در نوروز و سفر به لرستان می توان شگفت انگیزترین بناهای تاریخی در سرزمین مهد تاریخ و تمدن را مشاهده کرد.

به گزارش سفیر افلاک، در جای جای ایران جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد که در فصول مختلف سال این آثار ارزشمند میزبان گردشگران هستند، آثار تاریخی ایران زمین، یادگار دوران های گذشته ای است که هر یک از آنها برگرفته از اوج هنر معماری اصیل بوده و یک دنیا زیبایی را به نمایش می گذارند.
وجود آثار تاریخی متعدد نشان دهنده این است که در ادوار مختلف این آثار با دستان توانمند هنرمندان همین خاک خلق شده اند، آثاری که هویت و تمدن هر منطقه را نشان می دهد و این میراث قدیمی، گنجینه هایی باارزش هستند، از قلعه ها و کاروانسراها گرفته تا خانه ها و پل ها و مساجد که هر یک شگفتی های خاصی را در درون خود جای داده اند.
نوروز که از راه می رسد، ایران گردی هم آغاز می شود تا علاوه بر لذت بردن از فصل بهار، جاذبه های گردشگری شهرهای دیگر هم شناخت و تماشا کرد، در این ایام نه تنها گردشگران داخلی بلکه توریست های خارجی هم با سفر به ایران از این معماری باشکوه دیدن می کنند.
بسیاری از آثار تاریخی به دلیل شرایط و ویژگی های خاصی که دارند ثبت ملی شده اند و برخی از آنها در مسیر ثبت جهانی هستند که نشان از اهمیت و معماری این آثار دارد اما در استان لرستان به دلیل موقعیت خاص، آثار تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که در همه شهرهای استان این آثار خودنمایی می کنند و نوروز فرصت مناسبی است تا مسافران نوروزی در هنگام سفر به این استان از جاذبه های تاریخی بازدید نمایند.

قلعه فلک الافلاک، نگین شهر خرم آباد
یکی از آثار تاریخی منحصر به فرد استان لرستان قلعه ای تاریخی به نام فلک الافلاک است که بر روی تپه ای در بلندای شهر واقع شده است، قددمت این قلعه مربوط به دوره ساسانیان است که به آن دژ شاپورخواست هم گفته می شود، این قلعه در قرن چهارم هجری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور درآمد.
وسعت این قلعه تاریخی بیش از پنج هزار متر است که دارای هشت برج و دو حیاط است، ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه پنج متر است که در فضای این قلعه، اتاق های تو در تو وجود دارد و اوج اصالت و تاریخ را به نمایش می گذارد.
این بنای تاریخی با سنگ، آجر، خشت، گچ و آهک ساخته شده و همه این همه زیبایی حاصل دست هنرمندانی است که روزگارهای قدیم این بنا را احداث کردند، اگر چه کاربرد استفاده از این اثر تاریخی در طول تاریخ متفاوت بوده اما امروزه یکی از مکان هایی است که در ایام نوروز گردشگران زیادی را به سمت خود سوق داده است.
در درون این قلعه تاریخی، موزه مردم شناسی قرار گرفته که عجین شدن فرهنگ و تاریخ را نشان می دهد، در این موزه آداب و رسوم و فرهنگ مردم دیار لرستان در مراسم مختلف مانند شادی، عروسی، عزا و سایر مراسم ها به نمایش گذاشته شده است.


مسجد جامع بروجرد
یکی دیگر از آثار تاریخی استان لرستان که در بروجرد قرار دارد، مسجد جامع است که در محله قدیمی این شهر و بر روی یک آتشکده بنا شده است، قدمت این اثر تاریخی به قرن دوم هجری برمی گردد.
گنبد فیروه ای و معماری خاصی سبب شده تا یکی از جاذبه های تاریخی پر طرفدار باشد، حیاط، منبر چوبی ۹ پله ای با حکاکی زیبا، شبستان های تو در تو، ایوان زیبا، آب انبار در این اثر تاریخی وجود دارد که هر کدام ویژگی های تاریخی و معماری خاصی دارند.
مسجد جامع بروجرد از نخستین مسجدهای ساخته شده در کشور است که قدمت این اثر تاریخی گویای تاریخی بودن آن می باشد، این مسجد از نوع تک ایوانی است که دارای دو درب ورودی در شرق و غرب است که این اثر قدیمی و تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.


کاروانسرای چمشک، اثر تاریخی چشم نواز
از دیگر آثار تاریخی در استان لرستان، کاروانسراهایی هستند که به دلیل جذابیت تاریخی در مسیر ثبت جهانی قرار دارند، چمشک یکی از کاروانسراهای تاریخی است که در شهرستان پلدختر واقع شده است که وسعت این کاروانسرا بیش از چهار هزار متر بوده و در چمشک از توابع پلدختر قرار دارد.
این بنای تاریخی به صورت چهار ضلعی و ورودی آن هلالی شکل است که دارای سه حیاط بزرگ می باشد که با سنگ، گچ و ملات ساخته است، این کاروانسرا دارای ۱۲ اتاق است که در گذشته برای استراحت کارونهایی که در مسیر تردد بودند استفاده می شد.
قدمت این بنا به دوره صفویه برمی گردد و ساخت آن به گونه ای بوده که هم اتاق هایی برای استراحت افراد و هم محل هایی برای نگهداری چارپایان بوده که در استان لرستان چندین کاروانسرا وجود دارد.


