عضو هیات علمی دانشگاه تهران حوادث امروز اوکراین را نتیجه کودتای آمریکا در این کشور دانست و گفت: آمریکایی‌ها به ۵ دلیل دنبال فرسایشی شدن جنگ در اوکراین هستند.

به گزارش سفیرافلاک، فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا، حوادث امروز اوکراین را نتیجه کودتای آمریکا در این کشور دانست و گفت: آمریکایی‌ها به ۵ دلیل دنبال فرسایشی شدن جنگ در اوکراین هستند. اول اینکه سالهاست آمریکایی ها می خواهند اهرم فشاری علیه روسیه ایجاد کنند ولی به دلیل جایگاهی که روسیه دارد پیدا کردن اهرم فشار علیه آن کار ساده ای نیست. به عنوان مثال نمی توان علیه روسیه مسائلی را در شورای امنیت مطرح کرد چرا که روسیه حق وتو دارد، اما اوکراین بستری است تا آمریکا به وسیله آن بتواند به دولت روسیه فشار وارد کند.

وی دلیل دوم را مسائل اقتصادی دانست و افزود: آمریکایی‌ها، روسیه را در حوزه نفت و گاز رقیب خودشان می دانند و سالهاست به آلمان و کشورهای دیگر اروپایی فشار وارد می کردند تا از روسیه انرژی نخرند ولی با شروع  جنگ اوکراین، آلمانی ها قرارداد خط لوله نورد استریم ۲ را لغو کردند به همین جهت هدفی که آمریکایی ها سال ها به دنبال آن بودند محقق شد.

عضو هیات علمی دانشگاه گفت: دلیل سوم حفظ اهمیت ناتو است، این سازمان ماهیت خودش را از دست داده بود و اروپایی‌ها می گفتند اصولاً ناتو به چه دردی می خورد از طرفی آمریکایی ها فشار می‌آوردند که بودجه بیشتری باید به ناتو تعلق بگیرد مدتی هم بود که اروپایی ها مطرح می‌کردند اگر بنا باشد پول بیشتری به ناتو دهند خودشان سازمان دفاعی اروپایی تشکیل می دهند. به دلیل حوادث رخ داده در اوکراین  ناتو اهمیت پیدا کرده است.

ایزدی دلیل چهارم را مسائل سیاسی دانست و افزود: آمریکا کشوری رو به افول است رهبران اروپا هم به این مسئله پی برده بودند، رئیس جمهور فرانسه چندین بار در سال های اخیر گفته بود اروپا باید در قبال آمریکا به استقلال برسد. از آنجایی که همه کشورهای دنیا متوجه افول آمریکا شدند به دنبال مسیر جایگزینی برای آن هستند ولی با توجه به شرایط پیش آمده در اوکراین شاهد هستیم آمریکا نقش برادر بزرگتر را بازی می کند و به نوعی جایگاه پیشین خودش را تا حدودی پس گرفته است.

این استاد دانشگاه به وضعیت رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: دلیل پنجم وضعیتِ بایدن است، آمریکا قبل از شروع جنگِ اوکراین به دلیل فرار از افغانستان بی آبرو شده بود، در نظرسنجی ها هم وضعیت خیلی بدی داشت و با مشکلات زیادی در حوزه های داخلی و خارجی دست و پنجه نرم می کرد، خودِ آمریکایی ها هم در رسانه هایشان می گویند ریاست جمهوری بایدن که تقریباً از دست رفته بود جان تازه ای یافته چرا که دشمنی  در خارج از مرزها پیدا شده و می تواند نقش رئیس جمهور را دوباره  ایفا کند.

ایزدی تصریح کرد: به این ۵ دلیل آمریکایی‌ها به دنبال طولانی شدن جنگ هستند، مشاور امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با سی ان ان می گوید روسیه باید در اوکراین شکست بخورد این درحالی است که رئیس جمهور روسیه نمی خواهد آمریکا به اهدافی که مد نظرش دارد برسد.

وی در پایان گفت: دنیا در حال تغییر است و این امر چالش ها و فرصت هایی را ایجاد می کند تا چندی پیش همه فشارها بر ایران تحمیل شده بود اما الان  فشارها به روسیه وارد می‌شود به همین جهت وضعیت فعلی دنیا فرصت ها و چالش هایی را ایجاد می کند که برای استفاده از آنها باید هوشمند بود.

 انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس