مشاهده تاریخ و هنر در ویترین موزه ها بسیار دیدنی است و این روزها ۶ موزه لرستان آماده بازدید علاقمندان است.

به گزارش سفیر افلاک، تاریخ، هنر، فرهنگ و تمدن هر منطقه با سایر نقاط کشور متفاوت است، زندگی مردمان گذشته پُر از صفا و سادگی بوده که با گذر زمان نوع زندگی تغییر یافته است، مردمانی با دسترنج و ذوق و سلیقه ای که داشتند با کمترین امکانات، آثار هنری بسیار زیبایی را خلق کردند تا امروز ما از آنها به عنوان یادگاری های گذشته نام ببریم.

موزه های تاریخی یکی از مهمترین مولفه های حفط تاریخ و تمدن هر منطقه هستند که با گشت و گذاری در این موزه ها می توان به نوع زندگی، هنر و فرهنگ گذشتگان پی برد، امروزه موزه ها یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در هر شهر محسوب می شوند که گردشگران می توانند تاریخ، هنر و فرهنگ را در ویترین موزه ها تماشا نمایند.

در استان لرستان شش موزه مردم شناسی، باستان شناسی، فرهنگ و نسخ و صنایع دستی وجود دارد که هر کدام در نوع خود بی نظیر هستند و گردشگران با دیدن این موزه ها با فرهنگ و تاریخ استان بیشتر آشنا می شوند.

موزه مردم شناسی خرم آباد

این موزه در قلعه فلک الافلاک قرار دارد که گردشگران در هنگام بازدید از این شاهکار معماری، از موزه هم بازدید می نمایند. این موزه در قالب چندین بخش، آداب و رسوم مردمان لرستان شبیه سازی شده به طوری که در یک بخش مراسم عروسی با ساز و دُهل لری و با رقص و جشن و شادی، بسیار زیبا بازسازی شده به طوری که دقیقا همان مراسم عروسی را در زمان گذشته به مخاطب نشان می دهد.

در بخشی دیگر سوگواری و عزاداری را با نهایت غم نشان می دهند و بانوانی که نوای مویه سر می دهند و سیاهپوش شده اند، سازهایی محلی که در مراسم عزاداری استفاده می شود نیز در این بخش به نمایش گذاشته شده و اوج یک غم را به نمایش گذاشته است.

در بخشی دیگر از این موزه ابزار آلات کشاورزی در زمان های گذشته بسیار زیبا و با ظرافت خاصی دیده می شود که ابزار کار مردمان زمان های قبل بوده که برای مشاغل استفاده می شد مانند گیوه دوزی، خراطی، کشاوررزی، سراجی، قالی بافی، جاجیم بافی، موتابی، آسیاب آبی و دستی برای تهیه آرد گندم و طبخ نان، هاون های قدیمی برای کوبیدن مواد غذایی و ابزار آهنگری نیز مشاهده می شود.

در بخشی دیگر از این موزه سازهایی بسیار قدیمی وجود دارد که هر کدام کاربرد خاصی در مراسم مختلف دارند، سازهایی که در مراسم شادی و عروسی و یا مراسم غم و سوگواری، نواهای خاصی دارند و کمانچه، تنبک، سرنا و دهل در این بخش نمایش داده می شود.

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی خرم آباد در قلعه فلک افلاک قرار دارد که ویترین اشیای تاریخی به جا مانده از دوره های مختلف تاریخ است، بخش زیادی از آثار موجود در این موزه شامل مفرغ ها و سایر اشیایی هستند که از غار کلماکره کشف شده و در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

قدمت هر یک از آثاری که در موزه دیده می شود متفاوت است اما همه آثار، مجموعه ای از تاریخ گذشتگان است که امروز در اختیار این نسل قرار گرفته و گردشگران زیادی در سفر به لرستان از موزه های تاریخی بازدید می کنند تا از نزدیک با فرهنگ و تاریخ مردمان این سرزمین آشنا شوند.

موزه تاریخی بروجرد

در موزه تاریخی بروجرد می توان تلفیق معماری تاریخی به همراه صنایع دستی و آثار تاریخی را مشاهده کرد چرا که این موزه در یکی از خانه های تاریخی و قدیمی بروجرد به نام خانه حاج آقا کمال طباطبایی قرار گرفته و اشیای تاریخی زیادی در آن وجود دارد.

با توجه به شهرت بروجرد در صنایع دستی هنر ورشو، بخشی از این موزه به هنر ورشو اختصاص داده شده به طوری که انواعی از سماور، فنجان، سینی، بشقاب، گلاب پاش و سایر لوازمی که با ورشو درست می شود را می توان در این بخش مشاهده کرد.

لباس های قدیمی، نسخ خطی، ابزار، کجاوه، صنایع دستی قدیمی در این موزه دیده می شود که هر ساله گردشگران زیادی از این موزه تاریخی بازدید می کنند.

موزه مردم شناسی کوهدشت

این موزه در قالب سه تالار می باشد که در یک بخش سیاه چادری به نمایش گذاشته شده است، ماکت هایی بسیار زیبا با پوشش های محلی قرار دارند که در این قسمت آداب و رسوم مهمان نوازی در معرض دید قرار گرفته است.

در قسمتی دیگر از این موزه ابزار زندگی مردمان این منطقه در زمان های گذشته نشان داده شده است، البسه محلی، دوربین های شکاری، زیورآلات قدیمی نیز به چشم می خورد، در بخش دیگری هم کوچ عشایر بسیار زیبا به نمایش گذاشته شده است.

در این موزه عکس هایی بسیار قدیمی در معرض دید قرار گرفته که مربوط به دوره های بسیار گذشته است و در بخش های مختلف این موزه می توان آداب و روسم و زندگی اجداد را مشاهده کرد.

موزه مردم شناسی نورآباد

در این موزه علاوه بر اقلام فرهنگی که به نمایش گذاشته شده است، آداب و رسوم مردمان این دیار نیز به شکل و شیوه هایی نشان داده می شود به طوری که بخشی از زندگی عشایر، سیاه چادر، صنایع دستی، کوچ نشینی با آدمک هایی در معرض دید علاقمندان قرار دارد.

یکی از بخش های بسیار جالب در موزه ها، به نمایش گذاشتن عکس های تاریخی و پوشاک سالها پیش است که در این موزه نیز زیورآلات و عکس های بسیار تاریخی دیده می شود که قدمت آنها به دوران های قبل برمی گردد.

در این موزه نیز ابزار کشاورزی و شکاری که در زمان های گذشته استفاده می شده در ویترین ها چیده شده اند که تاریخ را بازگو می کند.

موزه الیگودرز

از دیگر موزه های دیدنی در لرستان، موزه الیگودرز است که علاوه بر نشان دادن آئین های این خطه، صنایع دستی و اشیای تاریخی را در معرض دید قرار داده است، تصاویر بسیار زیبایی از مراسم عروسی در منطقه عشایری، هنر دست بانوان در حال فرش بافی، صنایع دستی و بازسازی یک فضای روستایی در این موزه بسیار دیدنی است.

در بخش دیگری از این موزه، ظروف قدیمی، اشیای تاریخی، ابزار شکار و صید، زیورآلات بانوان در گذشته به چشم می خورد.

با توجه به قدمت گورستان تاریخی، در قسمتی از این موزه، یک گورستان با نماد شیرسنگی دیده می شود که سعی شده دقیقا همان تصاویر را به نمایش بگذارند.

انتهای پیام/