شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان در حمایت از کارگران شرکت کشت و صنعت فجر صفا، بیانیه صادر کرد.

به گزارش سفیرافلاک، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لرستان در حمایت از کارگران شرکت کشت و صنعت فجر صفا، بیانیه صادر کرد، متن بیانیه به این شرح است:

کشت و صنعت فجر صفا استان لرستان یکی از بزرگترین ظرفیت‌های تولیدی و تحقیقاتی، ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود، این ظرفیت عظیم قابلیت تاثیر گزاری شگرف در رشد اقتصادی و توسعه گردشگری در استان لرستان را نیز داراست، اما با نگاه کلی به این مجموعه، می‌توان به این مهم پی برد که اهداف و شاخص‌های مورد انتظار از این مجموعه تحقیقاتی و تولیدی محقق نشده است.

استاندار بومی استان لرستان در بازدید خودشان از مجموعه کشت و صنعت فجر لرستان اظهار امیدواری کردند که با مرتفع شدن چالش‌های پیش‌روی این مجموعه، اشتغال‌زایی بخصوص در سطح اقشار تحصیل کرده در کشت و صنعت لرستان افزایش یابد! اما تا چه اندازه این مورد تحقق پیدا کرده است!؟

در سال‌های کنونی مدیران این مجموعه با وضع قوانین کاری و انعقاد قرارداد‌های غیرعادلانه، در جذب نیرو و افزایش ظرفیت نیرو انسانی خود ناتوان بوده و عملکرد مناسبی نداشته‌اند !
این مجموعه تا به امروز از تمام تسهیلات مالی لازم برخوردار بوده! ولی آنچه که واضح است، تعدیل نیرو در این مجموعه توسط کارفرمایان و پیمانکاران در حال انجام است! و موجب بروز درگیری‌های محلی نیز شده است، این اقدامات در شرایطی رقم خورده که ظرفیت تعیین شده در بکارگیری نیروی انسانی درون مجموعه کشت و صنعت فجر لرستان چیزی بالغ بر ۲۵۰۰ نفر بوده است! ولی با حساب سرانگشتی کمتر از ۷۰۰ نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند! که این عزیزان هم مشکلاتی دارند.

در سال جدید و افزایش ۵۷ درصدی مزد کارگران، کارگران این مجموعه با شرایطی عجیب و ایجاد تغییرات در قرارداد‌های کاری شان مواجه شده‌اند؛ از جمله عدم وجود افزایش حقوق، افزایش کار حجمی و برون سپاری به پیمانکاران و شرایط دیگر که در صورت نپذیرفتن این شروط، ناچار به تسویه حساب هستند! و از آنجا که تعدیل نیرو در این مجموعه مسبوق به سابق است! و عملکرد دستگاه دولتی در حمایت از کارگران این مجموعه راضی کننده نبوده، نیروهای کشت و صنعت فجر برای رساندن صدای اعتراض خود به شرایط کاری اعلام شده از سمت مدیران غیر بومی کشت و صنعت فجر لرستان، دست به تجمع مسالمت آمیز زده‌اند و رسیدگی دستگاه‌های ذیربط به مسائل و مشکلات این مجموعه را خواستارند.

جنبش دانشجویی با تکیه بر فرامین رهبر معظم انقلاب در اهمیت دادن به کارگران و کار آنان و همچنین توجه به سخن ایشان که کارگر به برکت ارزش کار، ارزش والایی در جامعه دارد از دستگاه‌های دولتی و نظارتی استان لرستان تقاضا دارد، برای ورود به مسائل و مشکلات کارگران شرکت کشت و صنعت فجر صفا لرستان اهتمام ویژه داشته باشند؛ و امید است مسئولین مرتبط در جهت رفع موانع کار و صیانت از حقوق کارگران زحمتکش شرکت کشت و صنعت فجر صفا لرستان اقدامات لازم را انجام داده و اجازه ندهند دخالت‌های شخصی بیگانگان در قوانین داخلی کشور خللی ایجاد نماید.

و من الله توفیق