کیانی فر گفت: سرمای اسفند ماه بین 30 تا 60 درصد به باغات لرستان خسارت زد.

محسن کیانی فر در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهارداشت: طبق بررسی هایی که صورت گرفته، سرمای اسفند ماه بین ۳۰ تا ۶۰ درصد به باغات لرستان خسارت زد و بیشترین خسارت به درختان میوه های زود گل ده مانند زردآلود، آلو، بادام و هلو بوده است.

وی با اشاره به اصلاح و احیای  باغات قدیمی که از لحاط کیفیت و کمیت محصول در سطح پایینی هستند، افزود: در استان لرستان بیش از ۱۳ هزار هکتار باغ گردو وجود دارد که از لحاظ سطح و تولید این محصول، این استان جزء برترین تولیدکنندگان است ولی به دلیل اینکه بخش زیادی از این باغات بذری هستند در بیشتر مواقع از لحاظ کیفی در سطح پایینی قرار دارد و میزان تولید نیز مناسب نیست.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: در گردوی نازک پوست که دارای مغز با کیفیت می باشد، به دلیل راحت جدا شدن مغز از پوسته بذر که از خصوصیات کیفی و بازار پسند می باشد، می تواند ارزآوری بالایی در صادرات داشته باشد به همین منظور برای رفع این  مشکل اقدام به اصلاح باغات با استفاده از عمل پیوند نموده که به سرشاخه کاری معروف است.

کیانی فر گفت: در این حالت درختان قدیمی و با محصول بی کیفیت یا کیفیت پایین از ارتفاع مشخصی قطع و با استفاده از پیوندهایی که از ارقام پر محصول و با کیفیت بالا و نیز از بازار پسندی مناسبی هستند پیوند زده و اصلاح می شوند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از خصوصیات این طرح، انتخاب ارقام متناسب با دمای منطقه است که محصول از سرمازدگی های دیررس بهاره می تواند در امان بماند که این پیوندک ها در اختیار یوندکاران به صورت رایگان قرار می گیرد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: فروش نهال گردوی بذری ممنوع شده و کشاورزان باید در احداث باغ، فقط از نهال های پیوندی با برچسب های سبز و یا آبی که تحت نظارت جهاد کشاورزی هستند، استفاده نماید که زمان این نوع پیوند اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت براساس منطقه آب و هوایی در استان قابل اجرا می باشد.

انتهای پیام/