۴۸ درصد کاهش داشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان بر لزوم برنامه‌ریزی و اجرای آن در کاهش اثرات خشکسالی تاکید کرد و گفت: تمامی دستگاه‌های عضو شورای حفاظت از منابع آب همکاری و هماهنگی لازم را بدین منظور داشته باشند.

وی با اشاره به نزدیک شدن فصول گرم سال خاطرنشان کرد: فرمانداران جلسات شورای حفاظت از منابع آب را به صورت منظم با تصمیمات اجرایی برگزار کنند و گزارشی از عملکرد خود را به دبیرخانه این شورا ارائه دهند.

دالوند برنامه‌ریزی وزارت جهاد در کشت محصولات استراتژیک را مهم برشمرد و عنوان کرد: کشت این محصولات در بحث کلان کشوری مهم است اما نباید از چالش آب در استان غافل شویم.

وی بر لزوم نظارت و مدیریت کشت محصولات کشاورزی در استان تاکید کرد و گفت: کشاورزان غیربومی که از زمین‌های لرستان برای کشت استفاده می‌کنند باید توسط آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی نظارت و مدیریت شوند تا با بحران آب مواجه نشویم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان هوشمند کردن چاه‌های آب را توسط آب منطقه‌ای ضروری دانست و اظهار کرد: با نظارت و پیگیری دقیق چاه‌ها و موتورهای غیرمجاز برداشت آب شناسایی و با متخلفین برخورد شود.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی در استفاده از منابع آب در حوزه کشاورزی و صنعتی و همچنین مصرف حامل‌های انرژی امری بسیار ضروری است.

دالوند بیان کرد: از دستورات اکید استان که در بحث مصوبات سفر ریاست جمهوری نیز آمده شبکه‌های پایین دستی سدهای استان است، از‌ این‌رو آب منطقه‌ای این موضوع را براساس اولویت‌بندی انجام دهد.