رهگشای گفت: نداشتن بدهی خارجی موجب مقاومت اقتصاد کشور در مقابل تکانه‌های تحریم، تورم و نوسانات شدید ارزی می‌شود.

به گزارش سفیرافلاک، میرهادی رهگشای اظهار داشت: نداشتن بدهی خارجی قطعا یک مزیت است، به طور‌ کلی اگر یک کشور بخواهد در مقابل تکانه‌های تحریم یا هر تکانه‌ای که موجب کاهش منابع ارزی خارجی می‌شود (مانند کاهش قیمت نفت که برای کشور ما منبع مهم درآمد ارزی است) مقاوم باشد، صفر بودن یا  نزدیک به صفر بودن بدهی خارجی برای آن کشور بسیار مهم است. 

کارشناس اقتصاد بین‌الملل افزود: کشور ترکیه بدهی خارجی نسبتا بالایی دارد بنابراین چنین کشوری با وجود بدهی خارجی، برای تسویه بدهی‌ها نیاز  به جریان ارزی خروجی مستمر سالانه دارد.  

این کارشناس اقتصاد کلان اظهار داشت: بنابراین وقتی چنین کشوری با شوک افزایش قیمت انرژی مواجه می‌شود نمی‌تواند درآمدهای ارزی را به شیوه‌ای مدیریت کند که بدهی ارزی را پرداخت کند و این موضوع موجب می‌شود به‌صورت جدی با افت ارزش پول ملی مواجه شود که در چند ماه اخیر و حتی یکی دو سال اخیر در مورد ارزش پول ملی این کشور شاهد این موضوع بودیم. 

رهگشای با بیان اینکه کشور ترکیه با تورم ۶۰ درصدی مواجه است، اظهار داشت: این در حالی است که این کشور مشکل اقتصادی خاصی ندارد و دچار تحریم هم نیست و صرفا برای افزایش قیمت انرژی که عامل تورم است با افزایش نرخ تورم مواجه شده است و از طرفی هم به علت تجدید جریان خروجی ارز و کاهش درآمدهای ارزی با تورم مواجه شده و لذا پایداری اقتصادش با مشکل مواجه شده است. 

وی افزود: اما اگر یک کشوری بتواند بدهی‌های خارجی را مدیریت کند و برای آن برنامه‌ریزی درست داشته باشد و به شکل بلند مدت برای شوک‌هایی که برای درآمدهای ارزی ایجاد می‌شود برنامه‌ریزی کند، استفاده از سرمایه‌های خارجی اصلا بد نیست. 

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل اظهار داشت: در صورتی که بدهی خارجی در بخش‌هایی از اقتصاد که موجب ورود فناوری و دانش فنی قابل استفاده شود خوب است اما باید اثرات بلند مدت آن مدیریت شود و به صورتی نباشد که مانند ترکیه با کاهش منابع ارزی و خروج سرمایه و در نهایت هم کاهش ارزش پول ملی مواجه شود. 

وی در پاسخ به این سوال که کم بودن بدهی‌های خارجی ما ناشی از مدیریت است یا اینکه فرصت استفاده از منابع خارجی برای ما فراهم نشده است؟ گفت: هر دو عامل موثر بوده است به هر حال نتوانسته‌ایم سرمایه‌های خارجی را جذب کنیم زیرا نه تنها تمایلی از سمت کشورهای غربی برای سرمایه‌گذاری خارجی نبوده بلکه خودمان هم تمایل چندان برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی کشورهای شرقی نداشته‌ایم، بنابراین نه تنها نیاز به استفاده از تسهیلات نهادهایی مانند بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول نداشته‌ایم بلکه آنها نیز تمایل به تسهیلات دهی به ما نداشته‌اند. 

رهگشای همچنین بیان داشت: مواجه شدن اقتصاد کشور با جهش تورمی دو دلیل عمده دارد که یکی ناشی از تحریم‌ها است، به طوری که دولت را از منابع ارزی محروم کرده است  و نکته دوم نیز اشکالات زیرساختی نظام بانکی است و با توجه به تورم مزمن به نوعی از افزایش نرخ ارز ناگزیر بوده‌ایم. 

وی گفت: اگر در یک دهه اخیر بدهی خارجی نیز داشتیم قطعا اوضاع بسیار بدتر می‌شد و شاید دچار افزایش نرخ ارز و تورم بیشتری نسبت به آنچه در یک دهه اخیر شاهد بودیم، می‌شدیم. 

انتهای پیام/ 

  • منبع خبر : فارس