پژوهشگران آلمانی، نوعی بالش ابداع کرده‌اند که در آغوش گرفتن آن می‌تواند اضطراب را کاهش دهد.

به گزارش سفیرافلاک، در آغوش گرفتن یک بالش که تنفس را تقلید می‌کند، طی یک آزمایش توانست به اندازه مدیتیشن، اضطراب را کاهش دهد.

پیشتر مشخص شده است که دستگاه‌های لمسی تعاملی مانند ربات‌هایی که قابلیت نوازش کردن دارند، با کاهش اضطراب مرتبط هستند و می‌توانند به تسکین  فوری بدون نیاز به دارو کمک کنند. برای درک بهتر پتانسیل این دستگاه‌ها، “آلیس هاینز”(Alice Haynes)، پژوهشگر “دانشگاه زارلاند”(Saarland University) آلمان و همکارانش، نمونه ابتدایی یک بالش را ارائه داده‌اند که مانند ریه‌های انسان منبسط و خالی می‌شود.

آنها گروهی متشکل از ۱۲۹ داوطلب را مورد بررسی قرار دادند و از آنها خواستند تا پرسشنامه‌ای را تکمیل کنند که سطح اضطراب آنها را ارزیابی می‌کرد.

پس از این مرحله، ۴۵ نفر از داوطلبان، بالش را در آغوش گرفتند و کمی بیش از هشت دقیقه آن را به قفسه سینه خود چسباندند. ۴۰ نفر از شرکت‌کنندگان به مدیتیشن گوش دادند و ۴۴ داوطلب باقیمانده نشستند و هیچ کاری انجام ندادند و به عنوان گروه کنترل‌شده آزمایش عمل کردند. سپس، سطح اضطراب داوطلبان دوباره اندازه‌گیری شد.

نتایج نشان داد که در آغوش گرفتن بالش، اضطراب پیش از آزمایش را به اندازه مدیتیشن کاهش داده است. این در حالی بود که اضطراب گروه کنترل‌شده نسبت به پیش از آزمایش افزایش یافت.

هاینز گفت: من فکر می‌کنم در نهایت، خوب است که راه‌های گوناگونی را به افراد مبتلا به اضطراب ارائه دهیم. یکی از مزایای بالش این است که ما مجبور نبودیم کسی را برای استفاده از آن راهنمایی کنیم. این یک عملکرد آشنا است و لازم نیست از یک اپلیکیشن، تلفن همراه یا هر دستگاه دیگری استفاده شود.

این بالش که ۳۶ سانتی‌متر طول دارد، دارای یک محفظه بادی است که به پمپ و موتور خارجی متصل می شود.

به گفته هاینز، بیشتر داوطلبان، تنفس خود را با منبسط شدن بالش تطبیق دادند. وی افزود: تمرینات تنفس آهسته به طور کلی بخشی از سیستم عصبی را فعال می‌کنند که با استراحت و هضم غذا مرتبط است.

  • منبع خبر : ایسنا