لرستان پایخت پل های تاریخی جهان است و شاهکار معماری را می توان در این آثار حیرت انگیز مشاهده کرد.

به گزارش سفیر افلاک، لرستان به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، سرشار از جاذبه های طبیعی و تاریخی است که در ایام نوروز میزبان گردشگران و مسافران نورزی است و هر ساله گردشگران خارجی و داخلی از این همه جاذبه حیرت انگیز بازدید می کنند.

آبشارها، آثار تاریخی و باستانی، مناطق طبیعی و موزه ها در این روزهای بهاری میزبان گردشگران هستند که زیبایی های خاص در هر یک از این جاذبه های نهفته است اما یکی از آثار منحصر به فرد در لرستان، پل هایی است که اوج شاهکاری معماری را نشان می دهد.

از همین رو لرستان را به سرزمین و پایتخت پل های تاریخی ایران می شناسند چرا که بیش از ۱۰۰ پل تاریخی در این استان شناسایی شده و برخی از آنها ثبت ملی شده اند و قدمت آنها به دوره های مختلف تاریخ برمی گردد.

پل کشکان

یکی از پل های تاریخی لرستان، پل کشکان است که در شهرستان چگنی و بر روی رودخانه کشکان قرار گرفته است، قدمت آن به قرن چهارم هجری برمی گردد و طول این پل تاریخی بیش از ۱۹۸۴ متر است.

این پل دارای ۱۲ طاق بوده که سه دهنه از پل تخریب اما مابقی طاق ها زیبایی و شاهکار معماری را نشان می دهند، ارتفاع آن در بلندترین نقطه ۲۶ و در کمترین ارتفاع ۱۰ متر است.

پل گاومیشان

این پل تاریخی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرستان پلدختر و بر روی رودخانه سیمره واقع شده است، قدمت این اثر تاریخی به دوره ساسانی برمی گردد که با سنگ و گچ و آجر ساخته است.

طول این پل ۱۷۵ و عرض آن بیش از هشت متر می باشد و دارای شش چشمه طاق است و عرض چشمه اصلی این پل حدود ۳۳ متر است و به دلیل دهانه ۵۰ سانتیمتری این پل، بزرگترین دهانه پل در کشور شناخته شده است.

پل قلعه حاتم بروجرد

این پل در روستای قلعه حاتم و بر روی یک رودخانه واقع شده که قدمت این پل به دوره قاجار برمی گردد و این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت شده است، این پل با سنگ و ملات آهکی و همچنین با آجر ساخته شده است.

طول این پل ۲۶۱ متر و عرض آن بیش از پنج متر است که آب را به روستا منتقل می کرد و علاوه بر برقراری ارتباط دو کناره رودخانه، وظیفه انتقال آب از یک کناره به کناره دیگر رودخانه را نیز برعهده داشته‌است.

این پل تاریخی دارای ۱۴ طاق چشمه از جنس آجر است و یکی از جاذبه هایی بسیار زیبای بروجرد است که به دلیل سرسبزی و طبیعت زیبای اطراف این پل، گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

پل دختر، یادگار معماری اصیل

یکی دیگر از پل های تاریخی لرستان، پل دختر است که در شهرستان پلدختر واقع شده است، قدمت ساخت این پل به دوره ساسانیان برمی گردد و در حال حاضر تنها یک دهنه از پل باقی مانده که در ورودی این شهر، زیبایی و معماری اصیل را نشان می دهد.

ارتفاع این پل تاریخی ۱۸ متر، جهت آن شرقی غرب و طول آن حدود ۲۷۰ متر است.

پل شکسته

پل شکسته یا پل شاپوری یکی دیگر از پل های تاریخی لرستان است که در ضلع جنوبی قلعه فلک الافلاک خرم آباد قرار دارد، قدمت این پل به دوره ساسانیان برمی گردد، این پل از ۲۹۸ طلاق و ۱۷ پایه تشکیل شده که در نوع خود بی نظیر است.

این پل عامل مهم در ارتباط غرب استان لرستان با شرق و از آنجا به خوزستان بوده است، پایه های این پل به صورت شش ضلعی است که بسیار خیره کننده و دیدنی می باشد، همچنین طول این پل ۲۳۰ متر است که از سنگ قلوه ساخته شده است.

پل شاپوری کاکارضا

پل زیبای کاکارضا در شهرستان الشتر واقع شده که قدمت آن نیز به دوره ساسانیان برمی گردد و بر روی رودخانه کاکارضا واقع شده است، این پل از سنگ های برش خورده ساخته شده که در طول زمان و به دلایلی بخش هایی از آن در معرض تخریب قرار گرفته است.

پل کلهر

این پل در شهرستان پلدختر و در ورودی شمالی معمولان قرار دارد، قدمت ساخت این پل به دوره هخامنشیان برمی گردد که راه اصلی در مسیر هگمتانه به شوش بوده است.

پایه شرقی پل بیش از ۱۷ متر و عرض آن ۱۰ متر است، همچنین پایه غربی ۱۴ متر و عرض آن هفت متر می باشد که این پایه‌ها در هر دو جهت دارای موج شکن‌های نیم دایره‌ ای هستند و در قسمت پایین با قطعات سنگ‌های تراشیده ساخته شده‌اند.

کتیبه‌ای به خط کوفی در قسمت غربی پل بر سینه کوه بالاتر از مسیر گذر روی پل به طرف شمال غربی آن به دستور بدر بن حسنویه نوشته شده‌ و قرینه آن در قسمت جنوب بر سینه کوه وجود داشته است.

انتهای پیام/