قلعه های به قدمت تاریخ در کوهدشت
یکی از قلعه های تاریخی در شهرستان کوهدشت، قلعه زاغه است که از سنگ ساخته شده که این سنگها از نوع حجاری و قلوه سنگ بوده که بسیار زیبا و منحصر به فرد است و سبب تمایز این قلعه با سایر قلعه ها شده است.
یکی دیگر از قلعه های تاریخی در کوهدشت، قلعه کوهزاد است که قدمت این اثر تاریخی به دوره اشکانیان برمی گردد، جنس این قلعه از سنگ بوده و زیبایی بی نظیری را به همراه دارد.


تپه های تاریخی در دلفان
تمدن و تاریخ را می توان در تپه های باستانی این شهرستان دید که تاکنون بیش از ۴۵ تپه در این شهرستان که قدمت بالایی دارند شناسایی شده است که در میان این تپه ها، تپه بابا جان بسیار شناخته شده است، شکل هندسی این تپه باستانی به اضافه قدیمی ترین آجرهای منقوش از این تپه سبب شده تا شهرت خاصی داشته باشد.

تپه باستانی کفراج که در روستای کفراج بخش خاوه قرار گرفته مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است، همچنین تپه باستانی یارآباد از دیگر آثار باستانی سرزمین کهن دلفان محسوب می شود که در ۲۵ کیلومتری دلفان و در روستای یارآباد واقع شده و ارتفاع زیادی ندارد و این محل از قدیم به حمام معروف بوده است.


بنای تاریخی امامزاده قاسم در ازنا
یکی از بناهای تاریخی استان لرستان، بنای تاریخی امامزاده قاسم در شهرستان ازنا می باشد که قدمت این بنا به قرن هشتم برمی گردد، این امامزاده در دهستان گاپله واقع شده است و یکی بناهایی است که مورد بازدید قرار می گیرد.
شکل بنای این امامزاده، معماری خاصی دارد به طوری که گنبد این امامزاده به شکل مخروطی بوده و دارای بیش از ۴۰ متر ارتفاع است، حیاط این بنای تاریخی به صورت چهارضلعی ولی در طبقه بالای این بنا، به هشت ضلعی می رسد که بسیار این معماری خاص و ویژه می باشد.

گشتی در دیار خانه های تاریخی
بروجرد به واسطه داشتن ۵۰ خانه تاریخی به دیار خانه های تاریخی شهرت دارد و در این میان مجموعه طباطبایی ها در محله بحرالعلوم یکی از مکان های تاریخی است که هر ساله گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.
در خانه افتخارالاسلام طباطبایی دارای یک حیاط بسیار بزرگ با دو حوض که در دو طرف حیاط قرار گرفته اند، دیده می شود، قدمت این ثار تاریخی به اوایل قاجار برمی گردد که ساختمان اصلی در قسمت شمالی این حیاط واقع شده که در دو طبقه و با پله هایی که از آجر و خشت درست شده اند، دیده می شود.
در سمت شمال شرق این حیاط، حیاط خلوت وجود دارد که پس از طی کردن یک دالان این حیاط دیده می شود و مطبخ هم گوشه ای از این حیاط قرار گرفته اما در قسمت جنوب شرقی این حیاط، حمام که شامل چند قمست است واقع شده است.


مناره آجری
یکی دیگر از بناهای تاریخی در خرم آباد، مناره آجری است که قدمت آن به قرن چهارم هجری برمی گردد، ارتفاع این بنای تاریخی بیش از ۳۰ متر بوده و دارای ۹۹ پله دورانی است و پله ها به صورت دوارنی تا بالای مناره ادامه دارد.
این بنا بر روی یک پایه سنگی بنا شده که قطر تحتانی آن به بیش از پنج متر می رسد که از فاصله دور هم قابل روئیت است.


گرداب سنگی
یکی از آثار تاریخی در خرم آباد گرداب سنگی است که قدمت آن به دوره ساسانیان برمی گردد، این گرداب به شکل دایره ای و به قطر ۱۸ متر و همچنین ارتفاع آن از کف دریاچه تا بالا نیز بیش از ۱۸ متر است که انتقال آب را انجام می دهد و در گذشته از اهمیت خاصی برخوردار بود.
آب درون چشمه درون این گرداب قرار می گیرد و سپس توسط خط انتقال ها به نقاط مد نظر فرستاده می شود که با بارندگی ها این گرداب زیبایی بیشتری به خود می گیرد و بهترین زمان بازدید از این اثر تاریخی فصل بهار می باشد.
۲۴۵۲ اثر تاریخی ثبت شده در لرستان
محسن طرحانی مسئول ثبت آثار تاریخی و طبیعی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: در استان لرستان دو هزار و ۴۵۲ اثر تاریخی وجود دارد که این آثار ثبت ملی شده و ۱۰ اثر دیگر در دستور کار قرار دارند تا ثبت ملی شوند.
وی افزود: این آثار همگی دارای شرایط ثبت ملی بوده اند و برخی از این آثار قابلیت بازدید را دارند که در ایام مختلف سال خصوصا در فصل نوروز و مسافراتها مورد بازدید قرار می گیرند.
مسئول ثبت آثار تاریخی و طبیعی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: با توجه به این که برخی از آثار تاریخی قابلیت ثبت جهانی هم دارند، از این رو قلعه فلک الافلاک، پل ها و کاروانسراها در دستور کار هستند تا ثبت جهانی شوند.
طرحانی گفت: راه آهن سراسری ایران ثبت جهانی شده و بخشی از این مسیر ریلی که در حوزه لرستان قرار دارد نیز ثبت ملی شده است.
انتهای پیام/