سلیمی گفت: نمایندگان مجلس برای استیضاح وزرا بایستی مصالح نظام را در نظر بگیرند و براساس هوای نفس نبایستی تصمیم‌گیری کنند. اما من تاکنون در جریان استیضاح‌ها هیچ‌گونه نیت شخصی نمایندگان را ندیده‌ و نشنیده‌ام.

به گزارش سفیرافلاک، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره جدی بودن درخواست‌های نمایندگان برای استیضاح برخی از وزرا اظهار داشت: از ابتدای آغاز سال جاری زمان محک خوردن وزرا دیگر تمام شده و بایستی عملکرد وزرا را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد ولی اگر عملکرد وزیری ضعیف و غیر قابل دفاع باشد می‌بایست به فکر استیضاح او بود و به همین دلیل برخی نمایندگان به این موضوع فکر می‌کنند.

وی افزود: برخی از استیضاح‌ها در مجلس جدی است ولی برخی دیگر اینگونه نیست. هرچند که هیأت رئیسه مجلس تابع نمایندگان است و هیأت رئیسه مجلس نمی‌تواند از استیضاح وزیری توسط نمایندگان مجلس جلوگیری کند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: هیأت رئیسه مجلس امانتدار نمایندگان است و هنوز برخی استیضاح‌ها در مجلس جدی نشده است.

سلیمی درباره واقعی بودن و یا غیر واقعی بودن استیضاح برخی وزرا عنوان کرد: نمی‌توانم درباره نیت برخی نمایندگان مجلس صحبت کنم ولی خدا نکند که نیت شخصی برخی نمایندگان در استیضاح برخی وزرا دخیل باشد. 

وی افزود: نمایندگان مجلس برای استیضاح وزرا بایستی مصالح نظام را در نظر بگیرند و براساس هوای نفس نبایستی تصمیم‌گیری کنند. اما من تاکنون در جریان استیضاح‌ها هیچ‌گونه نیت شخصی نمایندگان را ندیده‌ و نشنیده‌ام. 

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: هیأت رئیسه امانتدار نمایندگان است و اگر نمایندگان به دنبال استیضاح هستند آن را اعلام وصول خواهیم کرد. هر چند که برخی استیضاح‌ها قبل و بعد از اعلام وصول با پس گرفتن امضاها مواجه می‌شوند و آن استیضاح از نصاب می‌افتد؛ هیأت رئیسه مجلس ضامن آن نیست که حد نصاب استیضاح‌ها را نگه دارد.

سلیمی گفت: اگر عملکرد وزیری ضعیف باشد به نحوی که منجر به ضعف کلیت دولت انقلابی شود بایستی استیضاح در دستور کار قرار گیرد. این در حالی است که آیت‌الله رئیسی برای خدمت به مردم روز و شب نمی‌شناسد و همواره در تلاش است.

وی افزود: حرف مردم و نمایندگان آن است که بایستی وزرا در حد رئیس جمهور تلاش و کوشش داشته باشند و روز و شب نشناسند؛ متأسفانه برخی وزرا در حد آقای رئیسی ظاهر نشدند و توقعات مردم و مجلس را برآورده نکرده‌اند و چون استیضاح حق وکلای مردم در مجلس است نمی‌توانیم این حق را نادیده بگیریم.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: زمان محک وزرا دیگر گذشته است و عملکرد وزرا بعد از گذشت هشت ماه قابل بررسی است. 

سلیمی گفت: متأسفانه برخی استانداران دولت هم ضعیف هستند و بایستی قوه مجریه به این نتیجه برسد که سریع‌تر آنان را تغییر دهد و دستی بر کابینه بکشد تا موتور پرقدرت دولت با قدرت فعلی پیش برود و نباید اجازه دهیم دور موتور دولت کم شود.

وی در پایان گفت: وزرایی که دور موتور دولت را کم می‌کنند سریعاً باید جای خود را به کسانی که پرقدرت‌تر، جدی‌تر و با برنامه‌تر هستند، بدهند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس