نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر، متأسفانه 50 درصد ظرفیت شهرک‌های صنعتی خالی یا نیمه فعال است، در حالی که می‌توان از این شهرک‌ها برای توسعه تولید و گسترش اشتغال استفاده کنیم.

به گزارش سفیرافلاک، شهباز حسن‌پور بیگلری با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید اشتغال‌آفرین و دانش‌بنیان» اظهار داشت: آنچه در فرمایش مقام معظم رهبری آمده، منشور حرکت نظام اسلامی برای یک سال آینده است و سلسله مباحث ده‌ها سال گذشته ایشان نیز مکمل رهنمودهای اخیر است و باید مدنظر مسؤولان کشور در بخش‌های مختلف قرار گیرد.

وی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه شعار سال نباید به تبلیغات محدود شود، عنوان کرد: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب باید به صورت عملیاتی و اجرایی پیگیری شود و با توجه به زیرساخت‌هایی که در حوزه تولید از گذشته تا امروز فراهم شده، فرصت ارزشمندی پیش‌روی همه ماست تا پیگیر اجرای شعار سال باشیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای رشد تولید در کشور از جمله در شهرک‌های صنعتی گفت:‌ در حال حاضر، متأسفانه ۵۰ درصد ظرفیت شهرک‌های صنعتی خالی یا نیمه فعال است، در حالی که می‌توان از این فرصت برای توسعه تولید و گسترش اشتغال استفاده کنیم.

حسن‌پور درباره علت خالی یا نیمه فعال بودن ۵۰ درصد ظرفیت شهرک‌های صنعتی گفت:‌ خودتحریمی عده‌ای در داخل کشور، عدم مدیریت صحیح  و کارآمد و موانع موجود در سیستم بانکی کشور، از مهمترین علل خالی بودن ظرفیت این شهرک‌هاست.

وی ادامه داد: از همه این‌ها مهمتر، فربه شدن بیش از حد دولت‌هاست که پاسخگوی تولیدکنندگان نیستند و نیز پاس دادن تولیدکننده از این اداره به آن اداره در هنگام صدور مجوز، از دیگر علل خالی ماندن این ظرفیت تولیدی است، در حالی که قرار بود سامانه جامع صدور مجوزها راه‌اندازی شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به بلاتکلیفی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر این طرح برای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و گسترش تولید اشتغال‌آفرین در سال ۱۴۰۱ شد.

* برخی شرکت‌های خصولتی محصول باکیفیت و رقابت‌پذیر تولید نمی‌کنند

حسن‌پور در ادامه به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و اظهار داشت: چند سالی است که در خصوص این شرکت‌ها یک نهضت راه افتاده و امروز هم باید به یک فرهنگ تبدیل شود تا به جای واردات کالاهای مورد نیاز جامعه، از کالاهای تولیدی این شرکت‌ها استفاده شود؛ البته کالاهای تولیدی در داخل نیز باید با کیفیت و رقابت‌پذیر باشد.

وی گفت: متأسفانه در حال حاضر برخی شرکت‌های خصولتی مانند خودروسازان، محصول با کیفیت و رقابت‌پذیر تولید نمی‌کنند و این مورد نقد جدی مردم است که چرا اجازه تولید و شماره‌گذاری خودروهایی داده می‌شود که سالی ۱۳ هزار کشته در تصادفات برجا می‌گذارند؟!

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر به نیروهای متخصص و جوان داخل کشور اعتماد شود بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد،‌ گفت:‌ با توجه به رویکرد دولت سیزدهم که در وسط میدان حضور دارد، این انتظار وجود دارد که امسال دولت در حوزه تولید اشتغال‌آفرین و دانش‌بنیان نیز به طور جدی وارد میدان عمل شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس