آبشارهای شگفت‌انگیز لرستان با طبیعت بکر و زیبا چشم‌ها را به مهمانی تلاقی آب و صخره فرا می‌خواند.

به گزارش سفیر افلاک، لرستان به دلیل کوهستانی بودن و شرایط آب و هوایی، استانی است که گردشگران زیادی از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی ان بازدید می کنند، طبیعت بکر و نقاشی های هنرمندانه خالق هستی را می توان در لابه لای این همه زیبایی مشاهده کرد.

به دلیل وجود رودخانه های که در این استان وجود دارد، آبشارهایی از دل کوه و در مسیر رودخانه ها تشکیل شده که برخورد آب با صخره ها، بهترین سمفونی دنیا را به انسان هدیه می دهد، خروش آبشارهایی از دل کوه هایی بسیار زیبا و طبیعتی سرسبز در اطراف آن، از مهمترین جاذبه هایی است که گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

حرکت و جوشش آب در این طبیعیت بکر و زیبا، توجه هر گردشگری را به سمت خود جلب می کند و بسیاری از آبشارهای استان لرستان در دنیا بی نظیر و نمونه هستند.

آبشار بیشه

آبشار بیشه یکی از آبشارهای بسیار زیبای لرستان است که در شهرستان دورود قرار دارد، این آبشار در دل کوه های زاگرس واقع شده که ارتفاع آن ۴۸ متر و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است می باشد، چشمه های متعددی پس از طی کردن مسیری به هم پیوسته، این آبشار را تشکیل می دهند.

در اطراف این آبشار چشم نواز، جنگل‌های پهناور بلوط سبب شده تا زیبایی این جاذبه طبیعی دو چندان شود، در شرق آبشار تپه های کلاه کوه و از سمت شمال کوه ازگن دیده می شود و یکی از جاذبه های مهم گردشگری در استان محسوب می شود که ثبت ملی شده است.

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفع ترین آبشارهای کشور محسوب می شود که ارتفاع آن ۹۵ و عرض تاج آن پنج متر می باشد، این آبشار دیدنی در ۳۸ کیلومتری جنوب شرق خرم آباد واقع شده که بسیار بی نظیر می باشد.

گردشگاه جنگلی نوژیان در بالای کوه واقع شده که در این منطقه انواعی از گیاهان دارویی به صورت خود رو رشد می کنند، در سمت راست این آبشار، رودخانه ای وجود دارد که به سزار، سرازیر می شود.

آب سفید، عروس آبشارهای ایران

از دیگر آبشارهای لرستان می توان به آبشار آب سفید اشاره کرد، راه دسترسی این آبشار از شهرستان الیگودرز است  که در دامنه کوه های زاگرس قرار دارد، ارتفاع این آبشار ۷۰ متر و عرض آن حدود هشت متر می باشد.

آب این آبشار به رودبار لرستان و سرانجام به دز سرازیر می شود، تلاقی آب و هوا در این آبشار سبب شده تا آب آبشار به رنگ سفید دیده شود از همین رو به آن آبشار سفید می گویند.

آبشار چکان

این آبشار در دامنه کوه های زاگرس و ورودی آن جاده الیگودرز- شول آباد است، ارتفاع آن ۳۰ متر و عرض تاج این آبشار چهار متر می باشد که بسیار دیدنی و زیبا می باشد.

این آبشار از درون غاری بیرون می آید، پوشش گیاهی اطراف این آبشار از جمله گلابی، بلوط و گردو سبب شده تا چشم هر رهگذری را برای دیدن جلب نماید.

علیرغم همه این زیبایی ها، صدای آواز پرندگانی چون بلبل سبب شده تا بکر ترین منطقه گردشگری باشد، علاوه بر بلبل، کبک و کبوتر هم در این منطقه دیده می شود.

آبشار وارک

این آبشار در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد که ارتفاع قسمت اول این آبشار هفت متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم حدود ۱۵ متر با عرض پنج متر می باشد، ارتفاع این آبشار به ۵۷ متر می‌رسد و عرض آن۵۰ متر است.

سرسبزی اطراف این آبشار بسیار دیدنی است و وجود درختانی از جمله گلابی، بلوط و زالزالک زیبایی این آبسار را دوچندان می کند.

آبشار افرینه

این آبشار در کنار روستای افرینه در شهرستان پلدختر واقع شده که از به هم پیوستن رودهای افرینه و چمشک، این آبشار بسیار زیبا تشکیل می شود.

ارتفاع این آبشار بیش از ۱۴ متر است که در نهایت به رودخانه کشکان می ریزد، شکل این آبشار متفاوت از سایر آبشارهاست و به شکل نیم دایره ای با حوضچه ای است که مقصد گردشگری می باشد.

آبشار برنجه

این آبشار در شول آباد شهرستان الیگودرز واقع شده که ارتفاع آن ۷۵۰ متر و بلندترین آبشار فصلی ایران شناخته شده است.

نوع این آبشار پلکانی بوده که پوشش گیاهی انبوهف اطراف این آبشار را به گونه فرا گرفته که زیبایی بی نظیری دارد، این آبشار در تمام طول سال آب دارد ولی مقدار آب آن در فصول دیگر سال به جز اواخر زمستان و بهار کم است.

انتهای پیام/