سگ گردانی در برخی از خیابانها و پارکها، یک معضل و ناهنجاری اجتماعی است که برخی برای خودنمایی اقدام به این کار می کنند.

به گزارش سفیرافلاک، یکی از معضلات اجتماعی و پدیده های نوظهور در جامعه امروز سگ گردانی است، سگ هایی که توسط عده ای در آغوش گرفته می شود و گاهی هم در خیابان و پارکها با آنها مشغول به تفریح هستند.

رغبت برخی از افراد به این ناهنجاری به دلیل رخنه فرهنگ غرب و تقلید از برخی رفتارهای آنهاست که سبب شده میل به نگهداری این حیوانات در منزل و یا قدم زدن با آنها در تفرجگاه ها را بهترین تفریح برای خود بدانند.

این روزها گاهی در پیاده روها و یا پارکها شاهد هستیم عده ای با پرستیژهای مختلف، قلاده هایی را در دست گرفته و تفریح در کنار این حیوان را نوعی زندگی مدرن و تفریح جدید و جذاب می دانند در حالی که عابران زیادی با دیدن این سگ ها، به سرعت خود را به سوی دیگر می کشند و از ترس همان نقطه را ترک می کنند.

تهدید سلامتی مردم

اگرچه ممکن است این سگ گردانی برای عده ای مفرح باشد اما از سوی دیگر نه تنها برای مابقی افراد جامعه رعب و وحشت را به دنبال دارد بلکه سلامتی افراد را تهدید می کند.

بسیاری بر این باروند که قشر مرفه، اقدام به نگهداری این سگها می کنند چرا که هزینه نگهداری آنها، قلاده های گران قیمت، لباس های تزیینی و هزینه خوراک آنها بسیار زیاد است اما این پدیده نوظهور در برخی از خیابانها دیده می شود که صاحبان این سگ ها اقدام به خودنمایی می کنند.

قطعا پیش آمده است که در هنگام تردد با خوردو، سگ هایی کله های خود را از شیشه ماشین بیرون می آورند و در بیشتر مواقع نگهداری و یا تردد آنها در خیابانها باعث آزار و اذیت شهروندان شده است.

متاسفانه سگ گردانی مدتی است که در خیابان های بروجرد و تفرجگاه ها زیاد شده است و حضور آنها سبب ترس شهروندان شده است، گاهی افرادی برای استراحت به تفرجگاه ها و پارکها می روند که سگ گردانی موجب سلب آسایش می شود.

لزوم برخورد با سگ گردانی

یکی از شهروندان بروجرد گفت: متاسفانه این روزها هنگام عصر شاهد سگ گردانی در برخی از پارکها هستیم که از متولیان انتظار داریم با این پدیده برخورد کنند و اجازه ندهند به راحتی سگ گردانی صورت گیرد.

وی افزود: افرادی که سگ گردانی می کنند تمایل زیادی به خودنمایی دارند و این را نوعی پرستیژ می دانند ولی این کار آنها از شهروندان و کسانی که در پارکها هستند، سلب آسایش می کند.

انزوا و کاهش روابط اجتماعی از نتایج سگ گردانی

حامد پرچی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: چند سالی است که نگهدای سگ ها در منزل و سگ گردانی را مشاهده می کنیم، در مسائل اجتماعی مانند معادله است که وقتی چیزی درون فرهنگ و جامعه به عنوان سگ گردانی نبوده و چند سالی است که رواج پیدا کرده، واقع نشان می دهد این پدیده از بیرون وارد شده است.

وی افزود: یکی از مهمترین فاکتورهای درون روابط اجتماعی، ارتباط با دیگران است، هر رابطه اجتماعی را که بخواهیم مد نظر بگیریم می توانیم ببینیم که این پدیده بر روابط اجتماعی و بنیان خانواده اثر منفی دارد یا مثبت، موضوع سگ گردانی هیچگونه نکته مثبتی در تقویت رابطه اجتماعی ندارد و به تدریج سبب انزوای افراد و کاهش روابط اجتماعی می شود.

جامعه شناس تصریح کرد: وابستگی به سگ در اوقات فراغت و زمان های مختلف، مشکلاتی را ایجاد می کند، جامعه ما یک جامعه دینی است و سگ یک حیوان نجس است. حتی در گذشته و زمان های دور هم زندگی با سگ همخوانی با فرهنگ و دین ما نداشته است.

پرچی عنوان کرد: درون خانواده ها عده ای هستند که مخالف سگ هستند و عده ای تمایل به نگهداری سگ دارند و این سبب کاهش روابط اجتماعی می شود، از سوی دیگر، برخی خلاء های عاطفی خود را با این حیوانات و قدم زدن با آنها سپری می کنند و از دیگر اثرات منفی سگ گردانی است، در واقع این افراد سعی دارند جای خالی روابط دیگران را با این حیوانات پُر کنند، این افراد منزوی شده و هر چیزی که سبب انزوا شود از اثرات منفی همان موضوع است.

پرچی گفت: فرهنگ ایرانی همانگونه که مشاهده می شود، در طول قرنها از بین نرفته و همچنان مانده است و باید تلاش کنیم و اجازه ندهیم چنین فرهنگ هایی نفوذ و گسترش یابند.

تشکیل پرونده قضایی برای سگ گردانی

سجاد بیرانوند سرپرست دادسرای عمومی و انقلاب بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: سگ گردانی در موازین شرعی و اسلامی حرام است و برای افرادی که در جامعه، تظاهر به سگ گردانی کنند و مزاحمت برای سایر شهروندان ایجاد نمایند، پرونده قضایی تشکیل می شود.

وی افزود: البته در جلسه ای که برگزار شده، قرار شد که ستاد امر به معروف و نهی از منکر ابتدا در صورت مشاهده چنین مواردی، تذکر دهند و در صورت بی توجهی به این تذکرات، پرونده قضایی تشکیل و برخورد شود.

دادستان بروجرد تصریح کرد: چنانچه سگ گردانی موجب اخلال در نظم عموم و یا مزاحمت برای شهروندان ایجاد نماید قابل تعقیب بوده و با مرتکبین قطعا برخورد می شود.

با همه این تفاسیر امید می رود اجازه داده نشود که عده ای از سگ گردانی به عنوان یک تفریح استفاده کنند و سبب مزاحمت برای سایر شهروندان شوند.

انتهای پیام/

  • نویسنده : مرجان سلیمانی