حاتمی پور با اشاره به‌ضرورت ترویج فرهنگ «رها نکردن زباله» در طبیعت گفت: صنعت گردشگری راهگشای اشتغال و ترویج فرهنگ خوب ایرانی است.

 رقیه حاتمی پور فرشی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: روز عید و سیزدهم فروردین که به‌عنوان روز طبیعت یا سیزده به در شناخته می‌شود ازجمله روزهایی است که مردم آن را پاس می‌دارند و از سالیان گذشته با حضورشان در تفرجگاه‌ها و طبیعت این روز را جشن می‌گیرند.

وی افزود: ما اصولاً باید در اعیاد و مناسبت‌ها یکسری مسائل را برای تعاملاتمان با این مناسبت‌ها مراعات کنیم؛ طبیعت درگذشته برای نو شدن سال و آشتی بین انسان و طبیعت و هم‌زیستی مناسب و متناسب جشن گرفته می‌شد و پدران و مادرانمان همیشه به ما آموختند که از مواهب طبیعی استفاده کنیم ولی به آن‌ها آسیب نرسانیم.

مدیرعامل هلدینگ گردشگری فلامینگو با اشاره به اهمیت فرهنگ حضور در طبیعت و آموختن آن به فرزندان، عنوان کرد: مردم درختان را نشکنند و نسوزانند، در طبیعت آتش ایجاد نکنند، طبیعت را مورد هجمه و لگدمال کردن قرار ندهند و کارهایی چون رها کردن زباله‌ها، آسیب به طبیعت و موجوداتی که در آن زندگی می‌کنند را انجام ندهند.

وی تصریح کرد: یکی از دوستانم عکس از پرنده‌ای که نوک آن به‌وسیله یک تور و پلاستیک بسته‌شده بود برای من فرستاد درحالی‌که هنوز جمعیتی به طبیعت و خیابان و پارک و … نرفته‌اند ولی آثار رها کردن برخی از وسایل نامتجانس است و هیچ سنخیتی با طبیعت ندارد و به موجودات داخل محیط و تفرجگاه‌ها آسیب می‌رساند؛ در دریاها نیز شرایط به همین‌گونه است، پس ما باید بتوانیم حضور درست و بهینه در طبیعت را به خانواده‌ها و فرزندانمان مان توصیه کنیم و آثاری از وسایل مخرب به طبیعت زیبایی که خداوند به ما ارزانی داشته است، تحمیل نکنیم.

حاتمی پور گفت: رسوم سیزده به درگذشته به این صورت بود که خانواده‌ها در کنار هم جمع می‌شدند و ملزومات یک ناهار دست جمعی و سبزه گره زدن دسته‌جمعی صورت می‌گرفت و از این طریق جشن می‌گرفتند.

رئیس انجمن دوستی ایران و استرالیا بیان کرد: درگذشته در تفرجگاه‌ها یک موسیقی سنتی خوب و یک برنامه‌های سنتی خوب را داشتیم که خاطرات خوبی را در ذهن افراد باقی می‌گذاشت؛ ما باید فرهنگ‌سازی استفاده از هر چیزی را داشته باشیم و یاد بگیریم مثلاً قبل از فرارسیدن روز طبیعت رسانه‌ها باید این موارد را بر همگان یادآوری کند و یا آموزش‌هایی داده شود که اگر طبیعت را نابود کنیم نسل‌های آینده ما دیگر جایی برای تفرج و طبیعت‌گردی و شادی ندارند.

وی افزود: درگذشته آئین‌هایی را اجرا می‌کردند که این آیین‌ها افراد را سرگرم و در کنار هم جمع می‌کرد و یا به عبارتی یک حضور جمعی دل‌نشین را ایجاد می‌کرد درحالی‌که امروزه هرکسی به سلیقه خود هرجایی که بخواهد، مراجعه می‌کند درحالی‌که هیچ‌گونه راهنمایی و یا راهنمای استفاده صحیح و یا مسئولینی که باید هدایت جامعه را بر عهده داشته باشند، پیش‌بینی لازم را در این خصوص نمی‌کنند درنتیجه در آن روز اتفاقات مختلفی ممکن است رخ دهد ازجمله اینکه هرکسی به فراخور خود آتشی را روشن کنیم درحالی‌که در پارک‌ها جاهایی برای کباب کردن و یا مانند سطل زباله و… وجود دارد؛ ما باید به فراخور آن بتوانیم به فرزندانمان چگونگی رفتار مسالمت‌آمیز با طبیعت را بیاموزیم.

مدیرعامل هلدینگ گردشگری فلامینگو خاطرنشان کرد: فرهنگ گره زدن سبزه در روز طبیعت فلسفه خوبی دارد و در طی آن مردم با گره زدن سبزه نیت و آرزوهایی را برای سال آینده و در همین موقع از خداوند می‌خواهند و آن سبزه را به همان نیت گره می‌زنند، برخی‌ها روی‌ آن گره یک علامت می‌گذارند و درجایی که گره‌زده‌اند معتقدند که اگر خداوند گشایشی انجام دهد و گره آن سبزه بازشده باشد، آرزوی آن‌ها برآورده شده و به سرانجام رسیده است.

وی گفت: امیدوارم مشکلات گردشگری کشور ما هر چه زودتر حل شود و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا داشته باشیم چون این صنعت می‌تواند راهگشای اشتغال ما و ترویج فرهنگ خوب ایرانی ازنظر مهمان‌نوازی، مهمانداری و همچنین راهگشایی در شناسایی آثار تاریخی و طبیعی ایران باشد.

انتهای پیام/